Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • DZIEŃ DZIECKA

      W czwartek 1 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.

      W związku z tym również w naszej szkole został zainaugurowany cały cykl spotkań i apeli poświęcony dzieciom, ich bezpieczeństwu i zabawie.

      W czwartek wszyscy uczniowie naszej szkoły już od rana uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym jakim był koncert artystów  filharmonii bydgoskiej pt.  „Muzyka i wakacje”. Ponadto uczniowie zostali obdarowani słodkimi upominkami (sponsorem była Rada Rodziców) oraz wzięli udział w pokazie tańca przygotowanego przez instruktorkę panią Andżelikę Gajak .

      Pani Andżelika prowadzi zajęcia taneczne dla chętnych uczniów naszej szkoły. Oni też właśnie w tym dniu pochwalili się swoimi umiejętnościami tanecznymi.

      Pokaz, który przygotowały dzieci był bardzo ciekawy i zachęcił pozostałych uczniów naszej szkoły do wspólnej i szalonej zabawy.

    • Lekcje religii inaczej

       Uczniowie klasy V uczestniczyli w lekcji religii ,,Pośród życiowych burz'' wykorzystując metodę TANIEC i MISTYKA Podczas zajęć szukali sposobów rozwiązywania niepowodzeń i trudności w życiu codziennym jak i w społeczności szkolnej. Podsumowaniem lekcji był ,,Ewangeliczny połów ryb'' Z przedstawionej scenki wynikało ze zaufanie i wiara pokładana w Bogu może uczynić wiele cudów Młodzi aktorzy wypłynęli na połów cała noc łowili i zanurzeni wracali z pustymi sieciami. Na prośbę Mistrza wypłynęli ponownie pokonując zmęczenie i niepowodzenie.  Opłaciło się zawierzyć Mistrzowi bo połów był obfity.

    • Kilometry dla Caritas

      Szkolne Koło Caritas przystąpiło do akcji ,,Kilometry dla Caritas'' akcja polega na zbieraniu złotówek i przyklejeniu ich na 1metrowa taśmę klejącą. Uzbieraliśmy  8,7 metra złotówek dzięki sprzedaży kremówek papieskich, datków od nauczycieli i pracowników szkoły oraz zbiórki przed kościołem. Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

    • Nocka w szkole

      Uczniowie klasy trzeciej będą mieli co wspominać przez długie lata. Razem z rodzicami i rodzeństwem piekli kiełbaski i pianki nad ogniskiem a potem, gdy zostali sami rozpoczął się wieczór filmowy w szkole. Udało się nie zmrużyć oka do północy. Było przesympatycznie!!! Trzecioklasiści w sobotę obudzili się w wyśmienitych humorach. Rozgorzała bitwa na poduszki, a po niej… powrót do domów.

    • Dzień Zdrowego Odżywiania

      „W zdrowym ciele zdrowy duch !!!”. Pod takim hasłem w dniu 30 maja 2017 r. w naszej szkole zorganizowany został Międzyklasowy Turniej Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu. Opiekunami tej akcji były nauczycielki: pani Elżbieta Mikołajczyk wraz z klasą  IV (Odkrywcy Dzikiej Przyrody) i pani Katarzyna Szczepaniak-Możdżeń.

      W tym dniu wszystkie klasy zmagały  się z zadaniami praktycznymi i teoretycznymi.

      Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie: pani Ewa Duda, pani Aleksandra Kłonowska i pan Krzysztof Grzech.

      Pierwsza konkurencja polegała na rozpoznaniu zmysłami węchu, smaku i dotyku owoców i warzyw. Inne zadanie polegało na uporządkowaniu produktów, których spożycie należy ograniczyć i takich, które są przyjazne naszemu prawidłowemu rozwojowi.

      Klasy zmierzyły się również z innymi zadaniami, które sprawdzały ich wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

      W ostatniej części programu miało miejsce rozstrzygnięcie przeprowadzonego turnieju oraz wręczenie dyplomów przez Panią  Dyrektor Teresę Szmelter-Woźniak. Po sześciu konkurencjach najlepsza okazała się klasa „0”.

      Zwycięzcom gratulujemy.

      Po części oficjalnej zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli częstować się przygotowanymi przez klasy zdrowymi i smacznymi przekąskami.

      Mamy nadzieję, że tak przygotowana promocja zdrowego żywienia na pewno pozwoli naszym uczniom dostrzec rolę prawidłowego odżywiania się oraz prowadzenia racjonalnego trybu życia.

    • Jak Krajeńskie Skrzaty uczciły święto swoich mam ?

                W piątek 26 maja pierwszacy gościli w klasie swoje mamusie. Dzieci zaprosiły do szkoły swoje mamy, by w ten szczególny sposób uczcić Dzień Matki. Przed przybyciem gości pięknie nakryły stół, dekorując go konwaliami i serwetkami.  Jak przystało na klasę teatralną, występy uczniów zdominował teatr. Uczniowie dedykowali swoim mamusiom teatrzyk kukiełkowy pt. „Kozucha kłamczucha”. Goście gromkimi brawami nagrodzili wspaniałą, jak na niewielkie doświadczenie, grę aktorską, świetne opanowanie pamięciowe długich ról oraz własnoręcznie wykonane kukiełki. Później były życzenia dla mam, piosenka i głośne, z serduszek płynące 100 lat. Pierwszaki przygotowały także laurki z pierwszymi samodzielnie pisanymi życzeniami. Ostatnim punktem uroczystości były wspólne zabawy.   

                                                                                                                                                   

    • Matematyczne zmagania trzecioklasistów

      29 maja w ZS w Wojnowie spotkało się 23 najlepszych matematyków z klas trzecich na Gminnej Olimpiadzie Matematycznej. Naszą szkołę reprezentowała Basia Białczyk, Agata Duma, Adrian Durau oraz Oliwier Fac. Zadania konkursowe były dość trudne. Nasi uczniowie podjęli starania, aby rozwiązać ich jak najwięcej. Jednak bezkonkurencyjna okazała się ich koleżanka ze Szkoły Podstawowej  w Strzelewie. Brawa należą się wszystkim małym matematykom!!!

    • XIII Gminna Corrida Ortograficzna o Złoty Długopis Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie przeszła do historii…

      W czwartek 25 maja 2017 r.  po raz trzynasty odbyła się w naszej szkole Gminna Corrida Ortograficzna o Złoty Długopis Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej            w Samsiecznie.

      Piętnastu finalistów ze szkół podstawowych w  Kruszynie, Sicienku, Strzelewie, Wojnowie i Samsiecznie, pisało dyktando naszpikowane trudnościami ortograficznymi. Tekst dyktanda ułożyła i nadesłała pani Iwona Rostankowska nauczyciel – konsultant z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Dzielni torreadorzy musieli zmierzyć się m.in. z pisownią takich wyrazów, jak np. Lubiąż, chyżo, gdzieniegdzie, chaszczowate, rytuałem, biało-różowe stokrotki, równo wytyczone, wpółdrzemać, żorżety, jasnozielonymi cętkami i inne. Tytuł dyktanda brzmiał: „W świecie marzeń”.

      Zwycięzcą XIII Gminnej Corridy Ortograficznej został Paweł Torzecki z Kruszyna. Tradycyjnie otrzymał on złoty długopis, a także nagrody książkowe.

      Wyniki XIII Gminnej Corridy Ortograficznej przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Paweł Torzecki – Kruszyn

      II miejsce – Katarzyna Wojtulewicz – Sicienko

      III miejsce – Julia Michalska – Kruszyn

      Wyróżnienia: Urszula Pączka, Julia Bochat, Zuzanna Wojnowska

      Tradycyjnie wybrano też mistrzów ortografii klas młodszych naszej szkoły:

       - Oliwier Fac – mistrz ortografii klasy III

      - Zuzanna Cholewińska – mistrzyni ortografii klasy II

      - Konrad Różycki – mistrz ortografii klasy I

       

    • Wycieczka do Torunia

      W środę 24 maja 2017r. klasy I, II i III wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Pierwszym punktem wyprawy było planetarium, gdzie uczniowie obejrzeli projekcję filmu „Astropies Łajka”. Film opowiadał nie tylko historię pierwszego psiego astronauty, ale także wyjaśnił dzieciom wiele zagadnień związanych z Kosmosem, tj. fazy Księżyca, gwiazdozbiory, zagadkę „spadających gwiazd”. Po wizycie w planetarium przeszliśmy pod pomnik wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Kolejnym punktem wycieczki był teatr Baj Pomorski. Tam obejrzeliśmy widowisko pt.: „Bleee…”. Z ogromnym zaciekawieniem śledziliśmy losy dzielnego motyla, dzięki któremu inni bohaterowie sztuki, którzy dotąd byli odrzucani ze względu na nieatrakcyjny wygląd, uwierzyli w siebie. To było bardzo pouczające. Po przedstawieniu wzięliśmy udział w warsztatach lalkarskich. Naszym zadaniem było wykonanie z otrzymanych materiałów pacynki „Pani Lato”. Była to świetna zabawa, tym bardziej, że każdy mógł zabrać do domu zrobioną przez siebie lalkę. Na koniec udaliśmy się na lody.

      Mimo, że pogoda nam nie sprzyjała, bo od rana siąpił majowy deszczyk, z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

       

    • Podglądamy zajęcia z logopedą…

      Najmłodsi uczestnicy zajęć logopedycznych to dzieci z Przedszkolnej Rodzinki. Podczas naszych cotygodniowych zajęć nie może zabraknąć zabaw oddechowych i artykulacyjnych. Jest także czas na naukę nowych umiejętności oraz szlifowanie wymowy. Logopedyczne memory czy gra w „Piotrusia” zawsze wywołują uśmiech na twarzach najmłodszych. Pamiętajcie o ćwiczeniach w domu!!!

    • Gminny Konkurs Logopedyczny w Wojnowie

      Miło nam poinformować, że uczennica klasy II Weronika Grudzka została wyróżniona I miejscem w Gminnym Konkursie Logopedycznym, organizowanym przez ZS w Wojnowie. Naszą szkołę pięknie reprezentowały także Jagoda Szymocha z kl. I oraz Monika Radosz z kl. III.

    • MUZYKA I MEDIA – audycja muzyczna Filharmonii Pomorskiej

      Środki masowego przekazu – telewizja, radio, prasa, internet – to obecnie bardzo ważne elementy kultury masowej.. Media mogą być popularyzatorem muzyki, ale także narzędziem muzycznych eksperymentów. A jakich? Przekonaliśmy się  o tym podczas audycji muzycznej Filharmonii Pomorskiej, która odbyła się w naszej szkole w piątek 19 maja 2017 r. Poznaliśmy wiele filmowych motywów muzycznych, a także rozwiązywaliśmy zagadki muzyczne. Dzięki projektowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie wstęp na audycję był bezpłatny. 

    • Akcent samsieczyński podczas Gminnego Pikniku „POSTAW NA RODZINĘ”

      W sobotę 13 maja młodzi artyści z naszej szkoły zaprezentowali fragmenty przedstawienia z uroczystości trzeciomajowych. Zaśpiewali wzruszające piosenki patriotyczne oraz przypomnieli fakty z historii Polski. Naszej młodzieży podczas występów kibicowała pani dyrektor Teresa Szmelter – Woźniak, pani Elżbieta Mikołajczyk oraz pani Ewa Gil. Przysłuchiwali się także obecni na pikniku rodzice naszych uczniów. Mamy nadzieję, że w kolejnych akcjach z udziałem uczniów SP w Samisiecznie grupa kibicujących nam rodziców będzie się powiększać…, do czego z całego serca zachęcamy!!!

      Dziękuję wszystkim uczniom, którzy pięknie wystąpili i reprezentowali naszą szkołę.

    • „Pomysł to niesamowity! Jak starożytni tworzymy mity!” Sukces naszych piątoklasistów w gminnym konkursie literackim

      W kwietniu 2017 roku dwadzieścioro czworo uczniów klas V szkół podstawowych    z  gminy Sicienko wzięło udział w Gminnym Konkursie Literackim „Pomysł to niesamowity! Jak starożytni tworzymy mity”.

      Zadaniem młodych autorów było napisanie utworu inspirowanego mitami oraz zilustrowanie go dowolną techniką.

      Jury w składzie Anna Rychławska (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sicienku), Anna Piasecka (bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Sicienku), Karolina Radke, Danuta Pałczyńska oceniało pomysłowość utworu literackiego oraz jego bogactwo językowe, oryginalność i walory artystyczne pracy, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną.

      Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Maria Kujawa (Samsieczno) i Klaudia Golon (Sicienko).

      Drugie miejsce – Mateusz Ziomkiewicz i Marceli Adasiak (Kruszyn) oraz Paulina Niklasz i Maja Harasimowicz (Sicienko).

      Jury wyróżniło także pracę Weroniki Smolewicz z Samsieczna.
      Celem konkursu było rozbudzanie twórczych postaw i wyobraźni uczniów oraz rozwijanie talentów literackich i plastycznych piątoklasistów. Konkurs zorganizowała pani Justyna Gonciarz z Zespołu Szkół w Sicienku. A młode autorki mitów                   z Samsieczna pracowały pod okiem pani Teresy Szmelter – Woźniak.

      Gratulacje dla Marysi i Weroniki!!!!!!!!!!!

    • Mali przyrodnicy zdobyli III miejsce

      W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klasy trzeciej Oliwier, Agata i Basia, wzięli udział w gminnym konkursie przyrodniczym.  Wykazali się oni umiejętnością pracy zespołowej, ale także samodzielnością. Możemy być z nich dumni. Trzecie miejsce w gminie to ważny sukces! Brawo!

    • „Witaj, majowa jutrzenko....” - gminna uroczystość poświęcona Świętu Narodowemu Trzeciego Maja w Samsiecznie

      28 kwietnia 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie pełniła honory gospodarza  gminnej uroczystości poświęconej Świętu Narodowemu Trzeciego Maja.

      Dyrektor szkoły Teresa Szmelter-Woźniak powitała gości, wśród których obecni byli: wójt gminy Sicienko Jan Wach, radna gminy - Mariola Płotka,  specjalista ds. oświaty gminnej Anna Rudniak, dyrektorzy szkół w Kruszynie – Małgorzata Wojnowska,  Sicienku – Beata Szczęśniak, Danuta Milewska-Cichy, Trzemiętowie – Alina Mombo-Mabiala, Wojnowie- Stanisław Szwajca,  ksiądz proboszcz Jarosław Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie – Dorota Jakubowska oraz wiceprezes – Wioletta Juszczak, a także członkowie Stowarzyszenia,  kierownik Zakładu Komunalnego – Marcin Wawrzyniak, sołtysi wsi Marynin i Samsieczno – Bernard Jakubowski oraz Teresin i Goncarzewy – Lech Czajkowski,  przewodnicząca Rady Rodziców Renata Kasprzyk oraz członkowie Rady Rodziców, grono pedagogiczne, rodzice , dziadkowie,  uczniowie i przyjaciele szkoły.

      Uroczystość rozpoczęła się o godzinie dziesiątej na holu szkoły, gdzie zaprezentowano widowisko słowno- muzyczne  poświęcone 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

      W programie przedstawienia przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Łoś znalazły się wiersze, piosenki oraz teksty przypominające wydarzenia z 1791 roku. Uczniowie nawiązali też do dziejów osiemnastowiecznej Krajny i Samsieczna. Na scenie pojawiły się postacie historyczne w strojach z epoki.   Młodzi artyści doskonale wczuli się w swe role, kreując postacie  właściciela Samsieczna Józefa Roli Zbijewskiego, biskupa Ignacego Krasickiego, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskego i inne.

      W podsumowaniu uroczystości pani dyrektor Teresa Szmelter-Woźniak wyraziła uznanie dla występujących uczniów i osób odpowiedzialnych za organizację uroczystości. Szkolne Krajnianki przekazały na ręce pani Anny Łoś (opiekunki młodych aktorów) słodką nagrodę dla artystów w podziękowaniu za wzruszający występ. Jego fragmenty można będzie zobaczyć ponownie podczas majowego festynu w Sicienku 13 maja br. Na zakończenie uroczystości wszyscy goście zostali poproszeni na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

    • Wycieczka do Multikina

               25 kwietnia pojechaliśmy do Bydgoszczy do Multikina, na bajkę naukową. Razem z nami pojechały klasy I i II. Celem wycieczki była wspólna nauka. Poznaliśmy żółwia Tomka, który opowiadał nam gdzie mieszka i gdzie się uczy. Żółw tłumaczył, że nie można śmiecić i że trzeba dbać o przyrodę. Dzięki Tomkowi poznaliśmy lepiej Warszawę, Toruń i Kraków. Nauczyliśmy się, że Wisła to największa rzeka w Polsce, a druga po niej to Odra. Było bardzo fajnie!!!

      Adrian Durau

    • Patriotycznie – muzycznie - wyjątkowo

      Pracowity piątek za nami. Tuż po lekcjach nasz szkolny zespół wokalny wyruszył do Kruszyna na Przegląd Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich. Rywalizacja została przeprowadzona w jednej kategorii – open. Można było wysłuchać i obejrzeć 12 występów. Uczniowie z Samsieczna pokazali na co ich stać i zostali nagrodzeni przez jury konkursu. W naszym wykonaniu zabrzmiała „Wolność – kocham i rozumiem” z repertuaru Chłopców z Placu Broni oraz tytułowa piosenka z filmu „Miasto 44”. Gratulacje!!! Jestem z Was dumna!

    • ,,Świat bez głodu”

      Kampania PAH w naszej szkole w okresie od 31 01 – 31.03.2017r.

      Szkoła Podstawowa im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie jest placówką wiejską  z  dobrą bazą dydaktyczną. Każda sala lekcyjna wyposażona jest w tablicę multimedialną. Oprócz klasopracowni przedmiotowych jest centrum multimedialne, sala komputerowa, pracownia pedagogiczno – logopedyczna, siłownia i piękna sala gimnastyczna. 
                W naszej szkole mieści się i prężnie działa świetlica wiejska. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w  zajęciach pozalekcyjnych  m. in: ZHP, Szkolne koło Caritas, Koło Młodych Przyrodników,  koło muzyczne „Kolorowe Nutki”, koło Anglofanów, SKS. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach tanecznych i karate. Podczas tych zajęć w dzieciach rozwija się altruizm i otwarcie  na potrzeby drugiego człowieka.

      Kampanię  ,,Świat bez głodu” pilotowało Szkolne Koło Caritas.  Angażując się w akcję kampanii ,,Świat bez głodu” zaplanowano i zrealizowano następujące działania.

      1. Zamówiono bezpłatne materiały promocyjne, które wykorzystano na zajęciach lekcyjnych w oddziale przedszkolnym i klasach I-III i IV-VI. Zajęcia przeprowadzono w ramach  religii i przyrody oraz zajęć dodatkowych na temat szacunku do chleba, znaczenia wody w życiu każdego człowieka, zdrowej żywności  i celowości prowadzenia kampanii.
      2. Przeprowadzono zajęcia dotyczące zdrowej żywności i sposobów przyrządzania potraw. I tak:
      • W oddziale przedszkolnym zajęcia  ,,Jemy smacznie i zdrowo”
      • W klasach I – III ,,Lekcje z pomysłem”,
      • Dzień Naleśnika i „Truskawkowe Studio II” w klasie V.
      1. Przeprowadzono w każdej klasie lekcje multimedialne przedstawiające pracę wolontariuszy świeckich na misjach w Czadzie.
      2. Zamówiono i rozprowadzono gadżety  60 szt. opasek wspierających kampanię i przekazano kwotę 300 zł na konto Stowarzyszenia Przyjaciół PAH w Warszawie. Z pozdrowieniem koordynatorki akcji szkolnej
      3. Z powyższych działań przesyłamy fotografie.

                                  

      Koordynatorka : Jadwiga świątkowska

    • „WIERSZE DLA DZIECI NA CZTERY PORY ROKU”

              Pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej w Samsiecznie kolejna edycja konkursu recytatorskiego dla uczniów klas I – III ze szkół z terenu gminy Sicienko.

      W miniony piątek 21 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie spotkali się przedstawiciele uczniów klas I – IIIz pięciu szkół podstawowych w gminie Sicienko – z Kruszyna, Trzemiętowa, Strzelewa, Wojnowa i Samsieczna. Do udziału w konkursie zgłoszono 16 uczestników, którzy zaprezentowali najróżniejsze wiersze z literatury dziecięcej.Zmagania konkursowe urozmaicone zostały występami zespołu muzycznegoKolorowe Nutkiz klasy III oraz prezentacją multimedialną pt.: Poeci, którzy władają dziecięcą wyobraźnią.Mali recytatorzy wykazali się nie tylko doskonałym opanowaniem pamięciowym często długich tekstów, ale także niezwykle ciekawą i oryginalną interpretacją wierszy.

      Jury w składzie: pani Anna Rychławska – dyrektor GOK w Sicienku, pani Grażyna Kaźnica – Przewodnicząca Komisji Kultury i Spraw Obywatelskich, była dyrektor szkoły w Samsiecznie oraz opiekunka świetlicy wiejskiej, pani Gabriela Adamczyk – wolontariuszkaw świetlicy, studentka Uniwersytetu III Wieku, oceniało odpowiedni dobór, interpretację i opanowanie pamięciowe tekstu oraz dykcję małych recytatorów. Z uwagi na wysoki poziom występów, miało ono nie lada problem z wyborem najlepszej trójki recytujących.

      Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy II ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie – Blanka Rucińska, która zachwyciła jury interpretacją wiersza „Na straganie” J. Brzechwy.  Miejsce II przypadło uczennicy klasy II z Zespołu Szkół w Wojnowie – Amelii Kulczyk za ciekawe zaprezentowanie wiersza „Burza” Małgorzaty Strzałkowskiej, a miejsce III – uczennicy klasy III ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie – Lenie Łoś za oryginalną interpretację wiersza „Dżem” Hanny Niewiadomskiej.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrodyksiążkowe, słodycze oraz upominki przygotowane przez świetlicę „Zapiecek”.

      Organizatorzy składają serdeczne podziękowania fundatorom nagród – GOK w Sicienku i Radzie Rodziców  SP w Samsiecznie oraz zapraszają dzieci i ich opiekunów do udziału   w przyszłorocznej edycji konkursu.

    strona: