Projekt edukacyjny „Lepsza Szkoła”

W roku szkolnym 2018/2019 bierzemy udział w projekcie edukacyjnym „Lepsza szkoła” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego w ramach języka polskiego.

W klasach 4, 5, 7 i 8 projekt  funkcjonuje pod nazwą Nowy Wielki egzamin, a testy w tych klasach dostosowane są do nowej podstawy programowej z 2017 roku i najnowszych wytycznych CKE. W klasie 6 program funkcjonuje pod nazwą Wielki sprawdzian i jest on kontynuacją programu zgodnego z podstawą programową z 2012 roku.

Liczba testów sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów do przeprowadzenia w ciągu roku zależy od klasy:

• klasa 4 – test na wejście (dostępny tylko w wersji internetowej), 4 testy sprawdzające do kolejnych rozdziałów podręcznika Między nami, test całoroczny,
    • klasa 5 – test na wejście (dostępny tylko w wersji internetowej), 3 testy sprawdzające do kolejnych rozdziałów podręcznika Między nami, test całoroczny,
    • klasa 6 – test na wejście (dostępny tylko w wersji internetowej), 3 testy sprawdzające do kolejnych rozdziałów podręcznika Między nami, test całoroczny,
    • klasa 7 – test na wejście (dostępny tylko w wersji internetowej), 3 testy sprawdzające do kolejnych rozdziałów podręcznika Między nami, test całoroczny.
    • klasa 8 – test na wejście (dostępny tylko w wersji internetowej), 3 testy sprawdzające do kolejnych rozdziałów podręcznika Między nami, test całoroczny.

Uczniowie piszą test w dwóch grupach: A i B.  Następnie nauczycielki języka polskiego sprawdzają  je za pomocą kluczy odpowiedzi. Czas trwania każdego testu to 40 minut. Wyjątek stanowi 8 klasa, gdzie został wydłużony czas pisania testów do rozdziałów i testu całorocznego do dwóch godzin lekcyjnych.

Test na wejście to test diagnozujący wiedzę i umiejętności uczniów na początku roku szkolnego. Aby diagnoza była wiarygodna, test ten we wszystkich klasach został przeprowadzony  na początku września.

W określonych terminach nauczycielki wpisują wyniki testów na stronie www.LS.gwo.pl (zakładka "Wyniki"). Po upływie terminu wpisywania wyników każdego z testów nauczyciel zapoznaje uczniów i rodziców z raportami (zakładka "Raporty") prezentującymi rezultaty poszczególnych uczniów oraz klasy na tle wyników ogólnopolskich.

Oczywiście, przed każdym testem uczniowie powtarzają wiedzę i umiejętności, otrzymują informację „Nacobezu”, aby móc przygotować się do testu.