Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Mini piłka nożna

      W środę 30.09.2015r na boisku Orlik w Zielonczynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Zawodach Mini Piłki Nożnej. Na początku turnnieju przeżywaliśmy kryzys,przegrana z SP Kruszyn 0;5 wymusila  zmiany w ustawieniu i koncepcji gry.Kolejny mecz remis z SP Wojnowo 2;2 potwierdził,że jesteśmy zespołem.Chłopcy z meczu na mecz pokazywali swoją siłę  i pomysł na grę,wygraliśmy 5;0 z SP Trzemiętowo i z SP Sicienko 3;1.zajmując ostatecznie drugie miejsce.

    • Wyboru do Samorządu Szkolnego i Małego Samorządziku

      W piatek 2 października odbyły się wybory do samrządu. Wcześniej kandydaci przygotowali swoje  plakaty wyborcze i demokratycznie cała społeczność szkolna w czasie przerwy mogła wybrać swoich przedstawicieli.

      Oto oni:

      Mały Samorządzik - Barbara Białczyk, Oliwier Fac, Agata Duma, Szymon Banaś, Nicole Klatecka, Kamil Fojut

      Samorząd Uczniowski - Maria Kujawa, Wiktoria Grudzka, Agata Bruska, Mirella Stefańska, Patrycja Szczęsna, Wojciech Bednarek

    • Święto Pieczonego Ziemniaka

      W piątek 25 września 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” uczestniczyła w wyjazdowej zbiórce w Strzelewie. Harcerze bawili się na tzw. „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. W spotkaniu uczestniczyły również drużyny z Nakła, Trzemiętowa i Strzelewa. Zabawy i konkursy, w których główna rolę odgrywały ziemniaki, dostarczyły wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.

      Drużynie harcerskiej „Kamyki” i wszystkim organizatorom ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie składamy serdeczne podziękowania.

    • Jesienna wyprawa do sadu

              W czwartek - 24 września klasy: I, II i III odwiedziły Gospodarstwo Rolne i Sadownicze p. Wojciecha Klimkiewicza we Wtelnie.

      Od początku udziału naszej szkoły w programie „Owoce i warzywa w szkole” pan Klimkiewicz dostarcza dzieciom z klas I – III ( od roku również z „0”) zdrowe porcje owoców i warzyw. Między innymi również z tego powodu postanowiliśmy złożyć wizytę w jego gospodarstwie. Piękna wczesnojesienna pogoda pozwoliła uczniom zwiedzić rozległe sady z różnorodnymi odmianami jabłoni. Dzieci podziwiały niewielkich rozmiarów drzewka, uginające się pod ciężarem dorodnych, rumianych jabłek.   Dowiedziały się, jak pracownicy sadu opiekują się drzewami, jakie prace wykonują w sadzie w różnych porach roku (również zimą). Później uczniowie zwiedzili wielkie chłodnie, w których w temperaturze około 0 °C przechowywane są jabłka i gruszki. Okazało się, że w ten sposób przechowywane mogą zachować świeżość nawet przez dwa lata. Na koniec dzieci odwiedziły sortownię owoców. Pracujące tam panie mierzyły gruszki i jabłka specjalną miarką i pakowały je według wielkości do oddzielnych kartoników. Stamtąd owoce rozwożone są do sklepów i szkół.

      Na pożegnanie każdy uczestnik wycieczki otrzymał prezent w postaci dwóch kilogramów jabłek

    • PODZIĘKOWANIE

      Organizatorzy i uczestnicy akcji „Sprzątanie Świata – Samsieczno’2015” składają szczere podziękowanie Panu Alfredowi Malzahnowi za czynny wkład w realizację tego przedsięwzięcia, osobiste zaangażowanie i ekologiczne zrozumienie potrzeby zachowania czystości otaczającego nas środowiska naturalnego.

      Dziękujemy za umilenie podsumowania w/w akcji przy ognisku poprzez zasponsorowanie pysznych kiełbasek, bułeczek i napojów!

      Serdeczne wyrazy podziękowania należą się również leśniczemu – Panu Andrzejowi Pokrzywce za współorganizację „leśnego sprzątania” pod hasłem „Wyprawa – poprawa” , kształtowanie przyjaznych środowisku postaw wśród uczniów naszej szkoły oraz stworzenie miłej i niepowtarzalnej atmosfery podczas spotkania przy ognisku.

                  Dziękujemy także Urzędowi Gminy Sicienko za worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki do sprzątania oraz Zakładowi Komunalnemu z Sicienka za wywiezienie zebranych odpadów celem ich utylizacji.

                                                Uczniowie, Grono Pedagogiczne oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                                              im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

    • Wycieczka do Biskupina

         16 września 2015 roku byliśmy na wycieczce w Biskupinie i uczestniczyliśmy w Festynie Archeologicznym „Smaki w przeszłości”. Na wycieczkę udaliśmy się autokarem z panem Waldemarem Splittem. Razem z naszą klasą pojechało pięciu uczniów klasy czwartej i jedna uczennica z klasy piątej. Organizatorkami wycieczki były pani Wioletta Juszczak i pani Elżbieta Mikołajczyk.

      Od godziny 10.00 do 17.00 przebywaliśmy na terenie Muzeum Archeologicznegow Biskupinie i uczestniczyliśmy w pokazach, warsztatach i koncertach.  Najpierw odwiedziliśmy stanowisko snycerza. Dowiedzieliśmy się jakiego drewna i sprzętu używa się do rze źbienia. Następnie udaliśmy się do osady wczesnopiastowskiej, w której zapoznaliśmy się z  pracą skórnika, kowala, powroźnika, rogownika i mincerza.  Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był zrekonstruowany gród prasłowiański. Obejrzeliśmy  pokaz strzelania z łuku, wchodziliśmy do chat
       i zapoznaliśmy się z historią wykopalisk w Biskupinie. Potem obejrzeliśmy pokaz zaciętej walki rycerskiej. Po pokazie udaliśmy się na warsztaty garncarskie.  Niektórzy z nas mieli okazję ulepić naczynia z gliny. Następnie oglądaliśmy dawne stroje i biżuterię. Robiliśmy  wisiorki i inne ozdoby oraz przebieraliśmy się w dawne stroje. Po tych atrakcjach wysłuchaliśmy pięknego koncertu muzycznego w wykonaniu zespołu z Litwy.

                Po koncercie opuściliśmy na chwilę teren muzeum i udaliśmy się na obiad. Dużą atrakcją był poobiedni rejs statkiem ,,Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim.  Po rejsie wysłuchaliśmy ciekawej historii na temat wykopalisk archeologicznych. Następnie wzięliśmy udział w nauce tańca szkockiego.

      Potem udaliśmy się na parking, wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się  Wenecji. Znajduje się tam Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruiny średniowiecznego zamku.

      Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tylu atrakcji.

       

                                                                                                                  Patrycja Szczęsna

       

    • Sprzątanie Świata

       W piątek 18 września uczestniczyliśmy w kampanii ,,Sprzątanie Świata 2015".
        Do sprzątania przystąpiły wszystkie klasy z wychowawcami. Naszymi opiekunami byli też pozostali nauczyciele oraz pani dyrektor.

       Celem tej akcji było posprzątanie lasu i  najbliższej okolicy.

      W szkole, o godzinie ósmej odbył się krótki apel o ekologii przygotowany przez panią Elżbietę Mikołajczyk i uczniów z klasy VI.  Po apelu podzieliliśmy się na grupy. Nasi młodsi koledzy sprzątali teren wokół szkoły, a trzy starsze klasy poszły do lasu w Maryninie. W lesie czekał na nas pan leśniczy, który rozdał nam rękawiczki i worki na śmieci. Gdy ruszyliśmy do sprzątania, okazało się, że śmieci jest bardzo dużo.  Najbardziej nas zdziwiło, że w lesie leżały telewizory, kable, tkaniny i części od samochodów. Kiedy sprzątnęliśmy cały teren, przeszliśmy do leśniczówki. Tam odpoczęliśmy, upiekliśmy kiełbaski i pobawiliśmy się. Po posiłku poszliśmy do szkoły, a o godz. 12:30 pojechaliśmy do naszych domów. Cieszę się ,że moja szkoła co roku uczestniczy w  sprzątaniu świata, bo dzięki temu nasza okolica jest ładniejsza  Był to ciekawy dzień, super się bawiłem i mogłem zrobić cos pożytecznego dla naszej Ziemi.

        Kacper Bartoszewski klasa V
       

       

    • Jarmark Kujawsko-Pomorski w Myślęcinku

      W niedzielę 13 września szkolny zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpił z półgodzinnym koncertem podczas Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego Myślęcinku. Występ spodobał się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i liczne gratulacje składane po koncercie

    • Turniej piłki nożnej - Orlik 2015

      W piątek 18.09.2015 po lekcjach w naszej szkole odbył sie turniej gminny Orlik 2015,nasze piękne boisko na dwie godziny zamieniło się w miejsce zmagań sportowych trzech szkół Trzemietowa,Kruszyna i Samsieczna do ostatniej minuty poszczególnych meczów nie było wiadomo,która szkoła zwycięży. Pierwszy trzymał w napięciu do ostatniej minuty, wygraliśmy 1:0 z SP Kruszyn,nstępny zremisowaliśmy 1:1 z SP Trzemiętowo,korzystny bilans bramek zapewnił nam zwycięstwo w turnieju.

       

    • Święto Śliwki

      W sobotę 5 września  nasz szkolny zespół folklorystyczny „Frechowne Sznupki” wystąpił podczas obchodów Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych. Koncert przypadł do gustu tłumnie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. To już drugi rok z kolei, jak „Frechowne Sznupki” gościły w Strzelcach Dolnych.

      Dziękujemy bardzo serdecznie organizatorom z Urzędu Gminy w Dobrczu za zaproszenie przewóz,  poczęstunek i przede wszystkim wiele ciepłych słów.

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

      We wtorek 1 września 2015 roku po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej wszyscy uczniowie, a także rodzice przybyli do szkoły, by powitać nowy rok szkolny. Najpierw tradycyjnie odbyła się msza w miejscowym kościele, a następnie już w szkole powitanie całej szkolnej społeczności przez dyrektora szkoły panią Teresę Szmelter – Woźniak. Szczególnie serdecznie zostały przywitane dzieci przedszkolne oraz z klasy pierwszej, dla których przygotowano skromne upominki. A później już w klasach wszystkie dzieci spotkały się ze swymi wychowawcami. Dzieci z klasy I, II i IV otrzymały bezpłatne podręczniki.

      Szkoła latem nie odpoczywała, lecz przygotowywała się na przyjęcie uczniów, m.in. wykonano drobne remonty, wyposażono klasy w nowe pomoce dydaktyczne (m.in. w kolejne tablice interaktywne), gruntownie posprzątano wszystkie pomieszczenia, zadbano o to, by nauka mogła przebiegać w czystych, kolorowych, bezpiecznych klasach.

       

      Nowy rok szkolny to w całej Polsce ROK OTWARTEJ SZKOŁY.

       

      Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza.”

    • Pożegnanie Anglosaskich Tropicieli

      Wakacje to czas, na które każde dziecko czeka jak tylko zakończy się wrzesień. Dla szkoły  w Samsiecznie  tegoroczne wakacje oznaczają rozstanie z ekipą zdolnych, pracowitych, zaangażowanych w życie szkoły uczniów, którzy 26 czerwca stali się absolwentami SP im. Ziemi Krajeńskiej.

      Przez trzy ostatnie lata uczniowie pod kryptonimem „Anglosascy Tropiciele”  śledzili i rozprzestrzeniali na terenie szkoły tradycje Wysp Brytyjskich. Pośród wielorakich podejmowanych  działań można wymienić: budowę makiety Londynu, przedstawienia teatralne w języku angielskim: Cinadarella, Little Red Riding Hood, Dzień Naleśnika z pościgiem patelni i przesłodki Dzień Muffinka. Najważniejsze w tych działaniach było zjednoczenie się grupy klasowej oraz odkrywanie w sobie talentów technicznych, konstruktorskich, językowych, muzycznych, recytatorskich oraz chęć poszukiwania kolejnych wyzwań. Klasowy zespół nauczycieli wspólnie mobilizował uczniów do zaangażowania w życie szkoły i lokalnego społeczeństwa. Stąd też uczniowie tworzyli harcerstwo, zespół Frechowne Sznupki, trzon Samorządu Szkolnego,  siłę sportowej reprezentacji szkolnej oraz zaplecze biblioteczne. Każdy Tropiciel wiedział, że należy wykorzystać podarowany mu dzień w 100%, dlatego na apelu wręczenia świadectw ukończenia szkoły podstawowej wszyscy razem krzyknęli: Carpe Diem i jednocześnie chcąc zapewnić kadrę pedagogiczną o swoim dalszym rozwoju przypomnieli wszystkim obecnym: „Nigdy nie spoczywaj na laurach, bo zwiędnięty laur to zwyczajny listek bobkowy…”

      Liczba 12 od starożytności symbolizowała pełność i zorganizowanie. Do tej pory kojarzyła nam się z 12 miesiącami, 12 godzinami w ciągu dnia, 12 apostołami, itp… W szkole w Samsiecznie ta liczba zostanie zapamiętana jako klasa  Anglosaskich Tropicieli, która sumiennie napisała Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty zyskując najwyższy średni wynik w Gminie Sicienko i jednocześnie wyższy niż średni wynik wojewódzki. 

      Trzymamy kciuki za dalsze losy Anglosaskich Tropicieli na kolejnych szczeblach edukacji.

       

    • Dzień zdrowej żywności

      To była fantastyczna zabawa pełna smaków i aromatów, a przede wszystkim pełna witamin!!! Wszyscy mali i więksi kucharze podjęli wyzwanie, którym było przygotowanie zdrowego poczęstunku. Uczniowie zaproponowali mini kanapeczki na razowym pieczywie, cytrynową lemoniadę,  marchewkowe szaszłyki, koktajl truskawkowy, owocowe smakołyki i wiele innych pyszności. Młodsi koledzy z klasy III zaprezentowali przedstawienie o pewnym smoku, który polubił jarzyny… Było dowcipnie i z mądrym przesłaniem. Odbył się także konkurs smaków z udziałem szkolnego dietetyka.  Kolejne spotkanie w dniu zdrowej żywności w przyszłym roku… Zapraszamy już teraz!

    • Bezpieczne Wakacje

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje”, której

      celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

      W naszej szkole odbyły się w każdej klasie zajęcia nt. bezpiecznych zachowań podczas wakacji, a także pokazy pomocy przedmedycznej. Został także wyemitowany film nt. utonięć.

      W czwartek 25 czerwca 2015 roku gościliśmy w szkole Panią Monikę Herman – przedstawicielkę Wydziału Prewencji Policji Miejskiej w Bydgoszczy, która podczas spotkań w grupie klas 0 – III oraz IV – VI omówiła zasady bezpiecznego zachowania podczas wakacji.

      Życzymy wszystkim szkolnym dzieciom słonecznych, kolorowych, fantastycznych, bezpiecznych wakacji!!!

       

    • Wybory Ucznia Roku

      W naszej szkole,  jak  co roku, odbyły się wybory ucznia roku zorganizowane przez Samorząd Szkolny. Była to już XV edycja.

      Każdy z uczestników zmagał się z zadaniami takimi jak :

      • Układanie zdań i nazywanie obrazków w języku angielskim 
      • Pytania dotyczące bezpieczeństwa na drodze
      • Dokończenie przysłowia lub rozwiązanie zagadki
      • Sprawność fizyczna, czyli rzucanie do celu
      • Obliczanie czasu oraz wskazywanie godziny

      Z zadaniami zmagali się uczniowie klas I-VI

       

      I – Basia Białczyk, Agata Duma

      II- Wiktoria Gawlik, Nicole Klatecka

      III- Milena Kaźnica, Mateusz Witkowicz

      IV- Agata Bruska, Mirella Stefańska

      V- Patrycja Szczęsna, Wojtek Bednarek

      VI – Dominika Andrzejewska, Dawid Piwowar

      Zwycięzcą konkursu z klas I-III został Mateusz Witkowicz, a z klas IV-VI Patrycja Szczęsna.

      Nagrodę publiczności również „zgarnęła” Patrycja Szczęsna.

      Był to dzień nie tylko wybierania ucznia roku, ale również Pani Małgorzata Jochim przygotowała nagrody dla zbieraczy nakrętek , baterii oraz oszczędzających pieniążki na kontach SKO. Był to dzień pełen atrakcji !

       

    • HARCE ‘WĘDROWNYCH PTAKÓW”

      19 czerwca „Wędrowne Ptaki” podsumowały całoroczną pracę drużyny podczas podchodów o ogniska. Popołudniowa wyprawa do lasu była okazją do sprawdzenia umiejętności  z zakresu terenoznawstwa oraz różnych technik harcerskich. Po siedmiokilometrowej trasie, pełnej niespodzianek i zaskakującej pogody, odbyło się ognisko, na które przybyli rodzice harcerzy. Wieczorne spotkanie przy ogniu zakończyło się wspólnymi pląsami i zabawami.

    • Wycieczka do Doliny Noteci – Rezerwatu Hedera i Lasu Minikowskiego

      10 czerwca 2015r. klasa VI Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie uczestniczyła w wycieczce przyrodniczej po ścieżce dydaktycznej „Na krawędzi Noteci” w Minikowie. Uczestnicy pod opieką pań: Agnieszki Dobosz i Pauliny Henning – pracowniczek działu Ochrony Środowiska w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Rolniczego, mieli okazję poznać bliżej obszar chroniony Natura 2000. Podczas pobytu na szlaku młodzi przyrodnicy zaopatrzeni w mapy, lornetki, aparaty fotograficzne i kamerę mogli zaobserwować interesujące gatunki ptaków takich, jak:  Kos, Skowronek, Sikora bogatka, Jaskółka dymówka i brzegówka, Trznadel, Kruk, Grubodziób, Gąsiorek i Ortolan, który był prawdopodobnie inspiracją  V Symfonii Bethovena oraz zwierząt: np. Dzika i usłyszeli pomruk Jelenia. Zabawną sytuacją w czasie bezkrwawych łowów było odkrycie dziupli w drzewie, w której wystający konar łudząco naśladował śpiącą Sowę uszatą. Trasa ścieżki obejmująca dwa rezerwaty przyrody "Rezerwat Hedera" oraz "Rezerwat Las Minikowski" pozwoliła na poznanie budowy warstwowej lasu grądowego, lasu łęgowego oraz gatunków drzew i roślin zielnych oraz zapomnianych już dawnych odmian jabłoni i grusz rosnących w starym sadzie.

      Duże wrażenie na uczestnikach wywołały rośliny inwazyjne, które wypierają rodzime gatunki.  Jednym z takich gatunków jest Barszcz Sosnowskiego, który dorasta do gigantycznych rozmiarów (ok. 5m wysokości!). Ze względu na wydzielany sok zwany furanokumaryną zaliczany jest do gatunków niebezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt, który powoduje silne oparzenia. Jedna roślina wydaje na świat ok. 8000 nasion i dlatego jest trudno ograniczyć obszar jej występowania.

      Z tarasu widokowego młodzi przyrodnicy podziwiali wspaniałe widoki na Kanał Bydgoski oraz na otaczające go łąki. Obszar Natury 2000, to również Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego.

      Wędrówka szlakiem Doliny Noteci bardzo podobała się uczestnikom wycieczki.

    • Wycieczka do Kłodawy i Kruszwicy

      W miniony wtorek – 9 czerwca klasy II, III i IV były na wycieczce edukacyjnej w kopalni soli w Kłodawie oraz w Kruszwicy. Celem wycieczki było zwiedzanie kopalni, poznanie procesu wydobywania soli i pracy górników. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudził zjazd windą pod ziemię na głębokość 600 metrów. Na miejscu pan przewodnik oprowadził nas po niezmierzonych korytarzach, których ściany i podłoże stanowiła solna skała. Wzdłuż korytarzy ciągnęły się tory, na których stały załadowane solą wagoniki, a przy ścianach czaiły się solne figury skarbnika i św. Kingi. Dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się sól pod ziemią, poznaliśmy też legendę o św. Kindze, która jest patronką białych górników. Wizyta w kopalni dostarczyła nam niecodziennych doznań. W drodze powrotnej odwiedziliśmy też Mysią Wieżę w Kruszwicy. Oto jak wycieczkę wspomina jedna z uczestniczek:

            We wtorek – 9 czerwca byliśmy na wycieczce w Kłodawie i w Kruszwicy.   Najpierw pojechaliśmy do kopalni soli w Kłodawie. Widzieliśmy tam korytarze wykute w soli, pomnik św. Kingi, maszyny do drążenia korytarzy. Gdy wyjechaliśmy z kopalni , pojechaliśmy na obiad do Kruszwicy. Po obiedzie pojechaliśmy do Mysiej Wieży. Na koniec kupiliśmy pamiątki. Gdy wróciliśmy do domu, byliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi.

            Według mnie było warto jechać na tę wycieczkę.

                                                                                      Wiktoria Gawlik

                                                                                           z klasy II

    • Wycieczka Kraków – Zakopane

                  W poniedziałek  1 czerwca 2015r. uczniowie klas V-VI wyjechali na pięciodniową wycieczkę Kraków – Zakopane. Opiekunkami tego wyjazdu były panie Wioletta Juszczak oraz Ewa Gil.

                 Pierwszego dnia o godz. 5.00 wszyscy zebraliśmy się na placu przed szkołą z napięciem oczekując na bus. Jadąc do Zakopanego, na trzy godziny wstąpiliśmy do Krakowa. Zwiedziliśmy tam: Wawel, Smoczą Jamę, Sukiennice, Katedrę Zygmuntowską wraz z Dzwonem Zygmunta. Weszliśmy również do Kościoła Mariackiego oraz podziwialiśmy hejnał z Wieży Mariackiej.

      Po trzygodzinnej jeździe dotarliśmy do Zakopanego. W miejscu zakwaterowania czekała na nas obiadokolacja, po której wyruszyliśmy na najsłynniejszą ulicę Zakopanego – Krupówki. Następnego dnia po śniadaniu zapoznaliśmy się z naszym przewodnikiem, po czym pojechaliśmy na cmentarz, kościółek oraz kapliczkę na Pęksowym Brzysku. Następnie wyruszyliśmy na Wielką Krokiew, na którą udaliśmy się wyciągiem krzesełkowym. Z góry rozciągały się przepiękne widoki! Potem wjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch, po czym wspólnie zdobyliśmy Beskidek – granicę między Polską a Słowacją.

      Na sam koniec wyruszyliśmy do kapliczki na Jaszczurówce. Było tam przepięknie! Najciekawszy był ołtarz, ponieważ była to rzeźbiona góralska chata. Po powrocie do pensjonatu „Palace” znów wyruszyliśmy na Krupówki. W środę z samego rana wyruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej. Po drodze wstąpiliśmy do „Jaskini Mroźnej”, w której było mokro. Mieliśmy okazję skosztować prawdziwych oscypków, a pan przewodnik dostał „Góralską Coca colę”, było nią kozie mleko. Po Dolinie Kościeliskiej wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie mieliśmy następnego dnia obchodzić Boże Ciało. W czwartek czekała nas miła niespodzianka. Pod koniec dnia miał się odbyć grill. Bardzo ucieszyła nas ta wiadomość i szykowaliśmy się na Boże Ciało i wejście na Gubałówkę. Boże Ciało było cudowne!!! Zobaczyliśmy góralskie stroje oraz usłyszeliśmy góralską kapelę. Na Gubałówce spędziliśmy dużo czasu, m.in. poszliśmy na zjeżdżalnię grawitacyjną. Z Gubałówki powędrowaliśmy na Butorowy Wierch, z którego zjechaliśmy kolejką linową i wróciliśmy do pensjonatu. Kolejny dzień był naszym ostatnim w Zakopanem. Wracając do domu, zatrzymaliśmy się w Częstochowie na odsłonięciu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po długiej jeździe cali i zdrowi dotarliśmy do domów.

                   Wycieczka była udana, miło na niej spędziliśmy czas i zostały nam po niej wspaniałe wspomnienia. Bardzo dziękujemy organizatorkom wycieczki paniom: Wioletcie Juszczak i Weronice Kukawce oraz opiekunce pani Ewie Gil.

                                        Dominika Andrzejewska, Katarzyna Szymocha, Joanna Bruska

    • Zdrowe, letnie śniadanie

      KOLOROWE NUTKI z kl. I po raz kolejny udowodniły, że ŚNIADANIE DAJE MOC. Tym razem uczniowie sięgnęli po świeże, sezonowe owoce. Przygotowali zdrowe, pełne witamin, energetyczne drugie śniadanie. Były to owocowe szaszłyki. Wykorzystali do nich truskawki, borówki, jagody kamczackie oraz inne owoce dostępne w sklepach przez cały rok, takie jak melon, pomarańcze oraz kiwi. Było smacznie, kolorowo i zdrowo.

    strona: