Średnia ważona

System oceniania wg średniej ważonej

w Szkole Podstawowej

im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

Samsieczno, czerwiec 2023 r.

Średnia ważona ocen

W związku z wdrożeniem w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie dziennika elektronicznego następuje modyfikacja systemu oceniania wg średniej ważonej.

Podstawą do wystawienia oceny śródrocznej/końcoworocznej z następujących przedmiotów: język polski, język angielski, j. niemiecki, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, chemia, biologia, fizyka jest średnia ważona uzyskanych ocen cząstkowych.

Każda ocena cząstkowa, zdobywana przez uczniów, ma określoną wagę. Najistotniejszy wpływ na ocenę śródroczną i końcoworoczną ma ocena za samodzielną pracę na lekcji: pisanie testów i zadań klasowych. System ten pozwala w sposób jednoznaczny wystawić ocenę śródroczną i końcoworoczną.

Uczeń na każdym etapie nauki może śledzić ewaluację swojej oceny i precyzyjnie określić średnią ważoną z otrzymanych ocen.

Przyjęcie w szkole WSO opartego na ocenianiu uczniów w kategoriach wagi wystawianej oceny ma na celu:

• ujednolicenie systemu oceniania,
    • podwyższenie jakości oceniania,
    • motywowanie uczniów do kreatywnego myślenia i samodzielnej pracy.

System oceniania za pomocą średniej ważonej ocen jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej im Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

Przedmioty: technika, informatyka, muzyka, plastyka, w-f ze względu na specyfikę wykonywania zadań przede wszystkim praktycznych zostały wyłączone z wyżej opisanego systemu.

1. Obliczanie oceny semestralnej odbywa się według następującego wzoru:

gdzie:

–suma ocen wagi 5,

– suma ocen wagi 3,

– suma ocen wagi 1,

– ilość ocen uzyskanych w wadze 5,

– ilość ocen uzyskanych w wadze 3,

– ilość ocen uzyskanych w wadze 1

1. Każda ocena cząstkowa, którą otrzymuje uczeń ma ustaloną wagę.

Forma aktywności

Waga oceny

kolor

praca klasowa

sprawdzian

zielony

kartkówka

czarny/zielony

odpowiedź ustna

aktywność

zadanie domowe

ćwiczenia/ zeszyt

referat

zielony

konkurs

1-3-5
    (w zależności od szczebla)

czerwony

cena zewnętrzna (szpital, sanatorium, z innej szkoły)

1 w przypadku braku wagi lub opisu oceny

fioletowy

Inne formy sprawdzenia wiedzy ucznia – wartości wag uzgodnione z nauczycielem przedmiotu

W przypadku oceniania innej formy aktywności lub potrzeby wyróżnienia któregoś z działań nauczyciel ustala z klasą sposób oceny oraz jej wagę.

Uczniowi, który w wyniku klasyfikacji śródrocznej uzyskał stopień niedostateczny,
    a uzupełnił braki w miejsce oceny śródrocznej wpisuje się cyfrę 2.

1. Przy zapisie ocen cząstkowych dopuszcza się stosowanie znaków „+” przyporządkowując mu odpowiednie wartości według skali:

Ocena:

Wartość:

Ocena:

Wartość

6

6,0

3,0

2

4

…………………………….

…………………………

1

1. Na ocenę śródroczną i końcoworoczną uczeń pracuje systematycznie; nie ma możliwości zmiany oceny w wyniku jednorazowego przygotowania się z określonej części materiału.
    2. Prace klasowe, testy wagi 5 są obowiązkowe.
    3. Podstawą obliczenia średniej ważonej są wszystkie otrzymane oceny. W przypadku prac poprawianych obie oceny wlicza się do średniej.
    4. Oceny klasyfikacyjne śródroczne i końcoworoczne są pełne (bez +)
    5. Każdy uczeń powinien z każdego przedmiotu w semestrze otrzymać co najmniej 3 oceny cząstkowe i nie mniej niż podwojona ilość lekcji tego przedmiotu w tygodniu.
      W statucie zapis:
       Nauczyciel zobowiązany jest rytmicznie oceniać w ciągu okresu tak, aby uczeń uzyskał co najmniej jedną ocenę z przedmiotu w ciągu miesiąca (języka polskiego i matematyki co najmniej dwie)
    6. Oceny cząstkowe muszą być zróżnicowane pod względem wagi.
    7. Warunkiem uzyskania oceny celującej na koniec semestru lub roku szkolnego jest spełnienie co najmniej jednego z poniższych warunków:
    •  uczeń otrzymuje oceny bardzo dobre i celujące w ciągu semestru uzyskując średnią ważoną co najmniej 5,70,
    • uczeń osiąga sukcesy w przedmiotowych konkursach, w tym kuratoryjnych na szczeblu przynajmniej rejonowym.
    1.  Oceny śródroczna i końcoworoczna wystawiane są na podstawie średniej ważonej ocen cząstkowych wg następującego schematu :
    • celujący – średnia ważona 5,70
    • bardzo dobry – średnia ważona 4,70 – 5,69
    • dobry – średnia ważona 3,70 – 4,69
    • dostateczny – średnia ważona 2,70 – 3,69
    • dopuszczający – średnia ważona 1,70 – 2,69
    • niedostateczny – średnia ważona 1,69
    1. Wobec uczniów, którzy posiadają opinię lub orzeczenie z PPP stosuje się indywidualne kryteria oceny zgodne z zaleceniami poradni.

Przyjęto uchwałą nr  08/2022/2023  z dnia 20 czerwca 2023 roku Rady Pedagogicznej

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Samsiecznie.

Pozytywna opinia Rady Rodziców z dnia 19 czerwca 2023 roku .