Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Audycja muzyczna "Świąteczna układanka"

      Poniedziałek 11 grudnia 2023 roku rozpoczęliśmy od świątecznego koncertu Filharmonii Pomorskiej. Dzieci zostały zaproszone do muzycznej, bożonarodzeniowej zabawy – losowały, śpiewały, tańczyły, akompaniowały artystom.

      W repertuarze utwory nawiązujące do Bożego Narodzenia, m.in. kolędy, przeboje Skaldów i Czerwonych Gitar, a także fragment „Dziadka do orzechów” i piosenka o czerwononosym Rudolfie… Pochwała zarówno dla uczniów, jak i przedszkolaków za odpowiednie stroje i zachowanie!

       

    • Nauka przez działanie i... podjadanie

      Pierwszoklasiści przystąpili do projektu, który miał im przypomnieć w jaki sposób się odżywiać,żeby być pełnym energii, siły i zdrowia.Na lekcjach pojawiła się pani Agnieszka Szemczak, dietetyk kliniczny. Za pośrednictwem jej konta fb wyszukiwaliśmy kulinarnych inspiracji i porad. Najlepszą częścią projektu było przygotowywanie i podjadanie, m.in. makaronu z zielonego groszku czy owsianki.Kubki smakowe szalały, a pierwszaki wiedzą coraz więcej o zdrowym stylu życia i na pewno będą zarażać innych swoją energią.

    • Mikołajkowy wyjazd do kina uczniów klas młodszych

      6 grudnia nasi najmłodsi uczniowie wybrali się licznie do kina Helios w Bydgoszczy. Uwagę dzieci przez ponad 90 minut skupił KAJTEK CZARODZIEJ. Piękna opowieść o rodzinie, przyjaźni i magii...Po seansie filmowym odwiedziliśmy McDonald'sa. To był świetnie spędzony czas. Mikołaju DZIĘKUJĘMY,że jesteś!

    • "W rytmie poloneza" - audycja Filharmonii Pomorskiej - poniedziałek 27 listopada 2023 roku

      Patriotyzm, umiłowanie i pielęgnowanie narodowych tradycji, kultury, języka, pokoleniowe przekazywanie lokalnych pieśni, wierszy i poszanowania wartości społecznych.

      Listopad to okazja do poznania i przypomnienia symboli narodowych w muzyce wokalnej i instrumentalnej oraz formach tanecznych. I tak w poniedziałkowy poranek i przedszkolaki, i uczniowie uczestniczyli w niezwykłym koncercie Filharmonii Pomorskiej. Przypomnieli sobie polskie symbole, tańce i pieśni narodowe. Podziwiali strój polskiego szlachcica oraz poznali jego elementy, m.in. żupan, kontusz, pas i kołpak. Każdy też mógł się wczuć w rolę dyrygenta, a także podziwiać grę na flecie i akordeonie.

       

    • Konkurs czytania baśni Charlesa Perrault

      W piątek 24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania pn.: „W krainie baśni Charlesa Perrault”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy drugiej i z obu klas trzecich. Zadaniem uczestników konkursu było piękne przeczytanie fragmentu wylosowanej baśni oraz wykazanie się znajomością treści wszystkich pozostałych baśni, których fragmenty czytane były przez kolegów. W konkurencji indywidualnej miejsca pierwsze należały do Aurelii Szczepaniak oraz Igora Troszyńskiego z klasy IIIa. Miejsca drugie zajęły Aniela Czykier i Oliwia Kasprzyk z klasy II oraz Brajan Krajczyński z klasy III, a trzecie – Aleksandra Martyn z klasy II. Wyróżniono także uczennice i ucznia z klasy III b, którzy zajęli IV miejsca, są to: Anika Guza, Magdalena Szulc oraz Wiktor Boniecki. W konkurencjach zespołowych zwyciężyła klasa III a.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

    • Pasowanie na Przedszkolaka

      Dnia  22.11.2023r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość ,,Pasowania na Przedszkolaka". Najmłodsze dzieci z grupy  ,,Maluchy’’ oficjalnie zostały przyjęte do grona przedszkolaków.  Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromnym ołówkiem przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich wspaniałych pociech. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Po części oficjalnej czekał na naszych artystów i ich gości słodki poczęstunek. Dziękujemy Rodzicom, pani Dyrektor, przewodniczącej Rady Rodziców za udział w uroczystości, a wszystkim pasowanym przedszkolakom życzymy uśmiechu na twarzy i aby każdy dzień w przedszkolu był dniem pełnym radości i zabawy.

    • Cała Polska Czyta Dzieciom

      Starszaki w tym roku przedszkolnym realizują projekt Cała Polska Czyta Dzieciom.

      Raz w miesiącu zapraszamy gości do wspólnego czytania. Dziś odwiedziła nas ama Agatki. Przeczytała baje o Tupciu Chrupciu. Dzieci słuchały z uwagą,  zostały nawet poczęstowane słodkościami przez Panią Pultin.  Zrewanżowały się laurką z podpisami i podziękowaniem. Było bardzo miło. 

    • Konkurs plastyczny "Dzień dyni"

      31 października obchodziliśmy Dzień Dyni. Z tej okazji wykonaliśmy dyniowe prace  plastyczne oraz zorganizowaliśmy konkurs rodzinny "najpiękniejsza dynia", który był skierowany do dzieci z naszego przedszkola. Celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej i sprawności manualnej oraz wspieranie więzi emocjonalnej z najbliższymi. Ozdoby dyniowe były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: 3 i 4 lat, 5 lat i 6 lat. Wpłynęło bardzo dużo pięknych i ciekawych prac, jednak musieliśmy wyłonić zwycięzców.

      I miejsca zajęli: Aleksander Ostrowicki, Marianna Kaźnica i Francieszek Pawlisz

      II: Kamil Hasiak, Janek Pikuła i Witek Pokora

      III: Zuzia Ratajczyk, Maja Wąsik i Ignacy Szczepański.

      Wyróżnienia otrzymali: Anna Karwecka, Pola Najdowska i Adam Mrotek.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom i drobny upominek w podziękowaniu za udział w konkursie.

    • Przedstawienie teatralne w przedszkolu

      W przedszkolu gościliśmy Teatr Bajeczny, który zaprezentował spektakl pt."Świnka Cherubinka". Motywem przewodnim widowiska była historia przyjaźni Andzi i świnki Cherubinki, zwieńczona morałem, że czasami trzeba coś stracić, by to docenić. Była jesienna scenografia, wspaniała muzyka i rytmiczne tańce. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu, rozpoznawały  "mowę zwierząt ",śpiewały  i tańczyły. Było zabawnie i radośnie.

    • Czas na jesienną herbatkę

      Pierwszoklasiści poznali zasady zachowywania się przy stole. Omówiliśmy jak ważne jest przestrzeganie zasad savoir-vivre w restauracji czy kawiarni. Był też czas na ćwiczenia praktyczne i wspólne celebrowanie picia jesiennej herbaty, z dodatkiem domowej konfitury i cytryny. Ten przepyszny, rozgrzewający napar piliśmy z pięknych filiżanek, pilnując kultury i elegancji.

    • Zbiórka dla Syrii i Libanu

      Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas włączyli się w akcję wspierania dzieci z państw: Syrii i Libanu. Zorganizowano zbiórkę przyborów szkolnych, które za pośrednictwem Caritas Polska trafią do potrzebujących dzieci. 

      Uczniom i Rodzicom serdecznie dziękujemy za tak duże zaangażowanie.

    • Innowacja dla Szkół - język angielski w klasie 3

      Projektowy język angielski w klasie 3, to aktywny czas na badanie kultury Wielkiej Brytanii.

      Poznanie flag i symboli państw leżących na Wyspach Brytyjskich oraz wprawianie się w prezentacje na forum swoich plakatów i odkrytej wiedzy przygotowuje trzecioklasistów do kolejnego etapu edukacyjnego.  

    • Dla Niepodległej - wystawa historyczna

      Spośród wszystkich listopadów w historii Polski, to TEN z  1918 roku jest najważniejszym dla Polaków.

      W 105. wolny listopad dla kolejnego suwerennego pokolenia Polaków, uczniowie klas starszych pracując z Wystawą Historyczną -  "Dla Niepodległej" dowiadywali się cóż wydarzało się dzień po dniu w listopadzie 1918 roku. 

    • Konkurs recytatorski „Ojczyzna w słowach zaklęta”

      Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje także dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem” - Jan Paweł II

      W środę 8 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Ojczyzna w słowach zaklęta”, podczas którego młodzi recytatorzy wygłaszali wybrane przez siebie wiersze należące do kanonu polskiej poezji patriotycznej. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielkę historii - Panią Weronikę Kukawkę oraz nauczycielkę języka polskiego - Panią Katarzynę Zielińską. Był on skierowany do uczniów klas IV-VIII a jego głównym celem było upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postawy patriotycznej, upowszechnienie znajomości polskiej poezji patriotycznej, a także rozwijanie umiejętności recytatorskich. Jury konkursowe w składzie: Pani Dyrektor Teresa Szmelter-Woźniak, Pani Violetta Juszczak oraz Pani Grażyna Kaźnica miało bardzo trudne zadanie wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI-VIII, bowiem wszyscy uczestnicy konkursu swoją postawą udowodnili, że takie wartości jak Ojczyzna, Niepodległość, Patriotyzm są dla nich bardzo ważne, a wiersze, które wybrali były świadectwem niezwykłej dojrzałości i wyrazem wdzięczności tym, którzy za Polskę walczyli i ginęli.

      Oceniający brali pod uwagę dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, a także jego interpretację. Laureatami Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zostali:

      Klasy IV-V

      I miejsce – Dominik Ostrowski z klasy V

      II miejsce – Jan Kaźnica z klasy IV

      III miejsce – Julia Rybarczyk z klasy V

      Wyróżnienie: Roksana Kubacka z klasy IV oraz Martyna Szulc z klasy V

      Klasy VI-VIII

      I miejsce – Marlena Nietz z klasy VI

      II miejsce – Aleksandra Cholewińska z klasy VI

      III miejsce – Nina Krzemińska z klasy VI

      Wyróżnienia: Jagoda Szymocha z klasy VIII, Alan Kleissa z klasy VI


       

    • Projekt Edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"

      W naszym przedszkolu w grupie Maluchów realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody". Głównym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci. Kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Maluchy zrealizowały pierwsze zadanie. Pobudziły swoje zmysły na ścieżce sensorycznej. Dzieci bardzo odważnie przechodziły po ścieżce pełnej jesiennych darów, które wcześniej poznały na zajęciach związanych z tematyką jesienną.

    • Z wizytą w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy!

      Dzień 6.11.2023 r. bez wątpienia pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły na bardzo długo, bowiem właśnie wtedy uczniowie klas IV-VI, wraz z czworgiem rodzeństwa, przenieśli się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. „Opowieść z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy to najnowszy spektakl Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, który uczniowie naszej szkoły mieli okazję podziwiać. Choć historia Piotra, Zuzanny, Łucji i Edmunda była już znana większości naszej młodzieży, to spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego okazał się niezwykle scenicznym i wciągającym widowiskiem, podczas którego dobro ponownie zatriumfowało nad złem. Z całą pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy!

    • Dzień Postaci z Bajek

      6.11 jest dniem Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci przyszły przebrane bajkowo. Były księżniczki, rycerze, wojownicy z bajek i mnóstwo innych postaci. Czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Starszaki samodzielnie ułożyły napis Dzień Postaci z Bajek,  pokolorowały i ułożyły bajkowe kolorowanki, brały udział w konkursie na znajomość Bajek a także segregowały po  uprzednim wycięciu  postacie bajkowe  wg bajek, cech, hierarchii.  Pracy kreatywnej było mnóstwo. Uczyliśmy się poprzez zabawę. To był udany dzień.

    • Miesiąc bibliotek

      Od wielu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku hasło, które nam towarzyszyło brzmiało „Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia!” Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów do przygotowania kartki urodzinowej dla biblioteki, uczniowie klas starszych przygotowali Strefę Małego Czytelnika, gdzie czytali swoim młodszym kolegom wybrane przez nich fragmenty książek.

      Ponadto cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Bijemy rekordy- przerwa na czytanie” (akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie). Ostatnie zadanie natomiast polegało na udekorowaniu drzwi sali lekcyjnej dekoracjami nawiązującymi do wybranej książki, bajki bądź wiersza.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział  i wspólną  zabawę.

    • Źródła historyczne – wystawa w klasie IV

      Jesień i dłuższe wieczory mogą nastrajać nas na wiele wspomnień.

      Wspomnienia mogą być przywoływane przez pamiątki, a pamiątki rodzinne to źródła historyczne. Uczniowie klasy IV na lekcjach historii opisywali przyniesione z domu źródła pisane, takie jak akt urodzenia czy świadectwo szkolne pradziadka wypisane w języku niemieckim, banknoty: ruble rosyjskie, marki niemieckie, banknoty PRL, książeczka do nabożeństw czy książka dziadka o technologii budowy młynów. Uczniowie opisywali równie wartościowe źródła niepisane: lampę naftową czy baniak do przechowywania wody, sweterek dziergany przez babcię, dzbanki, odsklepiacz do miodu, czarnobiałe zdjęcia i wiele innych cennych rzeczy, które pisały historię rodzin naszych czwartoklasistów…

    • Hey, it's Pumpkin Day! – Dzień Dyni

      Pomarańczowo i jesiennie upłynął w naszej szkole ostatni piątek października. Klasy I-III przemieszczając się po salach lekcyjnych wykonywały zadania z dynią w roli głównej.

      Pośród dyniowych misji do wykonania były: labirynty i zadania matematyczne, dekorowanie balonów, lepienie i barwienie chrupkowych dyni, nazywanie emocji (ubranych w dyniowe minki) w języku angielskim, odgrywanie scenek oraz dyniowa gra memory, praca i degustacja kulinarnych przysmaków: placki, placuszki, musy i galaretki. A na obiad… kuchnia serwowała smakowity krem z dyni 😊

       

    strona: