Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Szachy w naszej szkole

      W poniedziałek 12 czerwca 2023 roku dobiegły końca wartościowe zajęcia szachowe w ramach pilotażowego projektu „Od Pionka do Hetmana”, które w naszej szkole prowadził mistrz międzynarodowy Pan Piotr Brodowski. Uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz upominkami z logo programu.

      My również podziękowaliśmy Panu Piotrowi Brodowskiemu za arcyciekawe i wartościowe zajęcia!

    • Lekcja z ZUS

      6 czerwca br.  klasa VII i VIII uczestniczyła w nietypowej lekcji "Lekcja z ZUS" przeprowadzonej przez  koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy z Panią Emilię Szczęsną.

    • Przedstawienie teatralne w przedszkolu

      W środę 7 czerwca 2023 r. gościliśmy w naszym przedszkolu  Teatr Bajeczny, który odwiedził nas z muzycznym spektaklem pt. „Dzielna Sakari”. Aktorki przedstawiły historię pewnej Indianki, która stając w obronie swojej wioski poznaje… samą siebie! Artystki przybliżyły dzieciom różne emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Piękne dekoracje, wspaniała gra aktorska i zaangażowanie dzieci sprawiło, że  przedstawienie było przyjemnym spędzeniem czasu.

    • Wycieczka do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku

      W piątek 2 czerwca 2023r. uczniowie z klas: 1 i 2b wzięli udział w nietypowych  i bardzo ciekawych zajęciach przyrodniczych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. Uczniowie zostali powitani w siedzibie parku, a następnie podzieleni na dwie grupy. Podczas, gdy pierwsza grupa w sali siedziby parku oddawała się poznawaniu sekretów „zapylaczy” oraz przygotowywaniu „kwietnej bomby”,  druga przemaszerowała do lasku miejskiego, gdzie w naturalnym środowisku prowadziła badania przyrody. Wśród nich było tworzenie palety barw z naturalnych okazów, rozpoznawanie gatunków drzew nie tylko po liściach, ale po ich pokroju i korze, obserwowanie efektów działania bobrów, a także uważne słuchanie śpiewu leśnych ptaków i orientacja   w terenie.                              

      Zapraszamy do galerii zdjęć!
       

    • Szkolny Dzień Dziecka

      W czwartek 01 czerwca 2023 roku świętowaliśmy szkolny Dzień Dziecka. Wszystkie szkolne i przedszkolne dzieci otrzymały lody ufundowane przez Radę Rodziców. Były także życzenia zarówno dla uczniów, jak i ze słodkościami dla przedszkolaków.

      Uczniowie obejrzeli przedstawienie „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu „Mistrzów Nauki” z klasy IV.

      Klasy IIa i III uczestniczyły m.in. w turnieju sportowym na boisku szkolnym. Klasa IV miło spędziła czas na pikniku nad jeziorem w Samsiecznie, natomiast klasa V wybrała się na piknik na łowisko w Teresinie.

       Klasa VI odbyła spacer do Stajni Gliszcz, gdzie uczestniczyła w zajęciach nt. ras koni oraz stajennej codziennej rutyny. Następnie szóstoklasiści odwiedzili Park Rozrywki i Park Linowy w Myślęcinku.

      Klasa VII  relaksowała się nad jeziorem w Gliszczu Kolonii, a klasa VIII wyprawiła się do samsieczyńskiego boru. Uczniowie klas: I i II b w piątek 2 czerwca w ramach obchodów Dnia Dziecka odwiedzą siedzibę Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku.

       

      Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do  umilenia czasu dzieciom z okazji Ich Święta: przede wszystkim Wychowawcom klas, innym Nauczycielom, Pracownikom obsługi szkoły,

      a także Rodzicom.

      Szkołę w działaniach wsparli m.in. Edyta i Marcin Jendrzejewscy (właściciele łowiska Teresin), Radny Gminy Sicienko Ryszard Treliński, Bożena Wojnowska (sklep Teresin), Natalia i Wiesław Lisowie (jezioro Samsieczno), Lucyna Minczyńska, Małgorzata Cholewińska, Arleta Bruska, Justyna i Marcin Kaźmierczakowie, Magdalena Duma, Justyna Durau, Zuzanna Rakowicz.

    • Spotkanie klasy IV i V z policją w Krukówku

      We wtorek 30 maja uczniowie klasy IV i V spotkali się w Centrum Turystyki Rowerowej w Krukówku z przedstawicielami Policji w Mroczy. Mieli okazję pod bacznym okiem policjantów przystąpić do egzaminu praktycznego na kartę rowerową i zapoznać się z odpowiedzialnością karną nieletnich. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Policji w Mroczy za przeprowadzone zajęcia i prezentację pojazdów policyjnych.

    • MAJOWY ZIELNIK TRZECIOKLASISTY

      Mniszek lekarski, babka lancetowata, krwawnik, czarny bez, pokrzywa... to przykłady okazów, które można znaleźć w zielnikach przygotowanych przez naszych trzecioklasistów. Uczniowie spisali się znakomicie. Ich prace pachną majową łąką. ZdobylinNowe doświadczenia, umiejętności, które pozwalają na rozwijanie wiedzy przyrodniczej.

    • SUKCES TEATRALNY!!!

      Podczas II Przeglądu Teatrów Szkolnych w ramach obchodów Gminnego Dnia Matki „Mistrzowie Nauki”, czyli artyści z klasy IV oraz jeden artysta z klasy VII  zachwycili publiczność spektaklem            „O rybaku i złotej rybce”.

      Młodzi artyści przygotowali krótki przekaz teatralny na podstawie oryginalnej wersji bajki  „O rybaku i złotej rybce" Aleksandra Puszkina. Bajka przypomniała zgromadzonym o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca i o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

      Publiczność wsłuchała się w tekst autorskiej piosenki, przygotowanej specjalnie na spektakl. Nie zabrakło również dźwięków instrumentów, szumu fal i wiatru. Nad brzeg morza przeniosły widzów autentyczne sieci, strój rybacki, który na co dzień wykorzystuje w swojej pracy zaprzyjaźniony ze szkołą rybak, pan Damian Górka. Bezbłędna recytacja z pamięci, dykcja dzieci, gra aktorska, stroje, przekaz werbalny  i niewerbalny, efekty akustyczne, muzyka oczarowały publiczność...

      Jury doceniło naszą grupę teatralną za:

      - mistrzowską oprawę muzyczną,

      - autorską piosenkę,

      - śpiew i grę dzieci na instrumentach.

      Oprócz bonu pieniężnego w kwocie 500 zł, który otrzymały wszystkie gminne szkoły, nasi artyści zostali szczególnie docenieni, otrzymali bowiem jako jedyni   nagrodę specjalną (kwota: 700 zł) za mistrzowską oprawę muzyczną.

      Opiekunką naszych artystów oraz mistrzowską muzyczną muzą była Pani Anna Łoś, której bardzo dziękujemy za tak profesjonalne przygotowanie aktorów.

      Bardzo dziękujemy także Pani Sylwii Górce pomagającej

      w organizacji występu, a także innym Nauczycielom.

    • „Godziny Wychowawcze ze Światem” - program PAH

      Kodowanie, rozszyfrowywanie, tworzenie labiryntów i statystyk – te działania podejmowali szóstoklasiści podczas Godzin Wychowawczych ze Światem – ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ!

      Rysowaliśmy świat do góry nogami (w odbiciu lustrzanym), zastanawialiśmy się czego nie zrobił Kolumb, jakie mamy przywileje i cóż to jest wielopłatkowa tożsamość? Zamienialiśmy cyfry arabskie na rzymskie, aby określić % PKB każdego z kontynentów oraz określaliśmy procentowo populację każdego z nich. Zastanawialiśmy się czym różni się uchodźca od migranta i jakie są powody braku wody.

      Dzięki temu programowi w naszej klasie szóstej zagościł cały świat z jego pięknem i trudnościami, z problemami przeszłości i możliwościami teraźniejszości.

    • Dzień Mamy u Starszaków

      W czwartek 25 maja  świętowaliśmy w przedszkolu  Dzień Mamy. Z tej okazji dzieci z grupy Starszaków zaprezentowały się przed mamami. Swój występ rozpoczęły przywitaniem gości. Następnie były wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych mam. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. 

      Jeszcze raz dziękujemy serdecznie za przybycie i składamy mamom najlepsze życzenia: zdrowia, szczęściai radości!

    • Ekoludek 2023

      Miło nam poinformować,że uczennica klasy III Roksana Kubacka zajęła wysokie drugie miejsce w Gminnym Konkursie Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej EKOLUDEK, organizowanym przez SP w Strzelewie. Naszą szkołę reprezentowali także Jan Kaźnica i Mateusz Modrzejewski.Gratulacje!!!

    • Z wizytą w Nakielskim Ośrodku Kultury

      W poniedziałek 15 maja uczniowie młodszych klas z naszej szkoły złożyli wizytę w nakielskim kinoteatrze. Obejrzeli tam przedstawienie teatralne na motywach zaczerpniętych z „Baśni tysiąca i jednej nocy” - „O wesołym Sindbadzie Żeglarzu”. W spektaklu tym wystąpili aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.

      Dzieci z wypiekami na twarzach obserwowały przygody dzielnego księcia z Bagdadu.

    • Planetarium w szkole

      16 maja zawitało do nas Planetarium Nieba Północnego. To niezwykłe, przenośne planetarium, to nauka, edukacja i zabawa upowszechniająca wiedzę o Wszechświecie. Podczas seansu przenieśliśmy się wirtualnie w kosmos. W atrakcyjny sposób poznaliśmy budowę Układu Słonecznego, zjawisko następstwa pór roku, ruch obrotowy ciał niebieskich, zaćmienie Księżyca i Słońca, pierwsze podróże w kosmos oraz podstawowe prawa rządzące w kosmosie. Ale najbardziej zachwycił nas realistyczny wygląd rozgwieżdżonego nieba. Planetarium dostarczyło nam dzisiaj wiele niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, które na długo zostaną  w naszej pamięci.

    • “WĘDROWNE PTAKI” ZAWĘDROWAŁY DO TUCHOLI

      W poniedziałek 15 maja 34 Drużyna Harcerska “Wędrowne Ptaki” udała się do Techniku Leśnego w Tucholi. Harcerze uczestniczyli w warsztatch przyrodniczych prowadzonych przez miłosników kół zainteresowań tamtejszej szkoły. Wśród nich była  nasza harcerka,  uczennica I klasy technikum
      – druhna Monika Radosz –  która przygotowała szereg zadań, dzieki którym młodsi druhowie mogli sprawdzić swoją wiedzę. Były krzyżówki, układanki, zagadki i  gra przypominająca telewizyjny teleturniej Koło fortuny. Wizyta w sali  Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Jenot” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bowiem można tam było usłyszeć nie tylko dźwięki hejnałów mysliwskich ale również popróbować swoich sił w wydobywaniu dźwieków z tak trudnych instrumentów. Ciekawe było również spotkanie z opiekunami sokołów, myszołowów i jastrzębi, którzy przekazali nam ogromną, nieznaną dotychczas wiedzę. Interesującym punktem wyprawy była wirtualna wycinka drzew czyli operwanie stymulatorem harwestera. Na zakończenie wizyty w gościnnych progach Technikum Lesnego w Tucholi udaliśmy się do stołówki na pyszny obiad. Pomysłodawczynią i osoba odpowiedzialną za program wycieczki była przyboczna drużyny, druhna Zuzanna Rakowicz, tegoroczna absolwentka Technikum Leśnego w Tucholi.

    • Edukacja regionalna

      W środę 19 kwietnia 2023 r. gościliśmy w naszej szkole regionalistkę, panią Krystynę Lewicką-Ritter, autorkę książki ,,W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

      Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji i obejrzała, przygotowaną przez autorkę, prezentację. Dziękujemy za miłe, godne polecenia spotkanie, dzięki któremu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Krajny, Kujaw oraz innych regionów znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim.

       

    • Plastyczny maj

      Wiosną wyobraźnia potrafi zdziałać czary. Intensywne barwy, inspiracje prosto z otaczającej nas przyrody, pełnej świeżości i życia... Trzecioklasiści wykorzystują te możliwości i tworzą ciekawe projekty plastyczne.

    • VII POWIATOWY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNO-ŁOWIECKIEJ „ŻYJMY W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

      W  czwartek 11 maja 2023r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Cholewińska
      z kl. VIII oraz  Julita Bednarek, Maksymilian Durau, Jakub Kaźmierczak  i w rezerwie Cezary Stusik – uczniowie kl. VII
      , zajęła II miejsce w VII POWIATOWYM  KONKURSIE  WIEDZY  EKOLOGICZNO-ŁOWIECKIEJ „ŻYJMY W ZGODZIE Z PRZYRODĄ” , który odbył się w Szkole Podstawowej w Sicienku.

      Konkurs  polegał na rozwiązaniu przez 4 – osobowe zespoły zadań otwartych sprawdzających wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ochrony przyrody, ekologii i podstawowych zagadnień
      z zakresu gospodarki leśnej i łowieckiej. Wśród konkurencji finałowych było  m. in. rozpoznawanie pospolitych gatunków drzew, rozpoznawanie sygnałów łowieckich, części ciała zwierzyny, tropów zwierząt,  segregacja odpadów. Poza punktowaną pozycją konkursu był występ każdego zespołu, prezentujący piosenkę o tematyce ekologicznej wg własnego wyboru.

      W części artystycznej, oprócz w/w wymienionej reprezentacji, wzięli udział: Julita Ciechomska, Zuzanna Chołyst, Patrycja Dominiak, Weronika Grudzka z klasy VIII oraz Cezary Stusik
       i  Miłosz Fojut z klasy VII
      .

      Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą przyrodniczo-ekologiczno-łowiecką uzyskując w dogrywce wysoką notę (bardzo blisko maksymalnej liczby punktów) oraz pięknie  wykonali piosenkę ekologiczną na melodię „Gdzie ta keja?”. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze, wszystkie reprezentacje szkół uhonorowano nagrodami, a na zakończenie wszystkie zespoły szkół i goście zostali zaproszeni na poczęstunek przy ognisku na terenie parku przy ITK Sicienko.

      Do konkursu uczniów przygotowywała p. Elżbieta Mikołajczyk.

      Gratulujemy!!!

    • Audycja Filharmonii Pomorskiej

      „W maju jak w muzycznym gaju” - to tytuł audycji muzycznej, w której uczestniczyli uczniowie oraz przedszkolaki w środę 10 maja 2023 roku.

      Maj to rozkwitająca wiosna, soczysta zieleń, błękit nieba i złocisty blask ciepłego słońca. Czy muzykę możemy wyrazić barwą, kolorem? Czy za pomocą dźwięków stworzymy bajkową tęczę? Czy dobór instrumentów ma znaczenie dla intensywności brzmienia, blasku dzieła muzycznego czy natężenia kolorytu utworu? Przekonaliśmy się o tym, uczestnicząc w koncercie Filharmonii Pomorskiej.

      Muzyka jest jak  malarska paleta, za pomocą dźwięków fortepianu, skrzypiec, saksofonu i klarnetu muzycy  namalowali nam  niepowtarzalne arcydzieło! A my Im w tym pomogliśmy, grając na instrumentach prostych.

      Pochwała dla uczniów i przedszkolaków za grzeczne zachowanie oraz stroje dostosowane do okoliczności.

    • Spotkanie z położną

      8 maja 2023r. w ramach lekcji wychowanie do życia w rodzinie i doradztwa zawodowego uczennice klas IV-V i VII-VIII mialy okazję uczestniczyć w spotkaniu z położną-panią Katarzyna Kuźniacką. Pani położna chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane przez uczennice pytania. Pochwaliła też za wspaniały pomysł zrealizowany dzięki Radzie Rodziców założenia w szkole "Różowej Skrzyneczki". 

      Dziewczęta ze starszych klas dodatkowo zapoznały się ze specyfiką pracy położnej. 

      Podczas spotkania panowała bardzo miĺa atmosfera.

      Spotkanie przyniosło wiele korzyści, przekazana wiedza z pewnością będzie przydatna w ich dorosłym życiu. 

    • Wycieczka przedszkolaków na ,,Ranczo u Amadeusza’’

      We wtorek 9 maja przedszkolaki z grupy Średniaków i Starszaków wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,,Ranczo u Amadeusza’’ w Nakle nad Notecią. Na  miejscu czekało  wiele ciekawych atrakcji. Dzieci brały udział w zabawach sportowych, jak przeciąganie liny, wyścigi w workach i  z taczką. Mogły również postrzelać do tarczy z łuku indiańskiego. Na terenie gospodarstwa znajduje się także mini zoo, gdzie można było zobaczyć, np. pawia, kózki miniaturki, rzadkie okazy kur, owce, barany, świnki,  króliczki miniaturki, małe kurczaczki i kaczuszki. Dzieci miały też okazję bliżej poznać zwierzęta egzotyczne, m.in.  karaluchy z Madagaskaru, pająki, węża i agamę brodatą oraz zobaczyć kolce jeżozwierza. Wszystkie zwierzęta można było dotknąć, pogłaskać. Zabawa  super!!!  Był to dzień pełen uśmiechu i radości. Pogoda też nam dopisała.

    strona: