Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Spektakl teatralny sponsorowany przez firmę WUTEH

      W poniedziałek 05 listopada 2018 roku uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym  „Pod starym awelem przygód bez liku, czyli ... Legenda o złym smoku i sprytnym szewczyku” wystawionym przez  Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa. szystkie dzieci z uwagą śledziły na nowo napisaną legendę o smoku wawelskim i szewczyku Skubie. Przedstawienie było ciekawą i  pełną humoru opowieścią o tym, że każdemu, nawet bardzo złemu, należy dać drugą szansę.

      Nie brakowało w nim zabawnych i żywych dialogów oraz barwnych postaci.
      Pewnego dnia do pieczary pod Wawelem wprowadza się niechciany gość, czyli Smok. Poczwara od razu bierze się do roboty - pali, niszczy, burzy i pożera wszystko, co żyje. Dobry i mądry król Krak ma prawdziwy problem. Aby pozbyć się Smoka, daje ogłoszenie. Obiecuje w nim śmiałkowi, który pozbędzie się poczwary, pół królestwa i rękę królewny. Pokonać Smoka próbują zarówno wielcy rycerze, jak i potężni magowie, nikomu się nie udaje. W końcu pojawia się szewczyk Skuba ze swoim genialnym, chociaż szalonym pomysłem. Bierze barana, napycha go siarką i pieprzem, a potem podkłada Smokowi...Uffff, ale się działo!!!

       

      Bardzo dziękujemy Panu Markowi Chojnackiemu

      Prezesowi Zarządu  Fabryki Mebli Wuteh S. A.

      ul. Chłopickiego 6/10 87 – 100 Toruń

      za      przekazanie darowizny,

      dzięki której mogliśmy przeżyć przygodę z teatrem!!!

    • „Cztery żywioły” w przedszkolu

      Na zajęciach koła teatralnego Krajeńskie Skrzaty z klasy III pracowały nad inscenizacją wiersza Agnieszki Frączek pt. „Cztery żywioły”.  Efekty swojej pracy zaprezentowały dziś przedszkolakom. Publiczność z uwagą obserwowała popisy swoich starszych kolegów, czego dowiodła podczas krótkiego podsumowania przedstawienia. Dzieci potrafiły bezbłędnie nazwać cztery żywioły, podać ich znaczenie dla ludzi oraz zagrożenia, jakie z sobą niosą. Występ przed tak wdzięczną publicznością był wspaniałym doświadczeniem dla młodych aktorów z klasy III.

    • Profilaktyka to ważna sprawa!

      W środę 10 października 2018 roku zajęcia dotyczące prawnych skutków kradzieży z uczniami klas VI – VIII przeprowadzili przedstawiciele Policji z Koronowa  Pani Sandra Mindak oraz pan Roman Musiał. Spotkali się też z dziećmi oddziałów 0 – V, by omówić sprawę bezpiecznego poruszania się na drodze.

      Z kolei w środę 17 października 2018 roku zostały przeprowadzone zajęcia w klasach IV – VIII w ramach programu „Pajęczyna marzeń”.

      Program "PAJĘCZYNA MARZEŃ" obejmuje warsztaty edukacyjno-profilaktyczne , a jego celem jest zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego poza ekranem komputera oraz ukazanie negatywnych następstw nadmiernego korzystania z komputera, Internetu, gier sieciowych i portali społecznościowych, a także wzmocnienie ich czynników chroniących jakim są:
      - poznanie korzystnych aspektów korzystania z Internetu ,
      - poznanie zagrożeń wynikających z bycia w "sieci",
      - kształtowanie umiejętności korzystnego szukania informacji w Internecie,
      - nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń związanych z Internetem, 
      - nabycie umiejętności pozytywnego korzystania z "sieci" .

      Uczniowie chętnie, z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Z pewnością wzbogacili swoją dotychczasową wiedzę we wskazanym temacie. Osobą prowadzącą był pan Paweł Szopiński, terapeuta uzależnień z Bydgoszczy…

    • Przedszkolacy w Teatrze Lalek Buratino

      W poniedziałek 29 pazdziernika przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalek Buratino w Bydgoszczy, by obejrzeć spektakl teatralny „Czerwony Kapturek”. Bajkę o "Czerwonym Kapturku" wszyscy doskonale znają, ale też wszyscy bardzo chętnie po nią sięgają. To bajka z bardzo wartką akcją, zabawnymi dialogami, wpadającymi w ucho piosenkami i z użyciem pięknych lalek. Spektakl zrobił na dzieciach ogromne wrażenie, a na ich twarzach można było zobaczyć nie tylko uśmiech i radość, ale także wielkie emocje i zaciekawienie tym jak skończy się bajka. Po obejrzeniu spektaklu, odbyła się też lekcja teatralna. Prowadzący lekcję aktor w interesujący sposób przybliżył scenę, odsłonił kulisy swojej pracy, przedstawiając przedszkolakom barwne jawajki, pacynki, kukły, marionetki i inne lalki.

    • MAMY NOWYCH CZYTELNIKÓW

      We wtorek 9 października uczniowie klasy II odwiedzili bibliotekę szkolną. Spotkanie miało uroczysty charakter, bowiem drugoklasiści zostali przyjęci w poczet czytelników. Zanim tak się stało, przyszli czytelnicy obejrzeli program przygotowany przez starszych kolegów, uczniów klasy V, zdawali egzamin ze znajomości bajek i baśni oraz popisali się umiejętnością czytania. Drugoklasiści rozwiązywali także zagadki, a także  poznawali zasady obchodzenia się z  książką. Wszyscy spisali się doskonale i zasłużyli na miano czytelnika. Po złożeniu obietnicy danej książce nastąpił akt „Pasowania na czytelnika”. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale czytelnika oraz  zakładki do książek.  Każdy drugoklasista opuścił bibliotekę z pierwszą wypożyczoną książką.

    • Patriotyzm niejedno ma imię

      6 października 34 Drużyna harcerska „Wędrowne Ptaki” z Samsieczna uczestniczyła w Złazie „Patriotyzm niejedno ma imię” w ramach obchodów Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego i 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Głównym celem złazu było uczestnictwo w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu. Ziemia pobrana przez naszą drużynę w Nowaczkowie, Osówcu i Szczutkach, podobnie jak z innych ponad 400 miejsc, w sy mboliczny sposób została umieszczona w urnie pod płytą pomnika.

    • MARCHEWKOWE – LOVE

      W klasie drugiej staramy się dbać o kształcenie zasad zdrowego odżywiania. Dzieci z Wiolinkowa przyrządzały już witaminowe soki czy pyszne koktajle. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnej zabawy i nauki kolegów i koleżanki z kl. I i III. Nasze spotkanie było pomarańczowe, marchewkowe i bardzo, bardzo zdrowe. Staraliśmy się rozbudzić wśród najmłodszych uczniów miłość do marchewki i wszelakich potraw, które można z niej przyrządzić. Dzieci rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: rozpoznawanie potraw, picie soku marchewkowego łyżeczką na czas, tarcie marchewki na surówkę – kto więcej… Nauczyliśmy się, że jedzenie marchewki wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, opóźnia procesy starzenia, może zapobiegać nowotworom i pomaga utrzymać opaleniznę. Dzieci degustowały chipsy i frytki marchewkowe, surówkę, marchewkę z groszkiem i zupę-krem z marchewki. Najpyszniejsze okazało się jednak ciasto marchewkowe, które przygotowała dla wszystkich mama Martynki Kowalskiej z kl. II. Dziękujemy!!!
      Krótkie sprawozdanie z MARCHEWKOWEGO – LOVE zakończymy rymowanką:

      „Hopsa sa, ram pam pam od marchewki siłę mam!!!”

    • Włoska mozaika – październikowa audycja muzyczna Fiharmonii Pomorskiej

      W czwartek 11 października 2018 roku nasi uczniowie odbyli podróż muzyczną do słonecznej Italii. Do Włoch przenieśli  się za sprawą muzyki Antonio Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego, Giuseppe Verdiego, Gioacchino Rossiniego. Dzieci poznały włoską operę, a także podziwiały  włoskie         bel canto.

    • Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie Uczniów klasy I

      12 października  2018r. w naszej szkole odbyły się dwie niezwykle ważne uroczystości, Dzień Edukacji Narodowej oraz Pasowanie Uczniów klasy 1.

      Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom i pracownikom obsługi. Uczniowie przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenką  dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie.  Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników obsługi. Po akademii dyrektor szkoły pani

      Teresa Szmelter-Woźniak wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi.

      Nagrody otrzymały: pani Małgorzata Jochim, pani Wioletta Juszczak, pani Elżbieta Mikołajczyk, pani Renata Bukato, pani Justyna Durau oraz pani Joanna Sykut.

      Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, przybyłym gościom oraz wręczyli piękne laurki.

       

      Opis: Znalezione obrazy dla zapytania jesień rysunek Opis: Znalezione obrazy dla zapytania jesień rysunekW drugiej części uroczystości Pierwszoklasiści w obecności pani Dyrektor Teresy Szmelter-Woźniak, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Następnie pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia

    • Nietypowa lekcja historii...

      We wtorek  2 października 2018 r. odbyła się  jednodniowa wycieczka edukacyjna do Nakła nad Notecią. Organizatorkami tej wycieczki były p. Małgorzata Jochim i p. Ewa Duda. W wycieczce wzięły udział dwie najstarsze klasy. Do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią wyjechalismy o godz. 8.30..Tam  przewodnik w  mundurze zaprosił nas na drugie piętro zabytkowego spichrza.  Pan przewodnik mówił o rozbiorach Polski, broni wojennej i umundurowaniu. Następnie pani przewodnik opowiedziała nam o symbolach narodowych i dlaczego na polskiej fladze jest biel i czerwień oraz jak zmieniał się orzeł na godle.  Powiedziała również, jakie represje były stosowane podczas wojny za ukrycie nielegalnych w tamtych czasach tablic granicznych i polskiej flagi.  Potem obejrzeliśmy wystawy w gablotach  i udaliśmy się na rynek, by zrobić sobie zdjęcie na ławeczce Józefa Piłsudzkiego. Następnie poszliśmy do autobusu, który zawiózł na do McDonalda. Złożyliśmy tam zamówienia i zjedliśmy pyszny obiad. Po pożywnym posiłku wróciliśmy do szkoły, gdzie odbyły się jeszcze trzy lekcje.  Była to bardzo interesująca wycieczka edukacyjna, świetna lekcja historii nt. niepodległej Polski.

                                                                                                        Marysia

    • W kinie na „Dywizjonie 303”

      We wtorek 25 września 2018 r. odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Bydgoszczy.              Organizatorkami  były p. Ewa Duda i p. Małgorzata Jochim. W wycieczce wzięły udział klasy 7 i 8.                              O godzinie 7:45 wyjechaliśmy ze szkoły do Multikina na film pt „Dywizjon 303". Jest on adaptacją filmową powieści Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem, będziemy ją omawiać na języku polskim.  A w ubiegłym roku sporo o bohaterstwie i poświęceniu polskich lotników mówiliśmy na historii.

      W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej 1939 roku polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii. 2 sierpnia 1940 roku sformowano Dywizjon 303, uważany za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił on 110 niemieckich samolotów - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach.Brytyjskie lotnictwo potrzebowało wsparcia.
      Bitwa o Anglię była bitwą powietrzną, która trwała od lipca do października 1940 roku. Rozegrana została nad południową Anglią i kanałem La Manche. Najbardziej zacięte boje odbyły się w sierpniu i we wrześniu. Zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza miała przygotować grunt pod operację desantową na Wyspy Brytyjskie. Celem stało się zniszczenie RAF-u (Królewskich Sił Powietrznych), zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii, przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych, sparaliżowanie produkcji wojennej i gospodarki narodowej Wielkiej Brytanii.

      Winston Churchill (premier Wielkiej Brytanii)

      o lotnikach biorących udział w bitwie powietrznej o Anglię powiedział:

      „Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym”.

       

      Gdy dotarliśmy do Multikina, kupiliśmy  popcorn, colę i skierowaliśmy się do sali kinowej. Przez około 15 minut czekaliśmy na film, ponieważ najpierw były reklamy. Film okazał się bardzo ciekawy,  trwał dwie godziny. Po filmie autobus zawiózł nas do Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie przewodnik wdrożył nas w wojskowy świat. Ciekawostka, która zaskoczyła każdego, to dowody na to, że wśród polskich żołnierzy był niedźwiedź. Mogliśmy również obejrzeć czołgi i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Pan pokazał nam również prezentację multimedialną, która przedstawiała strzelające czołgi. Po ciekawej lekcji historii w muzeum zadowoleni z wycieczki, z nową wiedzą wróciliśmy do domów.

      Marysia

       

       

    • Bajkowy Dzień Chłopca

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili świętować Dzień Chłopca podczas wspólnej wyprawy do kina. Wybraliśmy się na bajkę pod tytułem „Księżniczka i smok”. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była wizyta w Mc Donaldzie na lodach. Ten czas upłynął nam w przyjacielskiej atmosferze. Warto dodać, iż był to pierwszy wyjazd naszych pierwszaczków. Spisali się świetnie!


      Dla wszystkich chłopaków – tych małych i tych nieco większych – wszystkiego najlepszego!!!

    • V MANEWRY HARCERSKIE „SPRAWNI JAK POWSTAŃCY”

      W sobotę 22 września 34 DH „Wędrowne Ptaki”  uczestniczyła w V Hufcowych Manewrach  Harcerskich „Sprawni jak Powstańcy” w Nakle n. Not. Spotkanie harcerzy nakielskiego hufca rozpoczęło się Mszą św. w Kościele św. Wawrzyńca. Następnie pod Pomnikiem Katyńskim  oraz Pomnikiem   Wdzięczności Wojska Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Po oficjalnych uroczystościach odbyła się gra miejska. Manewry były okazją do uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze mogli sprawdzić swoje umiejętności z zakresu orientacji w terenie, uzupełnić wiedzę historyczną  oraz  usprawnić znajomość technik harcerskich.

    • W HOŁDZIE OFIAROM ZBRODNI POMORSKIEJ 1939 ROKU

      W piątek 21 września 34 DH „Wędrowne Ptaki” razem z harcerzami z DH „Obrońcy Przyrody” z Trzemiętowa  udała się na wycieczkę szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej gminy Sicienko. Harcerze odwiedzili Prosperowo, Nowaczkowo, Szczutki, Osówiec i Dąbrówkę Nową. Celem tej wycieczki było zebranie symbolicznej garści ziemi z miejsc, w których w 1939 roku zginęli  Polacy. Ziemia zebrana z tych miejsc zostanie 6 października zawieziona przez naszych harcerzy do Torunia i złożona w urnie przy Pomniku Ofiar Zbrodni Pomorskiej z 1939 roku. Dla „Wędrownych Ptaków” było to jednocześnie  kolejne zadanie w ramach zdobywania  odznaki Harcerski Opiekun Miejsc Pamięci.

      Dziękujemy Wójtowi Gminy Sicienko za nieodpłatne udostępnienie nam autokaru.

       

    • WYCIECZKA DO BISKUPINA

      17 września uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w XXIV Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Podczas wycieczki uczniowie,  pod opieką biskupińskiego przewodnika,  zwiedzili osadę pierwszych rolników oraz osadę obronną ludności kultury łużyckiej i wioskę wczesnopiastowską.  Obejrzeli bitwę wojów wczesnośredniowiecznych, przyjrzeli się pracy rzemieślników, uczestniczyli w warsztatach powroźniczych, wykonywali naczynia z gliny, ozdoby z drutu, brali udział w pokazie mody, mieli okazję samodzielnie wybić pamiątkowe monety, jedli podpłomyki, poznawali pracę kowala, skórnika, garncarza i innych rzemieślników. Były różnego rodzaju wystawy, koncerty muzyczne i rejs stateczkiem „Diabeł Wenecki”.

    • ZESPÓŁ „FRECHOWNE SZNUPKI” NA XV JARMARKU KUJAWSKO-POMORSKIM W MYSLECINKU

      Sukcesem zakończył się koncert zespołu folklorystycznego „Frechowne Sznupki” podczas XV Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego w Myślęcinku. Nasi mali artyści przyciągnęli swym występem liczną publiczność i dostarczyli niezwykłych emocji widzom z całej Polski.

    • „WĘDROWNE PTAKI WYSTARTOWAŁY!”

      11 września odbył się Harcerski Start! Uroczyste otwarcie  roku harcerskiego 2018/2019  rozpoczęło się  Mszą św. w Kościele NSJ w Samsiecznie. Po Mszy św.  odbyło się ognisko i  tradycyjne pieczenie kiełbasek. W gościnnych progach Samsieczna podejmowaliśmy harcerzy z Drużyny Harcerskiej „Obrońcy Przyrody” z Trzemiętowa z druhną przewodnik Marzeną Łodygowską.

    • Przedszkolna Rodzinka powitala jesień słodko. Z mąki, cukru, kaszki, masła  i oczywiście potartych świeżutkich jabłuszek powstała pyszna jesienna szarlotka. Pierwszy warsztat kulinarny u maluchów udany i smaczny.

    • Dzień Przedszkolaka

      20.09 to pierwsze święto w przedszkolu, gdyż w tym dniu obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkole balowało. Dzieci stwierdziły,że to był najlepszy bal w ich życiu, były tańce, konkursy, smakołyki. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu pierwszego balu.

    • Spacer ulicami Wiednia

              W piątek 21 września 2018 roku odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja.

      Już o 7.45 filharmonicy pomorscy zaprosili wszystkich na niezwykłą wycieczkę, czyli ...w  muzyczną podróż do Wiednia.

      Tam właśnie tworzyli słynni  klasycy wiedeńscy: Józef Haydn, Ludwig van Beethoven oraz Wolfgang Amadeusz Mozart.  Wszystkie dzieci brały aktywny udział w audycji muzycznej pt.: " Spacer alejkami Schönbrunn ". Dzieci wysłuchały pięknie zagranych utworów muzycznych, zatańczyły walca wiedeńskiego oraz wystukały rytm polki. Na zakończenie niezwykłej lekcji – podobnie jak na koniec każdego Koncertu Noworocznego w Wiedniu, kiedy to publiczność tradycyjnie klaszcze w rytm muzyki – nasi młodzi melomani również klaskali w rytm „Marsza Radeckiego”  Jana Straussa (ojca).

      Audycja została zorganizowana  w ramach projektu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

    strona: