Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Suchary zdobyte!

       W czwartek 9 maja 2019r. klasa VII wybrała się na rajd rowerowy do miejscowości Suchary, gdzie został odrestaurowany Pałac, który wcześniej należał do Księży Pallotynów.  Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy Pani Weronika Kukawka. A dużą pomoc w rajd włożyła również Pani Ewa Duda, Pani Jadzia Świątkowska i nasi rodzice.

      Po pierwszej godzinie lekcyjnej cała klasa zebrała się w sali nr 14, by omówić regulamin rajdu. Następnie każdy dostał kamizelkę odblaskową i ruszyliśmy w drogę naszymi sprawnymi rowerami.                                     

      Najpierw przejechaliśmy przez Samsieczno, późnej przez Michalin, następnie Bogacin – wyludnioną osadę, i po kilkudziesięciu minutach sprawnej jazdy rowerem byliśmy przy Pałacu w Sucharach.

      Na samym początku zrobiliśmy sobie kilka wspólnych, pamiątkowych zdjęć, ponieważ pałac zachwyca swą wielkością i delikatnością zarazem. Piękny park, stawy i altany otaczające budynek współgrając ze sobą, tworzą doskonałą przestrzeń do wypoczynku. Pan Janusz Franczak – właściciel posiadłości oprowadził nas po Pałacu, pokazując nam romantyczne wnętrza, w których zostały zachowane elementy wyposażenia sprzed remontu i przebudowy, jak kaflowy piec, czy schody prowadzące do… nikąd . A Pani Weronika opowiedziała nam burzliwą historię posiadłości.

      Pałac wybudowany w 1906r przez niemieckich osadników doświadczył dwóch wojen światowych, wysiedleń Niemców a później Polaków.  Gdy został zakupiony przez Księży Pallotynów w 1921 roku był w swej świetlanej formie z mosiężnymi klamkami i witrażami w drzwiach i oknach. Jednak druga wojna światowa i dwa pociski, które trafiły w pałac, zniweczyły jego piękno. Na reaktywację Sucharski Pałac czekał ponad 70 lat.

      Po pożegnaniu pałacowych komnat poszukaliśmy bezwietrzne miejsce, które przygotowaliśmy do rozpalenia ogniska. Rozłożyliśmy koce na trawę przy stawach i zjedliśmy kiełbaski z ogniska. Wykorzystaliśmy optymalnie wspólny czas ! Przechadzaliśmy się po parku. Biegaliśmy po mostkach, byliśmy na placu zabaw oraz w altance.

       O godzinie 12:00 został zaplanowany wyjazd z Suchar, jednak spotkały nas pewne komplikacje. Zaczął padać deszcz oraz  pękła dętka w rowerze koleżanki  i niestety, nie mogła kontynuować rajdu… Wiktorię, o której mowa,  z opałów uratowała ciocia, która przyjechała samochodem po nią i jej kontuzjowany rower, a my wróciliśmy z Suchar przez Samsieczynek i Samsieczno bezpiecznie i bez awarii do swoich domów.

           Była to niesamowita przygoda. Spędziliśmy bardzo aktywnie czas, a przy tym zobaczyliśmy wiele pięknych widoków oraz ogromną metamorfozę pałacu. Wszyscy byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem nie tylko posiadłości, ale i gościnności właścicieli. Mimo deszczu i zimnego powietrza wszyscy daliśmy radę!! To był wspaniały wspólnie spędzony czas! Suchary – do zobaczenia za rok! J

      Marysia Kujawa

       

    • Sukces młodych karateków

      Czworo dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie wzięło udział w IV Mistrzostwach Polski Karate Tsunami w Warszawie. Oto wyniki:

      Maksymilian Durau : 3 miejsce w konkurencji "Szermierka na miecze"

      Nataniel Gawlik: 1 miejsce w konkurencji " Szermierka na miecze";1 miejsce w konkurencji "walka na noże"

      Wiktoria Gawlik: 1 miejsce w konkurencji "Tokui - kata"; 2 miejsce w konkurencji "Makiwara - kumite",

      Mateusz Witkowicz: 2 miejsce w konkurencji "Tokui-kata"; 3 miejsce w konkurencji "Sumo-grappling".

       

      Młodych karateków przygotowała do mistrzostw Pani Malwina Szopiera ze Szkoły Walki Raion.

       

        Na najbliższych zajęciach karate, które odbywają się w naszej szkole, zostaną wręczone młodym mistrzom dyplomy.

       

      Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy inne dzieci do wzięcia udziału w zajęciach karate!!!

       

    • Sukces naszej zapaśniczki

      Dominika Pochowska uczennica klasy VII zajęła I miejsce w otwartych Mistrzostwach Kociewia w zapasach stylu wolnego  - zapasach kobiet oraz zapasach dzieci, które odbyły sie 13 kwietnia 2019 roku w Lubichowie. 

      Zajęła rownież I miejsce w XLIII Międzynarodowym Turnieju o Puchar Warmii i Mazur w zapasach kobiet  w kategorii wagowej 62 kg, które odbyły się w Olsztynie 27 kwietnia 2019 roku.

      Gratulujemy naszej zawodniczce!!!

    • Sadzenie lasu

      W  czwartek 11 kwietnia  członkowie  Koła  Przyrodniczego i 34 Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki”, pod opieką Elżbiety Mikołajczyk, Wioletty Juszczak i Doroty Krause uczestniczyli  akcji „Solidarni z klęską”. W ramach akcji odbyło się sadzenie drzewek Nadleśnictwie Runowo.  Tym samym   nasi uczniowie włożyli swój wkład w odbudowę, zniszczonych przez nawałnicę  w 2017 roku, powierzchni leśnych. Choć praca była ciężka, wszyscy świetnie się spisali.  Po zakończeniu pracy, była pyszna zupa i pieczone na ognisku kiełbaski. Dziękujemy Nadleśnictwu Runowo za zaproszenie nas do sadzenia lasu i miłe przyjęcie.

       

    • Wycieczka do Bydgoszczy

      We wtorek 9 kwietnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Program wycieczki obejmował zarówno zajęcia edukacyjne, jak i rozrywkowe. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali interesujących opowieści przewodnika i obejrzeli zgromadzone eksponaty oraz wystawy. Po dużej dawce wiadomości historycznych, nadszedł czas na zajęcia sportowe.  Odbyły się one w  centrum zabaw i trampolin „Park 17”. Po dwugodzinnych wyczerpujących zabawach i ćwiczeniach sprawnościowych, nadszedł czas na posiłek. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kinie Cinema City i obejrzenie przyrodniczo-przygodowego film pt. „Mia i biały lew”, który dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i wzruszeń. Organizatorkami wycieczki były panie: Wioletta Juszczak,  Elżbieta Mikołajczyk i Dorota Krause.

       

    • Wycieczka do teatru w Bydgoszczy

      20 marca uczniowie klasy V, Vi i VII uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy, której głównym celem było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Ścieżkami bogów”. Sztuka wystawiona przez aktorów teatru „Artenes” z Wrocławia przybliżyła uczniom znajomość „Mitów greckich”. Uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym nie było jedynym punktem programu tej wycieczki. Część zajęć odbyła się w dwóch grupach. Klasa VII,  pod opieką wychowawczyni pani Weroniki Świątkowskiej, poznawała najważniejsze atrakcje Starego Miasta, pokonując trasę i realizując zadania gry miejskiej pt.  „Szyfr Pana Twardowskiego”.  Uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawczyniami, Wiolettą Juszczak i Elżbietą Mikołajczyk odwiedzili Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, gdzie  uczestniczyli w lekcji pt. „Wyczółkowski i Moniuszko”,
      a także w warsztatach artystycznych, podczas których samodzielnie projektowali i wykonali ozdobne świeczniki.

    • Zając w przedszkolu

      Tuż po przerwie świątecznej do przedszkola przyszedł miły gość - zajączek wielkanocny.  Zostawił dla dzieci słodkości i uciekł.  Niektóre dzieci jednak zdążyły ho zauważyć.  Słodkości były pyszne , nie wszystkim udało się  dowieźć do domu.

    • „Polak - Węgier dwa bratanki” – audycja Filharmonii

      Audycja muzyczna pt.: „Polak – Węgier dwa bratanki” odbyła się w naszej szkole w czwartek 4 kwietnia 2019 o godz. 7.45.

      Polak – Węgier dwa bratanki  - to słynne wyznanie ponadnarodowej przyjaźni zna każdy Polak i każdy Węgier.

      Podczas kwietniowego koncertu w naszej szkole  filharmonicy pomorscy sprawdzili, czy głębokie przekonanie Polaków o podobieństwie obu narodów, dotyczy również muzyki. Muzyczne spotkanie wypełniły kompozycje oparte na węgierskich motywach ludowych. Zabrzmiały niezwykle efektowne czardasze. Nie zabrakło też polskich akcentów. Było wspaniale!

      Zapraszamy na audycję w maju.

    • Żyj aktywie – pozytywnie!

      Słowa znanej piosenki z repertuaru zespołu FASOLKI mówią:  „ruch jest naszym przyjacielem, więc ćwiczmy razem w dni powszednie i w niedzielę”.  Właśnie do wspólnego wysiłku fizycznego zaproszono najmłodszych uczniów naszej szkoły w ubiegły piątek. Dzieci poznały nazwy i sposób wykorzystania  wybranych przyrządów fitnessowych – taśmy mini band, kettlam sztangi, slide, motylka, ciężarków, kołowrotka, podestów. Mogły wykonać proste ćwiczenia z ich wykorzystaniem. Było aktywnie i pozytywnie!!!

    • Dzień Czytania Poezji Dziecięcej

      1 kwietnia prócz kilku żartów w przedszkolu mieliśmy dzień czytania dziecięcej poezji. Zaproszeni goście czytali znane i mniej znane wiersze, dzieci były zachwycone.

    • Wiosna na parapecie

      Uczniowie z Wiolinkowa założyli uprawę ziół i  kwiatów na parapecie w swojej sali. Samodzielnie zasadzili lub posiali różne gatunki roślin. Najtrudniejsze było cierpliwe oczekiwanie na efekty prac ogrodniczych.  Dumni uczniowie obserwowali powolny wzrost  nagietków, szczypioru, owsa, bazylii, buraka naciowego, kopru i cząbru. Oby takie lekcje dały w bliskiej przyszłości efekty… i kto wie… może  z drugoklasistów  WYROSNĄ miłośnicy prac ogrodowych!

    • 21 marca nadeszła wiosna wraz z nią piękne kolory słońce, dobre humorki. Przedszkolaki świętowały ten dzień tańcem, zabawą, konkursami i kolorowymi strojami.

    • Witaj Wiosno!

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły powitali Wiosnę. Były wiosenne skojarzenia, zagadki, słodkości i piękne, kolorowe stroje. Wśród dzieci znalazły się biedroneczki, motyle i leśne skrzaty. Wiosna zawitała nie tylko do naszych sal lekcyjnych, ale przede wszystkim do naszych serc!

    • Wycieczka do Torunia

                  W środę - 20 marca 2019r uczniowie z klas I, II i III  uczestniczyli w wycieczce do Torunia.

      Zwiedzanie rozpoczęło się dość wcześnie, bo już o godzinie 9.00 nasz autokar zatrzymał się przed budynkiem Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Już od wejścia nasze zdumienie wzbudziło ogromne wahadło, które zwisało od sufitu aż do parteru sześciopiętrowego budynku.  Dowiedzieliśmy się, że jego działanie dowodzi temu, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Później wraz z panem przewodnikiem zwiedzaliśmy wystawy na poszczególnych piętrach. Pan przewodnik objaśniał nam różne fizyczne zjawiska, oprowadził po wystawie zdjęć owadów wykonanych w dużym powiększeniu. Mieliśmy także możliwość popisania się swoimi umiejętnościami konstruktorskimi.

      Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie poznaliśmy recepturę wypiekania tradycyjnych toruńskich pierników. Pod czujnym okiem Wiedźmy Barbary i Magistra Cechu Piekarzy Igorusa z Torunia przygotowaliśmy ciasto i własnoręcznie wykonaliśmy pierniczki, które po upieczeniu mogliśmy zabrać z sobą na pamiątkę.

                     Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Samsieczna.

    • TRZYMAJ FORMĘ!

      Pod takim hasłem w  piątkowe popołudnie  15 marca 2019 roku  przebiegały III  Harcerskie  Igrzyska Sportowe w Karnowie, w których  uczestniczyła 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki”.  Nasi harcerze wykazali się świetną  formą, nie tylko sportową.  W błyskawicznym tempie wykonali plakat promujący zdrowy styl życia, ułożyli hasło i wykazali się niezwykłą szybkością  oraz sprawnością fizyczną. Zabłysnęli także pląsami,  w których brali udział i świetnie się bawili  zarówno wszyscy harcerze, jak i instruktorzy i goście. Było to spotkanie integracyjne, które go celem była wspólna zabawa promująca zdrowy styl  życia. Gospodarze przygotowali  dla wszystkich uczestników nie tylko świetną zabawę, ale także pyszny posiłek, napoje, podziękowania za uczestnictwo i upominki
      w postaci gier planszowych.

       

      CHCESZ BYĆ PIĘKNY, SPRAWNY, ZDROWY, PROWADŹ TRYB ZYCIA SPORTOWY!

    • „Frechowne Sznupki” uświetniły obchody Dnia Sołtysa

      7 marca Szkolny Zespół Folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpił w ITK w Sicienku. Swym koncertem nasi artyści uświetnili spotkanie, zorganizowane przez Wójta Gminy Sicienko, z okazji zbliżającego się Dnia Sołtysa.  Występ zespołu przyjęty został z entuzjazmem i nagrodzony gromkimi brawami.

    • Wycieczka przedszkolaków do Koronowa

      14 marca przedszkolaki wyjechali na wycieczkę.  Odwiedziliśmy wioskę ginących zawodów w Koronowie. Dzieci wzięły udział w warsztatach wielkanocnych. Pracowały w grupach, zrobiły kury wielkanocne i wiosenne kwiatki. Jadły ziemniaki w mundurkach , kiełbasę z ogniska,  zrobiły udane zakupy. Wycieczkę trzeba zaliczyć do udanych. Obiecaliśmy że jeszcze wrócimy. 

    • „Hiszpański zawrót głowy”

      W czwartek 14 marca 2019 dzieci klas I – VIII uczestniczyły w    audycji muzycznej pt.: „Hiszpański zawrót głowy”.  Filharmonicy pomorscy  zaprezentowali muzyczny przewodnik po Hiszpanii. W muzycznej podróży odwiedziliśmy  między innymi Katalonię i Andaluzję. Muzyka hiszpańska porwała młodych melomanów  ekspresją i charakterem. Melodie grane na gitarze zostały podkreślone dźwiękami kastanietów. Nie zabrakło ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero.

      Viva España!

    • Brawo Mateusz!

      12 marca Mateusz Witkowicz z kl. VII reprezentował  Szkołę Podstawową im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie w międzyszkolnym konkursie  "Ekologia - moja pasja" zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy. Swój udział zgłosiło aż 20 szkół z Bydgoszczy i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Poziom był niezwykle wysoki a walka wyrównana. Mateusz zdobył 7 miejsce! Należą mu się duże gratulacje, tym bardziej, iż był najmłodszym uczestnikiem konkursu, ponieważ pozostali, to uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum, a test nie należał do łatwych.

    • Wielki dzień małych kobiet

      Tradycyjnie 8 marca przyniósł kwiaty, słodkości i życzenia dla kobiet, tych całkiem dorosłych i tych całkiem małych. Nasze dziewczynki z klas I-III zostały obsypane komplementami przez swoich kolegów – dżentelmenów. Były też konkursy zagadkowe, życzenia, wspólna zabawa upominki i słodki poczęstunek.

    strona: