Z małej szkoły w wielki świat

Od września 2010 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym: „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. Stało się to możliwe dzięki napisaniu dobrego wniosku aplikacyjnego przez dyrektor szkoły   Panią Teresę Szmelter – Woźniak. Znaleźliśmy się w gronie 110 szkół z całej Polski, które zakwalifikowały  się do projektu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Europejskiego Funduszu  Społecznego, PO KL 3.3.4.

Liderem projektu jest Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Partnerzy to:

• Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA,
    • Fundacja Civis Polonus,
    • Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin,
    • Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Nasze dzieci  w zespołach międzyklasowych (I – III; IV - VI)  uczestniczą

w zajęciach prowadzonych metodą projektów edukacyjnych przez następujące nauczycielki:

• Panią Annę Baran– w ramach kompetencji matematyczno – przyrodniczych w klasach I – III,
    • Panią Katarzynę Szczepaniak – Możdżeń- w ramach kompetencji społeczno – obywatelskich w klasach I – III,
    • Panią Małgorzatę Szarafinską- w ramach kompetencji matematyczno - przyrodniczych w klasach IV – VI,
    • Panią Teresę Szmelter – Woźniak - w ramach kompetencji społeczno – obywatelskich w klasach IV – VI.

Projekt wymaga ogromnego zaangażowania nauczycielek, które nie tylko prowadzą zajęcia dla dzieci , lecz także uczestniczą w letnich i jesiennych szkoleniach zorganizowanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych i jej współpartnerów.

Podstawowym założeniem projektu jest przekazanie dzieciom w atrakcyjny

i aktywny sposób użytecznej wiedzy i umiejętności ułatwiających poznawanie świata przyrody, stosowanie matematyki na co dzień, poznawanie małej ojczyzny oraz włączenie się w działania obywatelskie.

Uczniowie będą też:

• rozwijać umiejętność uczenia się – samodzielnego i zespołowego,
    •  planować swą pracę oraz brać odpowiedzialność za jej wyniki,
    •  oceniać pracę swoją i innych,
    • prezentować wyniki swych działań.

Celem projektu jest, aby uczniowie poczuli się pełnoprawnymi obywatelami świata, umieli swobodnie odnaleźć sie w nowych okolicznościach, twórczo rozwiązywali problemy i współpracowali w grupie.

W tym projekcie szansę ma każde dziecko. Nauczyciel pomoże mu w odkryciu mocnych stron, umożliwi mu doświadczanie oraz samodzielne i grupowe wykonanie zadań.

Najlepsi uczniowie szkoły będą uczestniczyć w Letnich Obozach Naukowych, a wszyscy chętni uczniowie wezmą udział w Letnich Szkołach Odkrywców zorganizowanych w szkołach.

Nasza szkoła uzyska dzięki uczestnictwu w projekcie cenny sprzęt m.in. w postaci aparatu cyfrowego, zestawu komputerowego  i kamery filmowej. W każdym semestrze otrzymamy materiały potrzebne do realizacji projektów, np. kleje, papier ksero, krepę, bloki, farby, nożyczki, pisaki, itp.

Wsparciem w organizacji działań służyć będzie Urząd Gminy w Sicienku.

Do projektowych działań  włączeni zostali  rodzice, którzy zostali poinformowani już 1 września br. o udziale szkoły w projekcie, a na pierwszym ogólnym zebraniu rodziców zostali zapoznani przez dyrektor szkoły z  celami projektu. Rodzice otrzymali  listy oraz ulotki informacyjne. Całe środowisko szkolne Samsieczna będzie zapraszane na prezentacje projektów.

Rodzice  w naszej szkole co tydzień przygotowują dżemowisko – czyli słodki poczęstunek podczas przerwy projektowej. Dniem projektowym w naszej szkole jest środa.

Do tej pory dzieci uczestniczyły w następujących projektach:

• Słuchanie świata – co dźwięczy i kwiczy w naszej okolicy?
    • Skarby ziołowej apteczki.
    • Portrety
    • Magiczny pojazd.

Podczas prezentacji   dzieci pokazały samodzielnie wykonane instrumenty muzyczne, a nawet zagrały na nich pod kierunkiem małej dyrygentki. Zaprezentowane zostały także portrety. Wszyscy mogli delektować się ziołowymi herbatkami, a także poznać  wygląd i zastosowanie wielu ziół.

Wielkoświatowcy z klas starszych wjechali na scenę magicznym pojazdem wyposażonym m.in. w automatycznie wysuwające się kołotrampki oraz trójkątne gazetomacki z logo projektu. Wszyscy nauczyli się projektowych przyśpiewek, a także poznali ziołową piosenkę.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie: www.malaszkola.pl.

Harmonogram realizacji projektów edukacyjnych w roku szkolnym 2012/2013

Symbol projektu

np. A, B…

Tytuł projektu

Imię i nazwisko nauczyciela realizującego projekt

Data rozpoczęcia

od

Data zakończenia

do

Projekty matematyczno-przyrodnicze klasy I - III

W kole gry

11.09.2012

16.10.2012

Czym oddychamy – powietrze wokół nas

20.11.2012

8.01.2013

Nasze małe „Centrum Nauki Kopernik”

16.01.2013

26.02.2013

Skały i skamieniałości – ślady przeszłości

7.05.2013

11.06.2013

Projekty matematyczno-przyrodnicze klasy IV - VI

Dlaczego latawiec lata

11.09.2012

26.10.2012

Bezpieczna szkoła

30.10.2012

20.12.2012

Zielone etykietki

29.01.2013

15.03.2012

Jakie tajemnice kryje gleba

19.03.2013

14.05.2012

Projekty społeczno-obywatelskie I - III

Szkolna mediateka, czyli jak mądrze korzystać z mediów.

23.10.2012

14.11.2013