Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Święto Pluszowego Misia - poniedziałek 25 listopada 2019 roku

       Nasze przedszkolne misie również świętowały. Przed świętem  przedszkolaki dokładnie przygotowały się na ten dzień. Kolorowały i malowały misie, wykonały także maski misia, jak również  dowiedziały się wiele ciekawostek na temat misiów - tych małych i tych wielkich.

      Na zakończenie przyniosły swoje misie i wspólnie zorganizowaliśmy na podium dolnego holu szkoły super misiową wystawę.

    • Katarzynki

      " Hej!  Kasiu,  Katarzyno

      Gdzie  szukać  Cię  dziewczyno

      Wróżby  o Ciebie  zapytam

      Czekaj  –  wkrótce  zawitam

      Bawmy  się  więc  w  Katarzyny

      Szukajcie  chłopaki  dziewczyny…”

      25 listopada imieniny ma Katarzyna.  Katarzynki, to żeński odpowiednik Andrzejek, czyli wieczór wróżb dla chłopców. W nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie za pomocą zabaw dowiedzieć się mogą, kiedy znajdą wybrankę swojego serca i jak przyszła partnerka będzie miała na imię.

             Męskie święto zostało zapomniane na rzecz ANDRZEJEK. To zapomniane święto starała się przywrócić do życia Klasa VII, która zorganizowała katarzynkowy happening. Nie zabrakło imieninowych życzeń dla szkolnych Kaś, wróżb, dobrej muzyki ani słodkości. Oczywiście królowały „katarzynki”, czyli pierniki o charakterystycznym kształcie tradycyjnego toruńskiego wypieku.

       

    • Dzień Angielskiej Herbaty

      22 listopada - w finale Gramatycznego Tygodnia klasa VIII  „Mała Brytania” zorganizowała Dzień Angielskiej Herbaty. Dolny hol został zaaranżowany w herbaciarnię ze starannie nakrytymi stołami. Na drugiej przerwie dziewczęta z  klasy VIII zamieniły się w kelnerki serwujące z imbryków w nienagannym stylu prawdziwą angielską herbatę. Każdy uczeń mógł delektować  się nie tylko smakiem herbaty i obecnością przyjaciół przy jednym stole, ale i tradycyjnym angielskim ciasteczkiem shortbread, upieczonymi dzień wcześniej przez ósmoklasistki! Wspólne picie herbaty podczas przerwy sprawiło, że znacznie spadła liczba decybeli, a każdy z nas mógł poczuć się wyjątkowo i świątecznie.

    • Tydzień Gramatyczny – The Grammatical Week

      Przez cały tydzień od 18-22 listopada uczniowie klas IV-VII zmagali się z gramatycznymi chochlikami w języku angielskim. Zestaw zadań  przygotowanych przez” Małą Brytanię” co rano czekał na gramatycznych mocarzy, którzy podczas przerw pracowali nad ich poprawnymi rozwiązaniami. Aż 95% szkolnych Krajniaków było wytrwałych w gramatycznej przygodzie. Z pasją i zdumieniem każdego dnia podejmowali rzuconą rękawicę przez wyboiste wąwozy gramatyki angielskiej.  Byliście niesamowicie zaciekawieni i zapaleni do nauki i działania. Wszyscy jesteście zwycięzcami! Jednak matematyka wskazała 10 osób, które  rozwiązując zadania osiągnęły wynik wyższy niż 75% .

      Zatem, gratulujemy WYRÓŻNIONYM I ZWYCIĘZCOM!

      Miejsce 1 : Zuzanna Cholewińska i Tomasz Kwiatkowski

      Miejsce 2: Monika Radosz i Nicole Klatecka

      Miejsce 3: Weronika Bogdan i Wiktoria Gawlik

      Wyróżnienia: Weronika Grudzka, Jagoda Szymocha, Karolina Grysińska, Michał Grysiński.

       

       

    • Lekcje zawodoznawcze

                   W Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie od początku października odbywają się cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych profesji. Zajęcia mają na celu przygotowanie przyszłych absolwentów szkoły do wyboru zawodu. Odbyły się już dwa spotkania, pierwsze z radcą prawnym – z P. Moniką Chraplewską-Fac i drugie z mistrzynią fryzjerstwa – P. Emilią Kalinowską. Podczas zajęć uczniowie nie tylko wysłuchali opowieści o wykonywanych przez panie zawodach, ale także dowiedzieli się jakie należy zdobyć wykształcenie oraz jakie należy posiadać predyspozycje osobowe, aby móc podjąć pracę w danym kierunku. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, przeplatanych ciekawostkami, praktycznym pokazem m.in. ubioru „do pracy” – sędziowska toga, czy prezentacją „na żywo” strzyżenia włosów. Nie zabrakło również sporej ilości pytań publiczności, na które wyczerpująco odpowiadali zaproszeni goście.

                   Na grudzień zaplanowano wizytę strażaka, przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, natomiast w styczniu odwiedzi szkołę pani kosmetyczka.

      Nasi zaproszeni goście są nie tylko przedstawicielami prezentowanych przez siebie profesji, ale prawdziwymi pasjonatami, którzy z ogromnym zamiłowaniem poświęcają się swojej pracy zawodowej.

      SP Samsieczno

    • Warsztaty ozdób świątecznych

      21 i 22 listopada naszym gościem specjalnym była P. Grażyna Kaźnica, która przeprowadziła z nami warsztaty rękodzieła artystycznego. Pod jej kierunkiem odkryliśmy w sobie talenty plastyczno-techniczne. Wykonaliśmy ozdobne „mikołajki” i gwiazdy na choinkę, bo przecież Święta tuż, tuż..!                                     Warsztaty bardzo nam się podobały.

      Klasa VII

    • 30.rocznicja uchwalenia Konwecji Praw Dziecka

       20 listopada nasza szkoła dołączyła do światowych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadała wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

      Organizatorem obchodów tej rocznicy w naszej szkole był Samorząd Uczniowski. Wcześniej wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili lekcje na temat Praw Dziecka,  w oparciu o przygotowane scenariusze, obejrzeli filmy i prezentacje, tworzyli plakaty i gazetki szkolne. W ramach tego dnia SU na krótkim apelu przybliżył historię uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie byli ubrani na niebiesko. Punktem kulminacyjnym w tym dniu było „wypuszczenie do nieba” niebieskich balonów, które symbolizowały prawa i wartości, które zawsze powinny być przestrzegane.

    • Wieczornica w Teresinie

      W sobotę 16 listopada harcerze i szkolny zespół  folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpili w Świetlicy Wiejskiej w Teresinie podczas wieczornicy patriotycznej z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W uroczystości uczestniczyła Pani dyrektor Teresa Szmelter-Woźniak, Radni i Sołtysi Gminy Sicienko oraz Mieszkańcy Teresina i Goncarzewa. 

    • Święto Niepodległości w Samsiecznie

      11 listopada w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Samsiecznie odbyła się uroczystość z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorem obchodów  była 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki”.   Harcerze przygotowali oprawę muzyczno – liturgiczną Mszy Świętej, a po Mszy, razem z zespołem „Frechowne Sznupki”, zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny „Wędrówka po kartach historii”, w którym przypomniane zostały  dzieje narodu polskiego w okresie zaborów oraz walki o wyzwolenie. W programie nawiązano również do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, oddając cześć bohaterom walczącym w latach 1939-45.

      W uroczystości uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście, m.in.: Wójt Gminy Sicienko Piotr Chudzyński, zastępca Wójta Gminy Sicienko Radosław Kempiński, radni, sołtysi, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej i świetlicy wiejskiej. Występ dzieci został nagrodzony gorącymi brawami i  licznymi podziękowaniami wzruszonych do łez odbiorców.

      Po uroczystościach, zgodnie z tradycją świętomarcińską, rodzice naszych harcerzy częstowali pysznymi rogalikami.

      Realizacja tego przedsięwzięcia byłą możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Elżbiety Mikołajczyk, Pana Pawła Gawlika, Teresy i Edmunda Pochowskich oraz wszystkich rodziców, którzy dowozili dzieci na próby
      i upiekli ogromne ilości pysznych rogalików.

                                                                       Drużynowa hm. Wioletta Juszczak

    • Pamiętam i nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę i jaką mam historię!

      W piątek 8 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny pt. „Wędrówka po kartach historii”, przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Mikołajczyk i Wioletty Juszczak, zaprezentowali harcerze i szkolny zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki”.

      Tego dnia obchodziliśmy również marcinki.

    • Zabawa z wodą

       W piątek w starszej Przedszkolnej Rodzince była nie lada zabawa. Przedszkolaki robiły doświadczenia z wodą. Sprawdziliśmy, co się utopi, a co pozostanie na powierzchni wody oraz jak woda reaguje na powietrze. Na zakończenie zrobiliśmy butelki sensoryczne. Dzieci wsypały do butelek brokat i inne świecidełka, a także po kropelce olejków zapachowych. Butelka sensoryczna oddziaływała na zmysły węchu, wzroku, słuchu, dotyku i zapewniła mnóstwo zabawy. 

    • Kulinaria w przedszkolu

      21 listopada to kolejny kulinarny czwartek w przedszkolu. Dziś starsze dzieci piekły maffiny. Same ucierały ciasto, dopieszczały. Wyszły pyszne, jak tylko wystygły zostały zjedzone.

    • Cudze chwalicie, swego nie znacie – audycja Filharmonii Pomorskiej...

      Podczas szczególnej, listopadowej audycji, która odbyła się w naszej szkole 07 listopada 2019 r. filharmonicy zaprezentowali piękno muzyki polskiej. Pokazali, co ją wyróżnia i czym inspirowali się polscy kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Michał Kleofas Ogiński, Mieczysław Karłowicz oraz Ignacy Jan Paderewski. Mogliśmy podziwiać zasługi polskich patriotów przy muzyce na wskroś polskiej. Wbrew melancholijnej listopadowej aurze zabrzmiały ogniste mazurki, skoczne krakowiaki i dostojne polonezy. Pojawiły się też motywy muzyczne ze znanych polskich dobranocek, które z łatwością odgadnęliśmy.

      A już w piątek 06 grudnia 2019 r. ( w Dniu Mikołajkowym) będziemy uczestniczyć w koncercie pt.: „Bajkowa zima”. Jak dowiedzieliśmy się, filharmonicy dla nas  dźwiękiem wyczarują zimowe pejzaże. Pojawią się utwory muzyczne o zimowej tematyce. Nie zabraknie też znanych utworów świątecznych oraz kolęd, które wprowadzą nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

      Bardzo dziękujemy Panu Markowi Chojnackiemu Prezesowi Zarządu Fabryki Mebli WUTEH

       w Toruniu za finansowe wsparcie koncertów.

    • Zajęcia kulinarne w przedszkolu

      W przedszkolu rozpoczęły się czwartkowe popołudnia kulinarne. Na pierwszych w tym roku warsztatach kulinarnych dzieci  na popołudniowych zajęciach  pokazały swoje talenty kulinarne podczas pieczeniu pierniczków.  Wszyscy mogli wyrabiać ciasto, wykreować kształty z foremek. Zajęcia były bardzo kreatywne. Zapraszamy na kolejne czwartkowe warsztaty kulinarne. 

    • Kulturalne spotkanie z Wilkiem i Zającem

      W poniedziałek razem z pierwszą i drugą klasą pojechaliśmy do Bydgoszczy na przedstawienie teatralne. Obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Przygody Wilka i Zająca’’. Przedstawienie było super. Bardzo podobały mi się kolorowe kostiumy i maski. Był też mini – pokaz sztuczek magicznych z udziałem publiczności .To była fajna przygoda .

      Kacper Mikołajczak kl.III

    • Wystawa prac plastycznych

      5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały wystawę plastyczną z postaciami bajkowymi.

    • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – przystąpienie szkoły do programu OSE

      We wtorek 05 listopada 2019 roku dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie podpisał z operatorem OSE ( Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie) umowę na świadczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości przekraczającej 100mb/s.

      OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu.
      Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy
      Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

      Program OSE działa w celu:

      • umożliwienia szkole szerokopasmowego dostępu do bezpiecznego internetu,
      • podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów,
      • umożliwienia wspomagania procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie,
      • wyrównania szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w małych szkołach.
        1. dla naszej szkoły:
      • bezpłatny dostęp do szybkiego internetu,
      • bezpieczeństwo użytkowników zapewnione przez usługi zabezpieczające,
      • podstawowy pakiet urządzeń zapewniających podłączenie do sieci OSE,
      • możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych.

       

    • Las w szkle

      Przez ostatnie tygodnie, trzecioklasiści zdobywali wiedzę dotyczącą lasu. Były ćwiczenia, obserwacje, teksty naukowe, fotografie i filmy edukacyjne. Wychowawczyni sprawdziła też, czy ściółka, runo leśne, podszyt i korony drzew – czyli warstwy lasu – znają dokładnie wszyscy z Wiolinkowa (był sprawdzian, i to nie jedenJ). Teraz przyszła pora na działania twórcze. Las był inspiracją do założenia ogrodów w szkle.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

    • FESTIWAL WIERSZYKÓW LOGOPEDYCZNYCH

      Za nami tydzień z rymowankami logopedycznymi. Uczestnicy zajęć przygotowali krótkie wierszyki, w których pełno było trudnych głosek – tych szumiących, i tych syczących. Pod koniec tygodnia zebraliśmy się, aby posłuchać jak najmłodsi recytują i dbają o staranna wymowę. Każdy uczestnik FESTIWALU WIERSZYKÓW LOGOPEDYCZNYCH otrzymał certyfikat i słodką nagrodę.

    • Konkurs plastyczny w przedszkolu

      Do 22 .10 dzieci z przedszkola mogły przynosić swoje jesienne prace na konkurs plastyczny. Konkurs miał na celu zintegrować dzieci z rodzicami,  rozwijać kreatywność. Zadaniem dzieci i rodziców było przedstawienie wizerunku jeża. Komisja w składzie p.Anna Baran, Katarzyna Szczepaniak-Możdżeń,  Dorota Krause po długiej naradzie przyznała sześć pierwszych miejsc i 17 drugich miejsc. Wszystkie prace były rewelacyjne, techniki wyszukane, wykonawcy włożyli mnóstwo pracy. Dzieci otrzymały dyplomy,  słodkie niespodzianki i nagrody rzeczowe.  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 

    strona: