Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Dzień Dobrego Chleba … nie tylko na zakwasie …

      23.10.2015r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej odbył się chlebowy happening,
      na którym podsumowano działania dotyczące VII edycji ogólnopolskiej Kampanii  „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015”.
      Pragnąc, w sposób jak najbardziej efektywny, zrealizować tematyczne przesłanie Fundacji Dobre Życie, szkolne koordynatorki – p. Elżbieta Mikołajczyk, p. Anna Baran i p. Katarzyna Szczepaniak-Możdżeń opracowały ramowy plan działań w tym zakresie. Zgodnie z zawartymi w nim założeniami przeprowadzono następujące konkursy:
      - rodzinny na opracowanie najlepszego przepisu na chleb domowej roboty;
      - na najciekawsze hasło promujące dobry chleb i zdrowy styl życia;
      - plastyczny na najładniejszy i najciekawszy plakat o chlebie i zdrowym odżywianiu;
      - na tematyczną prezentację multimedialną.
      Zorganizowano również tematyczne gazetki i wystawy:
      - „Różne rodzaje chleba”;
      - „Zalety chleba razowego”
      - „Rodzaje zbóż (ziarna , kłosy) i mąk oraz produktów z nich osiąganych z udziałem kwasu i zakwasu chlebowego”.
      W trakcie happeningu promując zdrowy styl życia młodzież szkolna bawiła się a także rywalizowała w grach ze skakanką, „hula hop” oraz robieniu przysiadów i pompek. Uczniowie za rzetelne wykonanie ćwiczeń otrzymywali smaczne zdrowe jabłka. Ogłoszono zwycięzcę multimedialnej prezentacji, którym został uczeń klasy V Filip Klatecki. Jego praca przedstawiona została wszystkim uczestnikom happeningu. Przeprowadzona została również pogadanka na temat chleba na zakwasie
       i chleba razowego z pełnoziarnistej mąki. Wykazane zostały pozytywy zdrowego odżywiania się, ważność roli błonnika dla naszego organizmu, a także potrzeba prowadzenia prawidłowego, czynnego stylu codziennego życia.
      Zwycięzcom poszczególnych konkursów, wręczono nagrody. Wszyscy uczestnicy degustowali zdrowy zakwasowy chleb razowy, żytni i pszeniczny, a także sporządzone na jego bazie domowym sposobem kanapki z gęsiną. Zgromadzeni próbowali również kwas chlebowy.
      W ocenie organizatorów VII edycja kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015” osiągnęła zamierzony cel, zarówno propagujący, poznawczy jak i edukacyjny. Spotkała się także z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Dla porządku należy wymienić „owocowego” sponsora przedsięwzięcia Pana Wojciecha Klimkiewicza, właściciela Gospodarstwa Sadowniczego z pobliskiego Wtelna, któremu uczniowie Szkoły Podstawowej z Samsieczna serdecznie dziękują za bardzo smaczne jabłka.

       

    • CHLEB W ROLI GŁÓWNEJ…

      W związku przystąpieniem naszej  szkoły do  ogólnopolskiej VII Kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015” przeprowadzono kilka konkursów promujących dobry chleb i zdrowy styl życia.   

      A oto wyniki:
      Konkurs rodzinny na najlepszy przepis na chleb domowej roboty:
      przyznano dwa I miejsca: dla Dominiki Pochowskiej  z kl. IV  i Magdaleny Kowalskiej– kl. IV;
      Konkurs na najciekawsze hasło promujące chleb z mąki pełnoziarnistej:
      I m. – Wiktoria Grudzka , Franciszek Białczyk, Gracjan Skobel i Grzegorz Bednarek – z kl. IV;
      Konkurs na najlepszy plakat promujący dobry chleb i zdrowy styl życia:
      I m. – Milena Kaźnica i Maria Kujawa z kl. IV;
      II m. – Małgorzata Mateja z kl. IV;
      III m. – Magdalena Kowalska, Weronika Smolewicz, Milena Kaźnica;
      Wyróżnienia: Hubert Strzelewicz , Kacper Bartoszewski i Oliwia Ezop z kl. V, Anna Fac, Amelia Krajczyńska, Amelia Skobel i Kamila Warszczyńska z kl. IV.
      Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną (dla klasy V i VI):
      Zwycięzcą został Filip Klatecki z kl. V.
                                                        Gratulujemy!

    • Urząd Statystyczny w naszej szkole

      13 października odbyło się spotkanie uczniów z pracownikiem Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Uczniowie klasy  II-V wzięli udział w zajęciach pn. „Mój region – moja mała ojczyzna”, a klasa VI  brała udział w zajęciach  pt. „Ze statystyką za pan brat”, których celem było poszerzenie wiedzy w zakresie korzystania z ogólnodostępnych zasobów informacyjnych statystki publicznej oraz rozpowszechnienie wiedzy o statystyce.

    • Warsztaty kulinarne Agencji Rynku Rolnego

      Nasza szkoła bierze udział w programie WARZYWA I OWOCE W SZKOLE. W ramach tych działań zawitali do nas bardzo mili goście z Agencji Rynku Rolnego, którzy przygotowali dla naszych najmłodszych uczniów ciekawy pokaz kulinarny połączony ze spotkaniem z dietetykiem oraz degustacją przygotowywanych potraw. Uczniowie mogli spróbować surówki z kapusty, marchwi i zielonego ogórka, sałatki z pomidorami i kukurydzą oraz pysznego owocowego deseru. Dla wszystkich uczestników warsztatów kulinarnych nasi goście przygotowali upominki, które pomogą w zapamiętaniu zasad zdrowego odżywiania.

    • Manewry harcerskie w Nakle

      W sobotę 3 października  34. Drużyna Harcerska  ,,Wędrowne Ptaki” wzięła udział w Manewrach Harcerskich Harcersko-Rycerskich w Nakle.

                Spotkanie harcerzy hufca nakielskiego   rozpoczęło się mszą  polową.  Po wspólnej modlitwie drużyny harcerskie zostały  podzielone na dziesięć chorągwi, które przystąpiły do rywalizacji. Zdania dotyczyły umiejętności harcerskich i  z rycerskich. Drużyny między innymi musiały: uzbroić rycerza, pokonać tor przeszkód, strzelać z wiatrówki czy też pistoletu, rzucać włócznią do celu, wziąć udział w walce rycerskiej itp. Następnie odbył się bieg patrolowy. Na punktach kontrolnych były liczne zadania z orientacji w terenie, posługiwania się alfabetem Morse'a, budowania ognisk czy działalnością harcerzy podczas II wojny światowej. Po pokonaniu wszystkich trudności, dla zmęczonych i wyczerpanych grup czekała pyszna grochówka, napoje i ciasto z domowego wypieku.  Spotkanie zakończyło się apelem, podczas którego odbyło się ogłoszenie wyników. Okazało się, że wszystkie zespoły wykonały te niełatwe  zadania. Najlepsza okazała się chorągiew Junosza, w której były Agata Cackowska  i Mirella Stefańska. Drugie miejsce zajęła chorągiew Świecznice z Jakubem Jurkowskim i Patrycją Szczęsną. Manewry Harcersko-Rycerskie, choć męczące, były bardzo ciekawe. Każdy mógł wiele się nauczyć i interesująco spędzić czas.                                                                                                                                         Patrycja Szczęsna

                   

    • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

      Na początku jesieni mówimy głośno o problemach powiązanych z dysleksją. W naszej szkole podjęte zostały następujące działania w ramach ETŚD:

      - Przygotowano ulotki informacyjne dla uczniów i rodziców pod hasłem
      „JAK SIĘ UCZYĆ”.

      - Zaprezentowano krótkie wierszyki – hasał,  mówiące  o ortografii, przygotowane przez uczniów kl. II-VI.

      - Powstała tablica informacyjna na temat sławnych osób z dysleksją dla uczniów i rodziców.

      - Uczniowie starszych klas czytali fragmenty wybranych baśni Andersena dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom klasy I.

                         Pamiętajmy, iż problem dysleksji dotyczy coraz większej liczby dzieci.
                         Trzeba wiedzieć jak skutecznie pomagać i wspierać młodych ludzi.

       

    • Savoir-vivre klasy II

      Nasza szkoła promuje zachowanie zgodne z zasadami savoir – vivre. Każdy powinien wiedzieć co wypada, a co nie. Kolorowe nutki z kl. II postanowiły przypomnieć wybrane reguły i przedstawić je za pomocą prac plastycznych kolegom i koleżankom z innych klas. A zatem…

      „Gdy wycierasz w rękaw nos, jeży się na głowie włos”

      „Puszczanie bąków w tym gronie, nie mieści się w dobrym tonie”

      „Zapamiętaj Ananasku: zamykamy drzwi bez trzasku.”

      „Każdy powie to bywalec: źle wygląda w nosie palec”

    • Mini piłka nożna

      W środę 30.09.2015r na boisku Orlik w Zielonczynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Zawodach Mini Piłki Nożnej. Na początku turnnieju przeżywaliśmy kryzys,przegrana z SP Kruszyn 0;5 wymusila  zmiany w ustawieniu i koncepcji gry.Kolejny mecz remis z SP Wojnowo 2;2 potwierdził,że jesteśmy zespołem.Chłopcy z meczu na mecz pokazywali swoją siłę  i pomysł na grę,wygraliśmy 5;0 z SP Trzemiętowo i z SP Sicienko 3;1.zajmując ostatecznie drugie miejsce.

    • Wyboru do Samorządu Szkolnego i Małego Samorządziku

      W piatek 2 października odbyły się wybory do samrządu. Wcześniej kandydaci przygotowali swoje  plakaty wyborcze i demokratycznie cała społeczność szkolna w czasie przerwy mogła wybrać swoich przedstawicieli.

      Oto oni:

      Mały Samorządzik - Barbara Białczyk, Oliwier Fac, Agata Duma, Szymon Banaś, Nicole Klatecka, Kamil Fojut

      Samorząd Uczniowski - Maria Kujawa, Wiktoria Grudzka, Agata Bruska, Mirella Stefańska, Patrycja Szczęsna, Wojciech Bednarek

    • Święto Pieczonego Ziemniaka

      W piątek 25 września 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” uczestniczyła w wyjazdowej zbiórce w Strzelewie. Harcerze bawili się na tzw. „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. W spotkaniu uczestniczyły również drużyny z Nakła, Trzemiętowa i Strzelewa. Zabawy i konkursy, w których główna rolę odgrywały ziemniaki, dostarczyły wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.

      Drużynie harcerskiej „Kamyki” i wszystkim organizatorom ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie składamy serdeczne podziękowania.

    • Jesienna wyprawa do sadu

              W czwartek - 24 września klasy: I, II i III odwiedziły Gospodarstwo Rolne i Sadownicze p. Wojciecha Klimkiewicza we Wtelnie.

      Od początku udziału naszej szkoły w programie „Owoce i warzywa w szkole” pan Klimkiewicz dostarcza dzieciom z klas I – III ( od roku również z „0”) zdrowe porcje owoców i warzyw. Między innymi również z tego powodu postanowiliśmy złożyć wizytę w jego gospodarstwie. Piękna wczesnojesienna pogoda pozwoliła uczniom zwiedzić rozległe sady z różnorodnymi odmianami jabłoni. Dzieci podziwiały niewielkich rozmiarów drzewka, uginające się pod ciężarem dorodnych, rumianych jabłek.   Dowiedziały się, jak pracownicy sadu opiekują się drzewami, jakie prace wykonują w sadzie w różnych porach roku (również zimą). Później uczniowie zwiedzili wielkie chłodnie, w których w temperaturze około 0 °C przechowywane są jabłka i gruszki. Okazało się, że w ten sposób przechowywane mogą zachować świeżość nawet przez dwa lata. Na koniec dzieci odwiedziły sortownię owoców. Pracujące tam panie mierzyły gruszki i jabłka specjalną miarką i pakowały je według wielkości do oddzielnych kartoników. Stamtąd owoce rozwożone są do sklepów i szkół.

      Na pożegnanie każdy uczestnik wycieczki otrzymał prezent w postaci dwóch kilogramów jabłek

    • PODZIĘKOWANIE

      Organizatorzy i uczestnicy akcji „Sprzątanie Świata – Samsieczno’2015” składają szczere podziękowanie Panu Alfredowi Malzahnowi za czynny wkład w realizację tego przedsięwzięcia, osobiste zaangażowanie i ekologiczne zrozumienie potrzeby zachowania czystości otaczającego nas środowiska naturalnego.

      Dziękujemy za umilenie podsumowania w/w akcji przy ognisku poprzez zasponsorowanie pysznych kiełbasek, bułeczek i napojów!

      Serdeczne wyrazy podziękowania należą się również leśniczemu – Panu Andrzejowi Pokrzywce za współorganizację „leśnego sprzątania” pod hasłem „Wyprawa – poprawa” , kształtowanie przyjaznych środowisku postaw wśród uczniów naszej szkoły oraz stworzenie miłej i niepowtarzalnej atmosfery podczas spotkania przy ognisku.

                  Dziękujemy także Urzędowi Gminy Sicienko za worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki do sprzątania oraz Zakładowi Komunalnemu z Sicienka za wywiezienie zebranych odpadów celem ich utylizacji.

                                                Uczniowie, Grono Pedagogiczne oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                                              im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

    • Wycieczka do Biskupina

         16 września 2015 roku byliśmy na wycieczce w Biskupinie i uczestniczyliśmy w Festynie Archeologicznym „Smaki w przeszłości”. Na wycieczkę udaliśmy się autokarem z panem Waldemarem Splittem. Razem z naszą klasą pojechało pięciu uczniów klasy czwartej i jedna uczennica z klasy piątej. Organizatorkami wycieczki były pani Wioletta Juszczak i pani Elżbieta Mikołajczyk.

      Od godziny 10.00 do 17.00 przebywaliśmy na terenie Muzeum Archeologicznegow Biskupinie i uczestniczyliśmy w pokazach, warsztatach i koncertach.  Najpierw odwiedziliśmy stanowisko snycerza. Dowiedzieliśmy się jakiego drewna i sprzętu używa się do rze źbienia. Następnie udaliśmy się do osady wczesnopiastowskiej, w której zapoznaliśmy się z  pracą skórnika, kowala, powroźnika, rogownika i mincerza.  Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był zrekonstruowany gród prasłowiański. Obejrzeliśmy  pokaz strzelania z łuku, wchodziliśmy do chat
       i zapoznaliśmy się z historią wykopalisk w Biskupinie. Potem obejrzeliśmy pokaz zaciętej walki rycerskiej. Po pokazie udaliśmy się na warsztaty garncarskie.  Niektórzy z nas mieli okazję ulepić naczynia z gliny. Następnie oglądaliśmy dawne stroje i biżuterię. Robiliśmy  wisiorki i inne ozdoby oraz przebieraliśmy się w dawne stroje. Po tych atrakcjach wysłuchaliśmy pięknego koncertu muzycznego w wykonaniu zespołu z Litwy.

                Po koncercie opuściliśmy na chwilę teren muzeum i udaliśmy się na obiad. Dużą atrakcją był poobiedni rejs statkiem ,,Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim.  Po rejsie wysłuchaliśmy ciekawej historii na temat wykopalisk archeologicznych. Następnie wzięliśmy udział w nauce tańca szkockiego.

      Potem udaliśmy się na parking, wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się  Wenecji. Znajduje się tam Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruiny średniowiecznego zamku.

      Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tylu atrakcji.

       

                                                                                                                  Patrycja Szczęsna

       

    • Sprzątanie Świata

       W piątek 18 września uczestniczyliśmy w kampanii ,,Sprzątanie Świata 2015".
        Do sprzątania przystąpiły wszystkie klasy z wychowawcami. Naszymi opiekunami byli też pozostali nauczyciele oraz pani dyrektor.

       Celem tej akcji było posprzątanie lasu i  najbliższej okolicy.

      W szkole, o godzinie ósmej odbył się krótki apel o ekologii przygotowany przez panią Elżbietę Mikołajczyk i uczniów z klasy VI.  Po apelu podzieliliśmy się na grupy. Nasi młodsi koledzy sprzątali teren wokół szkoły, a trzy starsze klasy poszły do lasu w Maryninie. W lesie czekał na nas pan leśniczy, który rozdał nam rękawiczki i worki na śmieci. Gdy ruszyliśmy do sprzątania, okazało się, że śmieci jest bardzo dużo.  Najbardziej nas zdziwiło, że w lesie leżały telewizory, kable, tkaniny i części od samochodów. Kiedy sprzątnęliśmy cały teren, przeszliśmy do leśniczówki. Tam odpoczęliśmy, upiekliśmy kiełbaski i pobawiliśmy się. Po posiłku poszliśmy do szkoły, a o godz. 12:30 pojechaliśmy do naszych domów. Cieszę się ,że moja szkoła co roku uczestniczy w  sprzątaniu świata, bo dzięki temu nasza okolica jest ładniejsza  Był to ciekawy dzień, super się bawiłem i mogłem zrobić cos pożytecznego dla naszej Ziemi.

        Kacper Bartoszewski klasa V
       

       

    • Jarmark Kujawsko-Pomorski w Myślęcinku

      W niedzielę 13 września szkolny zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpił z półgodzinnym koncertem podczas Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego Myślęcinku. Występ spodobał się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i liczne gratulacje składane po koncercie

    • Turniej piłki nożnej - Orlik 2015

      W piątek 18.09.2015 po lekcjach w naszej szkole odbył sie turniej gminny Orlik 2015,nasze piękne boisko na dwie godziny zamieniło się w miejsce zmagań sportowych trzech szkół Trzemietowa,Kruszyna i Samsieczna do ostatniej minuty poszczególnych meczów nie było wiadomo,która szkoła zwycięży. Pierwszy trzymał w napięciu do ostatniej minuty, wygraliśmy 1:0 z SP Kruszyn,nstępny zremisowaliśmy 1:1 z SP Trzemiętowo,korzystny bilans bramek zapewnił nam zwycięstwo w turnieju.

       

    • Święto Śliwki

      W sobotę 5 września  nasz szkolny zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpił podczas obchodów Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych. Koncert przypadł do gustu tłumnie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. To już drugi rok z kolei, jak „Frechowne Sznupki” gościły w Strzelcach Dolnych.

      Dziękujemy bardzo serdecznie organizatorom z Urzędu Gminy w Dobrczu za zaproszenie przewóz,  poczęstunek i przede wszystkim wiele ciepłych słów.

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

      We wtorek 1 września 2015 roku po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej wszyscy uczniowie, a także rodzice przybyli do szkoły, by powitać nowy rok szkolny. Najpierw tradycyjnie odbyła się msza w miejscowym kościele, a następnie już w szkole powitanie całej szkolnej społeczności przez dyrektora szkoły panią Teresę Szmelter – Woźniak. Szczególnie serdecznie zostały przywitane dzieci przedszkolne oraz z klasy pierwszej, dla których przygotowano skromne upominki. A później już w klasach wszystkie dzieci spotkały się ze swymi wychowawcami. Dzieci z klasy I, II i IV otrzymały bezpłatne podręczniki.

      Szkoła latem nie odpoczywała, lecz przygotowywała się na przyjęcie uczniów, m.in. wykonano drobne remonty, wyposażono klasy w nowe pomoce dydaktyczne (m.in. w kolejne tablice interaktywne), gruntownie posprzątano wszystkie pomieszczenia, zadbano o to, by nauka mogła przebiegać w czystych, kolorowych, bezpiecznych klasach.

       

      Nowy rok szkolny to w całej Polsce ROK OTWARTEJ SZKOŁY.

       

      Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza.”

    • Pożegnanie Anglosaskich Tropicieli

      Wakacje to czas, na które każde dziecko czeka jak tylko zakończy się wrzesień. Dla szkoły  w Samsiecznie  tegoroczne wakacje oznaczają rozstanie z ekipą zdolnych, pracowitych, zaangażowanych w życie szkoły uczniów, którzy 26 czerwca stali się absolwentami SP im. Ziemi Krajeńskiej.

      Przez trzy ostatnie lata uczniowie pod kryptonimem „Anglosascy Tropiciele”  śledzili i rozprzestrzeniali na terenie szkoły tradycje Wysp Brytyjskich. Pośród wielorakich podejmowanych  działań można wymienić: budowę makiety Londynu, przedstawienia teatralne w języku angielskim: Cinadarella, Little Red Riding Hood, Dzień Naleśnika z pościgiem patelni i przesłodki Dzień Muffinka. Najważniejsze w tych działaniach było zjednoczenie się grupy klasowej oraz odkrywanie w sobie talentów technicznych, konstruktorskich, językowych, muzycznych, recytatorskich oraz chęć poszukiwania kolejnych wyzwań. Klasowy zespół nauczycieli wspólnie mobilizował uczniów do zaangażowania w życie szkoły i lokalnego społeczeństwa. Stąd też uczniowie tworzyli harcerstwo, zespół Frechowne Sznupki, trzon Samorządu Szkolnego,  siłę sportowej reprezentacji szkolnej oraz zaplecze biblioteczne. Każdy Tropiciel wiedział, że należy wykorzystać podarowany mu dzień w 100%, dlatego na apelu wręczenia świadectw ukończenia szkoły podstawowej wszyscy razem krzyknęli: Carpe Diem i jednocześnie chcąc zapewnić kadrę pedagogiczną o swoim dalszym rozwoju przypomnieli wszystkim obecnym: „Nigdy nie spoczywaj na laurach, bo zwiędnięty laur to zwyczajny listek bobkowy…”

      Liczba 12 od starożytności symbolizowała pełność i zorganizowanie. Do tej pory kojarzyła nam się z 12 miesiącami, 12 godzinami w ciągu dnia, 12 apostołami, itp… W szkole w Samsiecznie ta liczba zostanie zapamiętana jako klasa  Anglosaskich Tropicieli, która sumiennie napisała Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty zyskując najwyższy średni wynik w Gminie Sicienko i jednocześnie wyższy niż średni wynik wojewódzki. 

      Trzymamy kciuki za dalsze losy Anglosaskich Tropicieli na kolejnych szczeblach edukacji.

       

    • Dzień zdrowej żywności

      To była fantastyczna zabawa pełna smaków i aromatów, a przede wszystkim pełna witamin!!! Wszyscy mali i więksi kucharze podjęli wyzwanie, którym było przygotowanie zdrowego poczęstunku. Uczniowie zaproponowali mini kanapeczki na razowym pieczywie, cytrynową lemoniadę,  marchewkowe szaszłyki, koktajl truskawkowy, owocowe smakołyki i wiele innych pyszności. Młodsi koledzy z klasy III zaprezentowali przedstawienie o pewnym smoku, który polubił jarzyny… Było dowcipnie i z mądrym przesłaniem. Odbył się także konkurs smaków z udziałem szkolnego dietetyka.  Kolejne spotkanie w dniu zdrowej żywności w przyszłym roku… Zapraszamy już teraz!

    strona: