-Cele i zasady ogólne
-Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych
-Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych
Cele:
- Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych.
- Wspieranie ucznia w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju.
- Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
- Dostarczenie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach oraz szczególnych zainteresowaniach i uzdolnieniach ucznia.
Zasady ogólne:
- Prace klasowe są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel podaje zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
- Prace klasowe/sprawdziany są obowiązkowe. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może jej napisać z całą klasą, to ma obowiązek to uczynić w terminie dwutygodniowym od przyjścia do szkoły po swojej nieobecności. W przypadku dłuższej nieobecności termin i zasady ustala nauczyciel przedmiotu.
- Uczeń, który opuścił lekcje, ma obowiązek nadrobić braki z wybranych zagadnień. W przypadku dłuższej niż tydzień nieobecności termin uzupełnienia braków należy ustalić z nauczycielem.
- Uczeń ma prawo do zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji 3 razy w ciągu semestru, za wyjątkiem wcześniej zapowiedzianych prac klasowych, sprawdzianów czy kartkówek. Uczeń zgłasza nieprzygotowanie po sprawdzeniu obecności przez nauczyciela i przed jego rozpoczęciem czynności sprawdzających przygotowanie uczniów do lekcji.
- Za niesamodzielną pracę na kartkówce, sprawdzianie czy pracy klasowej oraz dostarczenie pracy, która okaże się plagiatem uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.
Uczeń jest oceniany z następujących form:
- Prace klasowe / sprawdziany - są obowiązkowe, zapowiadane z wyprzedzeniem; zakres materiału: wiadomości z całego działu.- oceniane umiejętności i poprawność językowa.
- Kartkówki - obejmują wiadomości z 1-3 ostatnich lekcji + wiadomości podstawowe, czas trwania: do 15 min; oceniana poprawność językowa,
- Odpowiedź w formie ustnej lub pisemnej – zakres wiadomości z trzech ostatnich lekcji- oceniane poprawność i płynność językowa lub prezentacje w obszarze kompetencji komunikacji językowej - oceniana płynność językowa,
- Aktywność na lekcji - oceniana jest za pomocą plusów i minusów: 6”+”-uczeń otrzymuje ocenę celującą, 5 "+" - uczeń otrzymuje stopień bardzo dobry/ 5 “-” - uczeń otrzymuje stopień niedostateczny ( brak odpowiedzi na pytania dotyczące wymaganych podstaw gramatyczno-leksykalnych),
- Prowadzenie zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń- oceniane systematyczność wpisów notatek z lekcji lub uzupełniania wykonywanych ćwiczeń, wpisywanie kolejności lekcji/dat/przepisywanie najważniejszych zagadnień zgodnie z poleceniami nauczyciela, Uczeń klas: 5, 6, 7 i 8 prowadzi notatki w tzw. Diary - na końcu zeszytu przedmiotowego lub w zeszycie dodatkowym ( 16 lub 32 kartkowym w linie lub w kratke ). W pamiętniku znajdują się notatki z zakresu wymaganych tematów, zakresu gramatyczno-leksykalnego, rozwijające umiejętności komunikatywne i zakres funkcji językowych ucznia. Oceniane są: systematyczność, dbałość o wyraźny zapis notatek, estetyka zeszytu, podkreślanie wymaganych tematów i dat.
- Zadania dodatkowe - np. projekt tematyczny/prezentacja - oceniane twórcze podejście, umiejętność korzystania i zapisu źródeł w pracy własnej, samodzielność w przedstawieniu omawianego zagadnienia,
- Uczeń może otrzymać dodatkowe oceny za udział w konkursie szkolnym, międzyszkolnym lub kuratoryjnym.
Przeliczanie zdobytych punktów na oceny (dotyczy punktowanych prac pisemnych):
0 - 30 % - niedostateczny
31 - 50 % - dopuszczający
51 - 74 % - dostateczny
75 - 85 % - dobry
86 - 99 % - bardzo dobry
100 % - celujący
Przy ustalaniu ocen śródrocznych i rocznych bierze się pod uwagę następujące formy sprawdzania osiągnięć ucznia:
- prace klasowe (waga 5)
- sprawdziany (waga 3)
- kartkówki (waga 1- 3)
- odpowiedzi ustne/pisemne z zakresu 3 ostatnich lekcji (waga 1-3)
- aktywność na lekcji (waga 1-3)
- zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy (waga 1)
- prowadzenie tzw. Diary (waga 1-3)
- zadania dodatkowe (waga 1-3)
- konkursy szkolne (1 miejsce - waga 5; 2 miejsce - waga 3; 3 miejsce - waga 2)
- aktywne uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych (koła zainteresowań, konsultacje)
Na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej znajdującej się w wykazie Kuratorium Oświaty nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono trudności w uczeniu się, w tym specyficzne trudności, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom. Ponadto, stosuje się indywidualne kryteria oceny zgodne z zaleceniami poradni.
Sposoby informowania rodziców (opiekunów prawnych) o postępach dziecka. Ocenianie odbywa się według następujących zasad:
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych).
- Rodzice (opiekunowie prawni) uzyskują informacje o osiągnięciach ucznia z zapisów w dzienniku elektronicznym oraz podczas „drzwi otwartych”, zebrań okresowych, rozmów indywidualnych.
- Uczniowie otrzymują ocenione prace klasowe, sprawdziany do wglądu w czasie lekcji. Po omówieniu prace ucznia są przechowywane przez nauczyciela do końca roku szkolnego, rodzice (opiekunowie prawni) mają do nich wgląd podczas „drzwi otwartych” lub na prośbę rodzica/ opiekuna prawnego wysłaną do nauczyciela drogą e-dziennika. Praca powinna zostać zwrócona na najbliższych zajęciach edukacyjnych z danego przedmiotu.
Wymagania edukacyjne są zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania zawartym w Statucie Szkoły.