Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    INFORMACJE HISTORIA SZKOŁY PATRON SZKOŁY PRACOWNICY SZKOŁY - RYS HISTORYCZNY PROJEKTY EDUKACYJNE HYMN SZKOŁY PRACOWNICY SZKOŁY CERTYFIKATY KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PLAN PRACY SZKOŁY CEREMONIAŁ UROCZYSTOŚCI SZKOLNYCH LOSY ABSOLWENTÓW KALENDARIUM NA ROK SZKOLNY 2023/2024 PROGRAM WYCHOWAWCZO_PROFILAKTYCZNY

    KONCEPCJA PRACY SZKOŁY

     

    KONCEPCJA PRACY

    SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    IM. ZIEMI KRAJEŃSKIEJ

    W SAMSIECZNIE

    NA OKRES PIĘCIU LAT ( 2012-2017 )

     

     

    "Bardzo cicho byłoby w lesie, gdyby śpiewały w nim tylko najzdolniejsze ptaki..." (...)

     

    "Aby mierzyć drogę przyszłą,

               Trzeba wiedzieć skąd się wyszło"

                                        C.K. Norwid

     

    I. Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:

     

    • Ustawę o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. ( Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm. )

    • Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego poszczególnych typach szkół ( Dz. U. z 2009r. nr 4, poz. 17 ).

    • Kartę Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. ( Dz. U. z 2006r. nr 97, poz. 674 z późn. zm. )

    • Konwencję o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.

    • Statut Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

    • Program wychowawczy i profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

    • Priorytety MEN, KO i dyrektora szkoły

    • Wyniki wewnętrznego i zewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły, wyniki sprawdzianów zewnętrznych.

    • Wyniki ewaluacji wewnętrznej.

     

    II. CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY :

    1. Dane ogólne o szkole:

    Szkoła Podstawowa w Samsiecznie jest placówką 7 - oddziałową, w jej skład wchodzą klasy I – VI oraz oddział przedszkolny. W szkole jest 9 sal lekcyjnych, w tym 3 pracownie edukacji wczesnoszkolnej, pracownia edukacji przedszkolnej oraz pracownia komputerowa. Funkcjonuje też stołówka pełniąca jednocześnie rolę świetlicy szkolnej i wiejskiej. W szkole jest biblioteka z czytelnią oraz centrum informacji multimedialnej.

    Szkolna kuchnia (z wdrożonym systemem HACCP) przygotowuje obiady dla większości uczniów szkoły. W budynku szkoły funkcjonuje punkt przedszkolny „Akademia Malucha” (z funduszy unijnych) oraz świetlica wiejska „Zapiecek”.

    Teren szkoły (szkolne arboretum) jest otoczony malowniczym żywopłotem i częściowo ogrodzony. Umożliwia się swobodny dostęp mieszkańcom Samsieczna do trawiastego boiska szkolnego, bieżni, miejsca na ognisko, małego boiska trawiastego do siatkówki oraz placu zabaw.

    1. Historia szkoły:


    Początkowo w Samsiecznie była szkoła parafialna funkcjonująca przy kościele. Istnienie jej potwierdza sprawozdanie księdza kanonika Trebnica o wizytacji parafii w archidiakonacie kamieńskim z 1653 roku. Na pewno jednak szkoła istniała tu już wcześniej. Uczyła elementarnych wiadomości, przede wszystkim religii, czytania, pisania, śpiewu kościelnego. Dzieci chodziły do niej tylko jesienią i zimą, kiedy nie było prac w polu, a zwierzęta zostały spędzone z pastwisk do zagród. W 1779 roku przy kościele w Samsiecznie współwłaściciel Samsieczna, Józef Rola Zbijewski ufundował altarię p.w. św. Józefa. Zgodnie z dokumentem Rządu Królewskiego Prus Zachodnich z 22 lipca 1779 roku altarysta, obok swych duchownych funkcji, prowadził też szkołę. Liczba uczniów początkowo wynosiła około 15. Od 1848 roku stanowisko nauczyciela w Samsiecznie obsadzane było przez Rząd Królewski. Spis dzieci w języku niemieckim podaje, że w 1848 roku w szkole w Samsiecznie było 108 uczniów z następujących miejscowości: Samsieczno – 51, Kasprowo – 7, Michalin – 2, Samsieczynek – 7, Teresin – 4, Goncarzewo – 22, Ugoda – 15.

    W 1883 roku władze pruskie zbudowały w Samsiecznie nową szkołę. Mieściła się w niej jedna izba lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela. Podczas zaborów nosiła ona nazwę niemiecką: Katholische Volkschule in Samsieczno. Ten budynek szkolny służył dzieciom do 1971 roku, obecnie są tam cztery mieszkania prywatne. Znajduje się on na wzgórzu na północnym brzegu jeziora. Do szkoły na przełomie XIX/XX wieku uczęszczało ponad 100 dzieci. Nauka odbywała się na dwie zmiany, uczył tylko jeden nauczyciel. W 1906 roku w szkole wybuchł strajk przeciwko nauce religii w języku niemieckim.

    W okresie międzywojennym istniała w Samsiecznie Publiczna Szkoła Powszechna I stopnia. Patronką szkoły była Aniela hrabina Potulicka. Nauka w tej czteroklasowej szkole w dalszym ciągu odbywała się na dwie zmiany, uczniowie uczęszczali do szkoły siedem lat. Lekcji udzielał tylko jeden nauczyciel. Ze względu na dużą liczbę dzieci zabiegano już w tamtych czasach o wybudowanie nowej szkoły. Szkoła była ośrodkiem życia kulturalnego wsi, odbywały się tu uroczystości patriotyczne, działały organizacje wychowawcze.

    Podczas II wojny światowej lekcje w szkole odbywały się niesystematycznie, dostęp polskich dzieci do szkoły był utrudniony. Po wojnie ze względu na ogromne trudności lokalowe nauka znowu odbywała się na dwie zmiany, klasy VI i VII uczyły się w sąsiednich szkołach. 16 października 1971 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, który służy dzieciom do dzisiaj. Szkoła stała się ośmioklasowa.

    Wykaz nauczycieli do 1939 roku: do 1817 r. brak danych; 1817 r. – Hagen; 1820 r. – Franciszek Żołądkiewicz; 1823 r. – Onufry Smukalski; 1832 r. – Antoni Wyrybski; 1852 – 1871 – Aleksander Piątkowski; 1871 – 1873 – Ignacy Strzelecki; 1873 – 1876 – Stanisław Birzyński; 1883 – 1892 – Józef Kosmalski; 1892 – 1904 – Michał Bakoś; 1904 – 1920 – Czesław Gapiński; 1920 r. – Brocki; 1920 – 1925 – Michał Krzemianowski; 1925 – 1926 – Pelagia Szuszkiewiczowa; 1926 – 1928 – Edmund Szarkowski; 1928 – 1939 – Kazimierz Andruszkiewicz.
    Kierownicy i dyrektorzy szkoły od 1945 roku: 1945 r. - Wacław Zmysłowski; 1953 – 1959 - Edmund Jaworski; 1959 – 1967 - Tadeusz Radłowski; 1967 – 1985 - Zygfryd Neufeld; 1985/1986 – Wiesława Ziółkowska; 1986 - 2006 – Teresa Malak, od października 2006 do 2008 - Grażyna Kaźnica, od grudnia 2008 Teresa Szmelter – Woźniak.

    Więcej informacji na temat historii wsi, parafii, a szczególnie szkoły znaleźć można w monografii pt.: „Dzieje Samsieczna. Historia wsi, kościoła, szkoły i mieszkańców” napisanej przez Teresę Szmelter – Woźniak i Sławomira Łanieckiego, Samsieczno 2006.

    3. Czasy współczesne

    Ze względu na dużą liczbę dzieci w 1998 roku zostają dobudowane dwie sale lekcyjne, a 24 listopada 2000 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu Urzędu Gminy w Sicienku z wójtem Janem Wachem na czele oddano do użytku sala gimnastyczna i siłownia.

    W 1999 roku na skutek reformy szkolnictwa szkołę przekształcono na sześcioklasową, a dzieci po jej ukończeniu kontynuują naukę w gimnazjum w Sicienku.

    27 marca 2002 roku Rada Gminy w Sicienku nadała szkole imię Ziemi Krajeńskiej.

    Szkoła leży na terenie historycznej Krajny, stąd zainteresowanie Krajną, popularyzacja wiedzy o tym regionie nie tylko wśród uczniów, lecz też mieszkańców oraz innych środowisk. Uczniowie zdobywają wiedzę o Ziemi Krajeńskiej poprzez wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, prezentacje, konkursy, wystawy, uroczystości regionalne oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji.

    Placówka oprócz zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizuje edukację: patriotyczną, regionalną, zdrowotną, ekologiczną, czytelniczą i wychowania komunikacyjnego, biorąc udział w uroczystościach, akademiach, akcjach i programach ogólnopolskich, w konkursach na szczeblu gminy, powiatu i rejonu.

    Aby zapewnić większe bezpieczeństwo uczniom dojeżdżającym (większość uczniów to dzieci dojeżdżające), przy szkole wykonano małą zajezdnię dla autobusów szkolnych. W 2010 roku przy szkole położono chodnik biegnący do skrzyżowania z szosą do Ślesina.

    Ze względu na powstanie w budynku szkoły w 2010 roku punktu przedszkolnego (z funduszy unijnych) obejmującego opieką przede wszystkim dzieci 3 – 4 – letnie – kosztem 2/3 górnego holu wybudowano kolejną salę lekcyjną. W 2011 roku niewielkie pomieszczenie nr 5, w którym mieściła się do tej pory szkolna izba krajeńska - chroniąca dawne sprzęty codziennego użytku - przeznaczono na świetlicę wiejską „Zapiecek”. Odbywają się w niej popołudniowe zajęcia dla dzieci miejscowych oraz zebrania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej. Zbiory izby krajeńskiej przeniesiono do nowej klasy na górnym holu szkoły.

    Obecnie szkoła ma jedną pracownię komputerową, pracownię humanistyczną (regionalno - historyczną), matematyczno-przyrodniczą, wychowania przedszkolnego, 3 pracownie edukacji wczesnoszkolnej (w tym jedną z tablicą interaktywną), bibliotekę z czytelnią oraz centrum informacji multimedialnej, harcówkę, świetlicę – stołówkę, sklepik. Na uwagę zasługuje ekologicznie zagospodarowane otoczenie szkoły. Przy szkole znajduje się oddany do użytku w 2010 roku plac zabaw.

    Szkoła, oprócz nauczania na lekcjach, oferuje bardzo bogaty i atrakcyjny program wychowawczy realizowany w ramach godzin świetlicowych, „kartowych”, godzin przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sicienku, a także społecznie przez nauczycieli.

    Już w latach 50 – tych istniało w szkole harcerstwo. Obecnie w szkole prężnie działa 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” im. Włodzimierza Puchalskiego, od 1983 roku prowadzona przez hm Violettę Juszczak. Od 1990 roku wydawana jest gazetka szkolna „Bajerek” odnosząca sukcesy w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich. Szkoła corocznie organizuje konkursy gminne – recytatorski dla klas I – III, corridę ortograficzną dla klas IV – VI, konkurs matematyczny dla klas V – VI oraz krajeńskie igrzyska sportowe dla klas I – III. Od 2003 roku działa w szkole zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki” promujący folklor Krajny, ma już w swym dorobku kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach na różnych szczeblach.

    W szkole wdrożono kilkanaście programów innowacyjnych.

    W 2003 roku szkoła uzyskała certyfikat kujawsko – pomorskiego lidera integracji.

    W 2007 roku szkoła uzyskała tytuł „Szkoły z Tradycją”. Ma również w swym dorobku certyfikaty ogólnopolskiej akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

    Szkoła jest centrum kulturalnym wsi, odbywają się tu cykliczne imprezy środowiskowe (np. Krajeńska Herbatka w Dniu Babci i Dziadka), do działań chętnie włączają się rodzice, wszystkie pokolenia uczestniczą w różnych szkolnych uroczystościach.

    Od 2009 roku szkoła ma systematycznie aktualizowaną stronę internetową: spsamsieczno.edupage.org.

    W ostatnich latach wykonano wiele remontów, które finansowano z budżetu szkoły (środki na remont), środków własnych szkoły oraz dotacji MEN. M.in. wykonano remont dachu szkoły (wymiana papy oraz blach przydachowych, kołnierzy przykominowych , orynnowania, instalacji odgromowej), wymieniono stolarkę okienną, zmodernizowano urządzenia alarmowe; wyrównano plac przed szkołą i położono kostkę, zakupiono 2 piece miałowe c.o., pomalowano wszystkie pomieszczenia starej części szkoły, na holach i w 5 salach lekcyjnych wymieniono oświetlenie.Pozyskano z różnych źródeł meble, pomalowano stare meble w klasach, zakupiono nowe ławki, krzesła i blaty ławek, gabloty i gazetki. Większośc klas jest wyposażona w rolety ufundowane przez rodziców oraz częściowo ze środków własnych szkoły. Całkowicie wymieniono wyposażenie świetlicy, z funduszy sołeckich zakupiono meblościankę oraz nowe stoliki i krzesła.

    W znaczącym stopniu wzbogacono wyposażenie kuchni szkolnej, m.in. zakupiono piec gazowo-elektryczny, lodówkę, stół garmażeryjny, zlewozmywaki, wentylatory, meblościankę, drobne urządzenia, sprzęty i naczynia kuchenne. Opracowano i wdrożono system HACCP, korzystnie zmieniła się jakość szkolnych obiadów. Umożliwiono kucharce szkolnej udział w kursach doskonalących.

    Z funduszy „Radosnej Szkoły” zakupiono pomoce do miejsca zabaw w szkole. W znaczącym stopniu wzbogaciło się wyposażenie oddziału przedszkolnego. Pozyskano dla szkoły wiele pomocy dydaktycznych dzięki udziałowi uczniów w projektach unijnych, np „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”.

    Przeprowadzone zmiany spowodowały, że wyposażenie klas jest nowoczesne, kolorowe, przytulne i bezpieczne.

    4. Lokalizacja:

    Szkoła znajduje się we wsi Samsieczno, która administracyjnie należy do gminy Sicienko. Do szkoły uczęszczają dzieci z Samsieczna, Gliszcza, Gliszcza Kolonii, Teresina, Marynina, a także z obwodu gminy Nakło (z Michalina) i gminy Mrocza (z Samsieczynka oraz Słupówka).

    Samsieczno jest malowniczo położone nad jeziorem na pograniczu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i otoczone polami uprawnymi, łąkami i od północy lasami.

     

    1. Kadra szkoły :

    W roku szk. 2011/2012 w szkole pracuje 14 nauczycieli, w tym 7 nauczycieli dyplomowanych, 3 mianowanych, 3 kontraktowych i 1 nauczyciel stażysta. 8 nauczycieli pracuje w wymiarze pełnego etatu, 5 w wymiarze połowy etatu oraz 1 (logopeda ) w wymiarze 5 h.

    Kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje, większość do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Większość nauczycieli ma dodatkowe kwalifikacje z oligofrenopedagogiki.

    Nauczyciele systematycznie doskonalą swoją wiedzę i umiejętności poprzez aktywne uczestnictwo w formach wewnętrznych ( WDN, konferencje Rady Pedagogicznej, spotkania zespołów, warsztaty z rodzicami, zajęcia otwarte) oraz w formach zewnętrznych ( studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i doskonalące, konferencje, spotkania metodyczne, warsztaty a także formy szkoleń on line).

     

    III. MISJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    IM. ZIEMI KRAJEŃSKIEJ W SAMSIECZNIE

     

    Jesteśmy szkołą przyjazną, zapewniającą harmonijny i wszechstronny rozwój osobowości i uzdolnień każdego dziecka, by przygotować je do życia w otaczającym świecie. Zapewniamy opiekę dzieciom od 3 roku życia do ukończenia szkoły.

    Traktujemy podmiotowo uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Oferujemy naszym uczniom atrakcyjne zajęcia lekcyjne, dodatkowe i bezpłatne pozalekcyjne, dzięki którym mogą oni zdobywać wiedzę oraz umiejętności umożliwiające im potencjalny sukces w dalszej edukacji.

    Pragniemy, aby szkoła wraz z kompleksem sportowym służyła nie tylko uczniom naszej szkoły, ale była również dostępna dla społeczności lokalnej.

    Nasza szkoła ma bogatą historię. Leży na terenie historycznej Krajny. Nasi uczniowie znają dzieje szkoły i swój region, czują więź z małą ojczyzną.

    Nasze motta pedagogiczne:

    "Bardzo cicho byłoby w lesie, gdyby śpiewały w nim tylko najzdolniejsze ptaki..." (...)

     

    "Aby mierzyć drogę przyszłą,

     Trzeba wiedzieć skąd się wyszło"

                                     C.K. Norwid

     

    IV.WIZJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    IM. ZIEMI KRAJEŃSKIEJ W SAMSIECZNIE

     

    Naszym nadrzędnym celem jest prawo do sukcesu każdego ucznia na miarę jego możliwości. Indywidualizujemy pracę z dziećmi, wspomagamy rozwój uczniów zdolnych oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Oferta edukacyjna szkoły jest modyfikowana. Życzliwa atmosfera sprzyja podtrzymywaniu chęci i gotowości do nauki oraz pracy twórczej dzieci. Idealnym absolwentem naszej szkoły jest uczeń przygotowany do dalszej nauki w gimnazjum, życia we współczesnym świecie, a więc samodzielny, zaradny, otwarty, odpowiedzialny, ciekawy świata, krytyczny, rozważny, prawy.

    Uczniowie zajmują wysokie lokaty w konkursach międzyszkolnych, gdyż wielu nauczycieli pracuje na rzecz konkursów.

    Kadra pedagogiczna otwarta na wyzwania, podejmująca twórcze działania z dziećmi, obdarzona zaufaniem rodziców, którzy włączeni są do prac na rzecz szkoły i aktywnie działają w Radzie Rodziców.

    Nauczyciele stosują refleksję i samoewaluację, wdrażają różnorodne style nauczania, nieustannie rozwijają się indywidualnie oraz uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego. W szkole funkcjonują stałe i doraźnie powoływane zespoły nauczycielskie.

    Szkoła jest wzorową organizatorką konkursów gminnych, uroczystości szkolnych i środowiskowych; o bardzo dobrych i dobrych wynikach sprawdzianów zewnętrznych; placówką promującą region krajeński.

     

    NASZA SZKOŁA

     

    1. DOBRZE UCZY KAŻDEGO UCZNIA.

    Potrafi wyjaśniać i zaciekawiać; dba, aby wszyscy uczniowie osiągali coraz lepsze wyniki i rozwijali swoje aspiracje i zainteresowania.

    2.OCENIA SPRAWIEDLIWIE.

    Uczniowie wiedzą, czego mają się nauczyć, znają i rozumieją zasady oceniania.

    3. UCZY MYŚLEĆ I ROZUMIEĆ ŚWIAT.

    Uczy twórczego i krytycznego myślenia, a wiedza i umiejętności w niej zdobyte pomagają zrozumieć to, co dzieje się w ich miejscowości, w Polsce, na świecie oraz rozwiązywać realne problemy.

    4. ROZWIJA SPOŁECZNIE, UCZY WRAŻLIWOŚCI.

    Uczniowie uczą się współdziałania w zespole, angażują się w pracę na rzecz innych ludzi oraz działają dla dobra swej małej i dużej ojczyzny oraz całego świata.

    5. POMAGA UWIERZYĆ W SIEBIE , TWORZY DOBRY KLIMAT.

    W szkole panuje życzliwa , pełna wzajemnego szacunku atmosfera, uczniowie mają szansę uwierzyć we własne siły.

    6. PRZYGOTOWUJE DO PRZYSZŁOŚCI.

    Uczy języka obcego, posługiwania się komputerem i Internetem, przygotowuje uczniów do życia w zjednoczonej Europie i wprowadza w świat kultury.

     

    ABSOLWENT NASZEJ SZKOŁY:

    - jest tolerancyjny i przyjaźnie nastawiony do świata,

    - kocha swą małą i dużą ojczyznę,

    - dobrze funkcjonuje w otoczeniu,

    - jest świadomy swoich umiejętności i zdolności,

    - ma poczucie własnej godności i wartości,

    - wiedzę i umiejętności potrafi zastosować w praktyce,

    - jest dobrze przygotowany do następnego etapu edukacyjnego,

    - odróżnia dobro od zła,

    - jest wysportowany,

    - jest asertywny,

    - jest odpowiedzialny,

    - nie boi się nowości,

    - jest kulturalny i odpowiedzialny,

    - dba o swoje zdrowie,

    - rozumie innych i potrafi z nimi współpracować,

    - szanuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe,

    - jest ciekawy świata,

    - trafnie potrafi dokonywać wyborów,

    - jest prawy,

    • jest świadomy swoich praw i praw innych ludzi.

     

    CV ABSOLWENTA Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej

    w Samsiecznie

     

    Imię i nazwisko: ....... Anka Krajnianka lub Janek Krajniak

    Wiek: 13 lat

    Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

    Cel: Dostanie się do wybranego gimnazjum

    Umiejętności:

    Potrafię poprawnie wypowiadać się w mowie i piśmie. Radzę sobie z czytaniem

    i liczeniem. Umiem pracować w zespole. Planuję swoją pracę. Obsługuję komputer.

    Informacje dodatkowe:

    Znam swoje miejsce w środowisku, szkole, rodzinie. Znam swój region – Krajnę. Mam wielu przyjaciół, o których się troszczę, szanuję i dlatego sam zasługuję na sympatię. Wszyscy mogą na mnie liczyć, jestem odpowiedzialny za słowa i czyny. Wolny czas spędzam aktywnie. Biorę udział w konkursach, zawodach, imprezach w szkole i poza nią. Mam wiele zainteresowań, które chcę rozwijać w gimnazjum.

     

    PRIORYTETOWE DZIAŁANIA SZKOŁY:

     

    W DZIEDZINIE EDUKACJI:

    1. Wprowadzenie reformy programowowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

    • kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, dbałość o wzbogacenie zasobu słownictwa uczniów,

    • edukację medialną- wychowanie uczniów do właściwego wykorzystania mediów,

    • efektywność kształcenia w zakresie matematyki i przyrody,

    • edukację zdrowotną – rozwijanie u uczniów dbałości o własne zdrowie i innych ludzi oraz umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu,

     

    2. Dbałość o wysoki poziomu kształcenia poprzez:

    • stosowanie nowoczesnych metod nauczania motywujących uczniów do pracy (m.in. metod: projektu, dyskusji, kreślenia map  mentalnych, drzewka decyzyjnego, sześciu myślowych kapeluszy, burzy mózgów, audiowizualnej, audiolingwalnej itp. )

    • kształcenie umiejętności, postaw i wartości zawartych w podstawie programowej

    • prowadzenie zajęć przygotowujących do sprawdzianu

    • organizowanie zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój zainteresowań

    • objęcie edukacją dzieci od 3 roku życia.

    3. NAUCZYCIEL W NASZEJ SZKOLE :

    • uczy poszukiwania , porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną

    • uczy odnoszenia do praktyki zdobytej wiedzy oraz tworzenia potrzebnych doświadczeń i nawyków

    • uczy rozwiązywania problemów w sposób twórczy

    • troszczy się o harmonijny rozwój ucznia

    • wprowadza go w świat wiedzy

    • stwarza sytuacje, w których uczeń rozwija wszystkie sfery swojej osobowości

    • rozwija zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego

    • jest dyspozycyjny, twórczy, życzliwy, zawsze opanowany, obiektywny: stan pożądany: praca w naszej szkole w wymiarze pełnego etatu.

    4. Wspieranie uczniów zdolnych poprzez:

    • organizowanie kół zainteresowań zgodnie z ich potrzebami,

    • konsultacje z nauczycielami,

    • umożliwienie dostępu do wszystkich konkursów,

    • pracę nauczycieli na rzecz konkursów,

    • premiowanie nauczycieli – opiekunów uczniów zdolnych,

    • tworzenie międzyklasowych zespołów pracujących metodą projektu,

    • realizację indywidualnych programów rozwoju.

    • Stosowanie systemu nagród (np. Nagroda Krajnianki).

     

    5. Edukacja uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

    • odpowiednie podejście do ucznia – indywidualizacja procesu nauczania, by uczeń osiągał wyniki na miarę swoich możliwości, by słaby czuł się w szkole pewnie, a dobry czuł się dowartościowany,

    • przestrzeganie zapisów WSO dotyczących tych uczniów,

    • przestrzeganie zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznej i in.,

    • prowadzenie zajęć wspomagających rozwój,oprac. KIPU, PDW, IPET,

    • rozwijanie współpracy z rodzicami w zakresie niwelowania dysfunkcji,

     

    W ZAKRESIE WYCHOWANIA I OPIEKI:

    1. Zgodnie z założeniami reformy, kształtowanie postawy obywatelskiej, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania dla innych kultur i tradycji.

    1. Wzmocnienie wychowawczej roli szkoły:

    1. Przestrzeganie zapisów Statutu Szkoły,

    2. W równym stopniu egzekwowanie obowiązków i respektowanie praw ucznia,

    3. Planowanie pracy wychowawczej na podstawie diagnozy potrzeb uczniów,

    4. Realizacja programów: wychowawczego i profilaktycznego,

    5. Rozwijanie współpracy z rodzicami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,

    6. Prowadzenie (np.1xw miesiącu) apeli porządkowych.

    1. Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci zagrożonych wykluczeniem:

    1. Objęcie opieką uczniów z rodzin dysfunkcyjnych, dotkniętych ubóstwem, wielodzietnych, rodzin niepełnych, pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz materialna dla tych uczniów, prowadzenie zajęć terapeutycznych, pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz materialna dla tych uczniów, prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych,

    1. Praca z rodzinami dysfunkcyjnymi w celu nawiązania pozytywnych relacji i wzajemnego zaufania,

    2. Pomoc w wykonywaniu prac (wolontariat, zajęcia wychowawcze)

    1. Rozwijanie aktywności fizycznej:

    1. atrakcyjne prowadzenie lekcji wychowania fizycznego,

    2. rozszerzenie oferty zajęć sportowych np. zajęcia na pływalni, organizacja szkolnych konkursów sportowych,

    3. kontynuacja krajeńskich igrzysk sportowych dla klas I – III szkół gminy Sicienko,

    4. organizacja zabaw ruchowych, integracyjnych podczas przerw (np. „aerobikowe przerwy”, „tańczące przerwy”, „przerwy z chustą animacyjną”),

    5. udział szkoły w zawodach sportowych, liczne sukcesy poprzedzone przygotowaniem uczniów do udziału w zawodach:

    organizowanie zajęć sportowych jako formy zajęć profilaktycznych dla dzieci zagrożonych wykluczeniem,

    ustawiczny rozwój bazy sportu szkolnego (remont sali gimnastycznej, łazienek, zakup sprzętu).

    1. Kształtowanie postaw prozdrowotnych:

    • udział w programach i kampaniach informacyjnych: np.: „Mleko w szkole”, „Owoce w szkole”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Szkoła bez przemocy”, „Klub Misia Puchatka”, „Bezpieczny Maluch”, „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Pajacyk”, „Trzymaj formę”, „Pięć porcji warzyw i owoców”, „Wiem, co jem”,

    • przystąpienie do akcji: „Lekki tornister”,

    • profilaktyka uzależnień,

    • promocja zdrowia – zajęcia prowadzone przez wychowawców, pielęgniarkę szkolną i in. specjalistów,

    • kontynuowanie realizacji programów dotyczących badań przesiewowych z zakresu wad słuchu, wzroku, wad postawy,

    • konkursy o tematyce zdrowotnej.

    W ZAKRESIE POSZERZANIA ZASOBÓW SZKOŁY:

    1. Zakup komputerów i rozbudowa sieci Internetu w szkole.

    2. Stała troska o aranżację wnętrz tak, by przestrzeń dydaktyczna inspirowała uczniów do działania, pobudzała myślenie, wyciszała emocje, tworzyła niepowtarzalny klimat, utrwalała przeżycia dziecka.

    3. Doposażenie sal lekcyjnych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, zakup sprzętu sportowego, uzupełnianie księgozbioru biblioteki.

    4. Wyposażenie sali nr 12, świetlicy szkolnej, biblioteki w nowe oświetlenie.

    5. Aranżacja nowopowstałej izby krajeńskiej oraz regionalna wizualizacja górnego holu.

    6. Termoizolacja budynku szkoły, nowa elewacja.

    7. Zakup i montaż nowych podwójnych drzwi do szkoły.

    8. Zakup strojów sportowych dla uczniów.

    9. Remont kompleksu sportowego szkoły, renowacja parkietu.

    10. Budowa ekologicznej oczyszczalni przyszkolnej ścieków.

    11. Montaż ławek na nowopowstałym placu rekreacyjnym przy szkole.

    W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA:

    1. Inicjowanie działań na rzecz podnoszenia poziomu jakości pracy. Motywowanie nauczycieli do pracy w zespołach.

    2. Dbanie o kształcenie i doskonalenie pracowników, gdyż to dla jakości ma fundamentalne znaczenie.

    3. Zapoznanie wszystkich nauczycieli z nową podstawą programową.

    4. Zmotywowanie nauczycieli do stałego dokonywania ewaluacji zaplanowanych przez siebie działań z uwzględnieniem poziomu osiągnięć uczniów, a więc monitorowania pracy własnej i pracy uczniów pod kątem wymagań w danym etapie edukacyjnym.

    5. Powołanie koordynatora ds. pomocy psychologiczno-pedagog. dla klas IV-VI..

    6. Zmotywowanie nauczycieli do podejmowania działalności innowacyjnej, wykorzystywania nowoczesnych metod nauczania, w tym technologii informacyjnej.

    W ZAKRESIE WSPÓŁRACY Z RODZICAMI:

    1. Budowanie zasad dobrze rozumianego partnerstwa pomiędzy rodzicami a szkołą, poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań problemów wychowawczych.

    2. Prowadzenie szkoleń dla rodziców nt. otwartej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami wychowawczymi.

    3. Umieszczanie na stronie www oraz tablicy informacyjnej informacji dla rodziców.

    6. Zaproszenie do współpracy rodziców „trudnych”, wykorzystanie ich potencjału dla rozwoju szkoły.

    7. Stworzenie możliwości podjęcia działań tym rodzicom, którzy deklarują autentyczną chęć współpracy.

    8. Organizowanie cyklicznych spotkań z radą rodziców w celu omówienia tych obszarów pracy szkoły, które potrzebują największego wsparcia ze strony rodziców, m.in. wspólna organizacja uroczystości szkolnych.

     

    W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM:

    • Kontynuacja współdziałania ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie i innymi lokalnymi stowarzyszeniami..

    • Organizacja imprez środowiskowych, np. Krajeńska Herbatka w Dniu Babci i Dziadka, Szkolny Piknik Rodzinny, zjazdy absolwentów, itd.

    • Współpraca z lokalnymi instytucjami, np. Leśnictwem Samsieczno, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, parafią Samsieczno, .

    • Współpraca z zaprzyjaźnionymi szkołami, np SP im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie, szkołami w sieci projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, szkołami gminy Sicienko i in.

    • Współpraca z sołectwami.

    • Współpraca z lokalnymi twórcami ludowymi oraz zespołami folklorystycznymi

    • Promocja szkoły w środowisku.

    • Współpraca ze świetlicą wiejską „Zapiecek” oraz GOK Sicienko.

    • Pozyskanie lokalnych sponsorów, np Zakładu Rolnego „Ziemiopłody”, firmy usługowo- transportowej „Nowak”, firmy budowlanej W. Wełniaka, firmy „Koncept”, okolicznych sklepów, Stajni „Gliszcz” i in.

     

    EWALUACJA KONCEPCJI :

      1. Wnioski z prowadzonego nadzoru przez dyrektora szkoły;

      2. Sprawozdania z realizacji zadań w danym roku szkolnym ( styczeń, czerwiec);

      3. Wnioski z ewaluacji wewnętrznej;

      4. Opinie rodziców i uczniów;

      5. Ocena i modyfikacja koncepcji.

      6. ZAŁĄCZNIKI :

     

        1. Plan pracy szkoły 2011/2012;

        2. Plan pracy szkoły 2012/2013;

        3. Plan pracy szkoły 2013/2014;

        4. Plan pracy szkoły 2014/2015;

        5. Plan pracy szkoły 2015/2016;

        6. Plan pracy szkoły 2016/2017

                   7. Program wych i profil szkoły.


    Koncepcja opracowana przez zespół nauczycieli i przedstawiona na zebraniu Rady Pedagogicznej

    w dniu 27.02.2012. Przyjęta do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej: 03.03.2012 r.

    Zaprezentowano Radzie Rodziców: 22.02.2012 roku (opinia pozytywna)

    Przedstawiono Samorządowi Uczniowskiemu: 22.02.2012roku (opinia pozytywna)