Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Dietetycy biją na alarm!

      Dietetycy biją na alarm. Dzieci i młodzież szkolna odżywiają się fatalnie. Co trzeci uczeń rozpoczyna dzień bez śniadania.
      A śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i efektywniej przyswajają wiedzę.

      Śniadanie Daje Moc

      Dlatego w piątek 7 listopada nasza szkoła wzięła udział w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli, uczniów oraz pana Wojciecha Klimkiewicza, który podarował nam soki jabłkowe tłoczone oraz świeże jabłka wszystko udało się sprawnie zorganizować. W swoich klasach dzieci spożyły wspólne śniadanie, które było bardzo zdrowe i kolorowe.

    • „Młody Nobel” w klasie pierwszej

      W piątek 7 listopada 2014 roku w ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki”  w naszej szkole gościły Panie: Lena, Dominika, Natalia, które przeprowadziły zajęcia matematyczne pn.; „Świat liczb” dla „Kolorowych Nutek”, czyli klasy pierwszej.
      Celem zajęć było oswojenie z liczbami całkowitymi i ich własnościami; popularyzacja matematyki jako nauki łatwej i przyjemnej; wyrobienie wytrwałości oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych. W ramach zajęć nastąpiło m.in.: Przedstawienie się wolontariuszy, wywołanie zainteresowania zajęciami, zabawy integracyjne, zagadki matematyczne, gry i zabawy matematyczne związane z działaniami na liczbach całkowitych, gry i zabawy matematyczne związane z własnościami liczb całkowitych (parzystość, nieparzystość, podzielność, porządkowanie), wykonanie memory liczbowego w parach, konkurs z wykorzystaniem zrobionego przez dzieci memory, podziękowanie za współpracę i pożegnanie.

      Bardzo dziękujemy wolontariuszom „Projektora” za atrakcyjne zajęcia!!!


       

    • Uczeń...to brzmi dumnie

      31 października klasa pierwsza złożyła uroczyste ślubowanie w obecności pani dyrektor, rodziców, dziadków, grona pedagogicznego oraz kolegów i koleżanek. Przez ostatnie dni pierwszaczki z wielkim przejęciem przygotowywały swoje przedstawienie. W tym uroczystym dniu klasa pierwsza – KOLOROWE NUTKI, zaprezentowała swoje talenty recytatorskie, muzyczne, taneczne. Pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia SP im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie a uczniowie złożyli pamiątkowe odciski w szkolnej kronice. Starsi koledzy i koleżanki obdarowali naszych bohaterów upominkami. Po uroczystości dzieci z kl. I oraz wszyscy przybyli goście razem z panią dyrektor spędzili miło czas przy kawie i domowym ciastku.

    • „Śniadanie z klasą”

      W piątek 24 października klasa II „Polne Kwiatki” pod okiem mamy Wiktorii – Pani Moniki Gawlik przygotowała zdrowe i bardzo smaczne drugie śniadanie – kolorowe kanapki z mnóstwem sałaty i warzyw oraz sałatkę warzywną. Następnie w klasowym groniedzieci   zjadły śniadanko do ostatniej kanapki. Było pyszne i baaardzo zdrowe!  „Śniadania z klasą” to akcja mająca na celu propagowanie wśród dziecispożywania drugiego śniadania–  kolejne odbędzie się za miesiąc. „Polne Kwiatki”  i wychowawca klasy II Pani Anna Baran bardzo dziękują rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizowaniu śniadań. 

    • MŁODY NOBEL

      W ramach projektu edukacyjnego Młody Nobel odbyły się w naszej szkole w grupie dzieci młodszych zajęcia z kryminalistyki. Dzieci uczestniczyły w pogadance, zabawach integracyjnych, burzy mózgów, wykonywały też plakaty, poznając podstawowe zagadnienia związane z kryminalistyką. Rozwiązywały zagadki kryminalne, ściągały odciski palców oraz wcieliły się w rolę detektywów, rozpoznając różne ślady. A to wszystko pod czujnym okiem wolontariuszek z PROJEKTORA – pani Pauliny, pani Magdaleny oraz pani Joanny.

    • Polne Kwiatki i Kolorowe Nutki na pływalni

        W czwartek 16 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły („Kolorowe Nutki” z klasy I i „Polne Kwiatki” z klasy II) byli na pływalni Naquarius w Nakle nad Notecią. Był to ich pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd na basen, gdzie pod okiem pana wuefisty próbowali swoich sił w pływaniu. Kolejne wyjazdy odbywać się będą raz w miesiącu – w czwartki – 20 XI, 11 XII, 15 I, 12 II, 12 III, 16 IV i 14 V.  

    • Pierwsza audycja muzyczna - „Odkrywamy Amerykę”

      W piątek 17 października 2014 roku po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościli u nas filharmonicy pomorscy. Pierwszą muzyczną podróż nasi młodzi melomani odbyli na statku „Pinta”

      z załogą Krzysztofa Kolumba. Powiódł on naszych uczniów do wybrzeży Ameryki Północnej, której różnorodną muzykę dzieci odkryły podczas koncertu. Zabrzmiały utwory w rytmie country, rock&rolla, bluesa, nie zabrakło muzyki gospel, ragtime oraz improwizacji jazzowych. Uczniowie samorzutnie brali udział w koncercie, tańcząc, klaszcząc i śpiewając. Audycja po prostu na szóstkę!!!

    • Kulinaria w Przedszkolnej Rodzince

      Dziś, czyli 15 października 2014 roku Przedszkolna Rodzinka miała smaczny dzień. Rozpoczęliśmy zajęcia kulinarne. Przyjechała i piekła z nami nowa przedszkolna babcia - pani Teresa Gil.

      Przedszkolaki pod okiem babci upiekły pyszne rogaliki z jabłkami. Wszystkie dzieci mogły się wykazać... wałkowały, wycinały, lepiły, wyjadały i lukrowały. Rogaliki wyszły pyszne, wszyscy się najedli i każde z dzieci dostało rogalika z przepisem dla domowników. Następne zajęcia w listopadzie.

    • Żywa lekcja historii

      W piątek 3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowo interesujących lekcjach historii. Wszystko za sprawą projektu „Edukacja regionalna drogą do umocnienia tożsamości regionalnej i marki województwa kujawsko-pomorskiego”.

      Organizatorem interesujących zajęć był Urząd Marszałkowski w Toruniu i Kujawsko-Pomorska Komenda Chorągwi ZHP w Bydgoszczy. Prośbę o przeprowadzenie „żywej lekcji historii” skierowała do organizatorów drużynowa 34 DH „Wędrowne Ptaki” hm. Wioletta Juszczak. „Żywe lekcje historii”  odbyły się w trzech grupach wiekowych. Przeprowadzili je pasjonaci historii, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Dromedar” w Bydgoszczy.

      Uczniowie mieli okazję zobaczyć umundurowanie polskich i niemieckich żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej oraz elementy wojskowego ekwipunku. W czasie zajęć dzieci mogły  „przenieść się w czasie” i poczuć się jak prawdziwi żołnierze, wcielić się  w rolę sanitariuszek, łączników czy powstańców.

       

    • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 6-12 X 2014

      Październik przyniósł nam aktywne działania związane z Europejskim Tygodniem Świadomości Dysleksji. W czasie trwania akcji uczniowie zostali zaproszeni do wspólnych działań, których celem było przybliżenie zagadnień związanych z dysleksją. Na szkolnym holu przedstawiono prezentację, która wprowadzała w temat i porządkowała podstawową wiedzą dotyczącą specyficznych problemów z czytaniem i pisaniem. Uczniowie klas młodszych wysłuchali baśni H.Ch. Andersena (sławnego dyslektyka)a szkolne gazetki ozdobiły prace ilustrujące baśniowe opowieści. Przed starszymi uczniami postawiono zadanie tworzenie plakatów pod hasłem „ORTOGRAFIA NA WESOŁO”. Efekty tych działań można oglądać na szkolnych holach. Uczestnicy zajęć logopedycznych zmagali się o tytuł MISTRZA MEMORY. Każdy uczeń zainteresowany problemem dysleksji mógł zabrać ulotkę informacyjną dla swoich rodziców.

      Pamiętajmy, że „dysleksja jest wyspą trudności na oceanie możliwości”.

    • Spotkanie z policją

       We wtorek 7 października 2014 roku nasza szkoła gościła na zaproszenie dyrektora szkoły przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji z Bydgoszczy panie: Monikę Herman oraz Monikę Karską.  Panie Policjantki przeprowadziły zajęcia w trzech grupach. Najmłodsi ponownie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Przedszkolaki przygotowały śliczne laurki, które już na początku spotkania chciały wręczyć Pani Policjantce.

      Klasy starsze zaś zostały upomniane, iż mimo że nie mają trzynastu lat, gdy popełniają przestępstwo lub wykroczenie, podlegają również pod nadzór prawa. Tematem wiodącym była cyberprzemoc .

      Pani Monika Herman dokładnie zobrazowała jak wielką krzywdę można wyrządzić osobie, której wizerunek umieszcza się w sieci bez jej zgody, naśmiewając się z niej. Podkreśliła, iż takie zdarzenie podlega pod prawo karne. Wyraziła również nadzieję, iż nasi uczniowie nie będą łamać litery prawa.

       

    • Manewry Harcerskie

      W sobotę 4 października 2014 r. reprezentacja  34 Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki” w uczestniczyła Hufcowych Manewrach Harcerskich "Sprawni jak powstańcy".

       Manewry odbyły się  w Rościminie. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą polową na terenie stanicy wodnej w Rościminie, którą odprawił  przez ks. Andrzej Sobaszek z Suchar. Po wspólnej modlitwie  harcerze zostali podzieleni na 11 patroli, składających się z reprezentacji wszystkich drużyn. Patole wykonały wiele zadań, m.in.: z  zakresu wiadomości i technik harcerskich,  pierwszej pomocy, poszukiwania min. Mieli także możliwość pokonania toru przeszkód i wzięcia udziału w turnieju strzeleckim.

      Po przejściu wszystkich punktów zadaniowych, na strudzonych harcerzy czekała wojskowa grochówka i słodki poczęstunek. Zadowoleni, wróciliśmy do domu z trofeami.

      Marysia Kujawa zdobyła ze swoim patrolem złoty medal, a Szymon Nowak srebrny. Dużym sukcesem jest zdobycie przez Dominikę Andrzejewską brązowego medalu za zajęcie III miejsca w strzelectwie.

       

    • Wycieczka do Osieka n.Notecią

      2 października 2014 r. uczennice i uczniowie klasy II,III, IV i V naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do skansenu Osiek/n. Not. Tam uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Jesień w polu i zagrodzie”, zgłębiając tajniki procesu powstawania powideł śliwkowych, masła czy produkcji  kawy zbożowej z jęczmienia. Ponadto mieli możliwość przyjrzenia się „z bliska” młócce zboża  za pomocą cepów, obróbce lnu (międlenie i czesanie włókna) oraz pracy kowala.  

      Wycieczka się wszystkim podobała, pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.

    • Gminne mistrzostwa mini piłki nożnej

      W piątek 18.09.2014 na Orliku w Zielonczynie odbyly się gminne mistrzostwa mini piłki nożnej chłopców. W turnieju brały udział szkoły: Samsieczno, Kruszyn, Strzelewo, Trzemiętowoi Sicienko. Po bardzo wyrównanej grze w meczu finałowym ulegliśmy SP Sicienko,  zajmując ostatecznie d rugie miejsce.

    • Turniej o Puchar Donalda Tuska

      We wtorek 16.09.2014 chłopcy z klas: IV i V uczestniczyli w turnieju piłki nożnej  o Puchar Donalda Tuska na Orliku w Zielonczynie. Startowały cztery drużyny: Samsieczno, Kruszyn, Wojnowo i Sicienko. Po bardzo wyrównanej grze nasza szkoła wywalczyła drugie miejsce.

      Zagraliśmy w składzie: Jakub Urbański, Dominik Klatecki, Wojtek Bednarek, Damian Dominiak, Szymon Nowak, Mikołaj Jurkiewicz, Maciej Banaś i Konrad Klatecki.

       

    • Projekt „Młody Nobel” w naszej szkole...

      We wtorek 30 września 2014 roku rozpoczęły się w naszej szkole zajęcia w ramach „PROJEKTORA – wolontariatu studenckiego” prowadzonego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.  Do działań zostali zaproszeni piąto- i szóstoklasiści, którzy uczestniczyli w nietypowych zajęciach z geometrii prowadzonych przez dwie wolontariuszki – Panie: Lenę i Dominikę.

      Celem programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki” jest inspirowanie dzieci i młodzieży z małych miast oraz wsi do twórczego rozwoju, poprzez udział w przygotowanych i prowadzonych przez studentów projektach edukacyjnych. Program kształtuje i promuje aktywne postawy społeczne, rozwija pasje i umożliwia realizację pomysłów. Szkoły uczestniczące w Programie wzbogacają swoją ofertę edukacyjną i wychowawczą.

      Korzyści:

      • Wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez najnowocześniejsze metody edukacyjne, uwzględniające aktywność, energię i pomysłowość studentów;
      • zachęcenie dzieci do aktywnego, twórczego i niekonwencjonalnego spędzania czasu wolnego;
      • szkoła staje się atrakcyjnym centrum naukowo-kulturalnym;
      • szkoła stymuluje uczniów do dalszego rozwoju;
      • zdobycie nowych, ciekawych doświadczeń zawodowych dla nauczycieli;
      • nawiązanie współpracy z uczelniami i samorządem.

       

      Program "PROJEKTOR - wolontariat studencki" objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      Głównym partnerem i darczyńca jest  Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Koordynatorką projektu w naszej szkole jest dyrektor szkoły pani Teresa Szmelter – Woźniak.

       

    • Sukces Klaudii Witek w konkursie fotograficznym

       

       Klaudia z klasy piątej została wyróżniona przez Regionalna Gazetę Powiat w konkursie fotograficznym "Wakacyjna fotografia", a jej zdjęcie z Tosią zostało zamieszczone w gazecie. Brawo za sukces dla Klaudii i jej fotografa Pauliny :)

    • Nocka w szkole

      „Szkocka Nocka”  zainaugurowała działania Anglofanów w roku szkolny 2014/2015.

      W piątkowy wieczór, 19 września Koło Anglofanów spotkało się na przyszkolnym boisku i placu rekreacyjnym na SZKOCKICH IGRZYSKACH SPORTOWYCH. Wśród konkurencji sportowych królowały: turlanie pniaka, osławione kicanie i taczki oraz rzut piłką lekarską, która była substytutem szkockiego kamienia.

      Przed zawodami, aby chłopcom starczyło sił, dziewczęta ubrane w szkocką kratę przygotowały pyszny domowy deser – ciasteczka z jabłkiem oraz placuszek z malinkami.

      Tuż po Igrzyskach zapłonęło ognisko. A późnym wieczorem straszył nas potwór z Loch Ness, którego próbował wytropić Scooby Doo . Wspaniała była szkocka zabawa na krajeńskim kawałku naszej planety .

    • Turniej piłki nożnej na Orliku w Zielonczynie

      W środę 17 września w Zielonczynie odbyły się gminne zawody w piłkę nożną dla dziewcząt.

      W naszej drużynie było sześć osób: Agata Cackowska, Natasza Grosz, Martyna Mateja, Patrycja Szczęsna, Joanna Bruska (bramkarz), oraz ja. Razem z nami jechał pan Krzysztof Grzech.
      Spotkały się tam trzy drużyny: z Trzemiętowa, ze Strzelewa i z Samsieczna.

      Po ciężkich zmaganiach nadszedł czas na wyniki:

      I miejsce Strzelewo,

      II  miejsce Samsieczno,

      III miejsce Trzemiętowo.

      Po ogłoszeniu wyników wszystkie drużyny wróciły do swoich szkół.

                                                                                            Dominika Andrzejewska

       

    • EWAKUACJA PRÓBNA

                                     We wtorek 16 września 2014 roku odbyła się w naszej szkole ewakuacja próbna.

      Została ona zarządzona przez dyrektora szkoły panią Teresę Szmelter – Woźniak zgodnie z §13 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138).  Tzw. sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji  przeprowadza się w naszej szkole  nie rzadziej, niż raz na dwa lata.

      Wszyscy bardzo sprawnie, bo zaledwie w ciągu 4 minut opuścili budynek szkoły.

      Dla uczniów przygotowano  dodatkowe atrakcje, ponieważ przybyli na miejsce bardzo sympatyczni strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej  pod dowództwem pana Dariusza opowiedzieli o swej pracy, pokazali sprzęt gaśniczy, wyposażenie nowoczesnego wozu strażackiego. Dzieci mogły zobaczyć m.in. kurtynę wodną, a także wziąć udział w ćwiczeniach z użyciem strażackich węży. Strażacy skontrolowali także wszystkie kondygnacje budynku szkoły, sprawdzając plany ewakuacyjne budynku, oznaczenie dróg ewakuacji, gaśnice,  instrukcję przeciwpożarową, i in. - nasza szkoła jest prawidłowo przygotowana na wypadek zagrożenia.

      PAMIĘTAJMY! Kiedy trzykrotnie  w krótkich odstępach czasu zadzwoni dzwonek, należy bez paniki pod opieką nauczyciela opuścić budynek szkoły!


       

    strona: