Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    WOKALNY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY ZHP GAZETKA SZKOLNA ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

    KOŁA ZAINTERESOWAŃ

    ZHP

                           34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki”
                               im. Włodzimierza Puchalskiego

    Harcerstwo w szkole w Samsiecznie istniało już w latach pięćdziesiątych. Rozkwit działalności nastąpił w latach siedemdziesiątych, kiedy drużynę harcerską objęła druhna Teresa Malak (Sobczyńska) Od 1983 roku, drużynę harcerską przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie prowadzi harcmistrz Wioletta Juszczak. Wraz ze zmianą drużynowej zmieniła się nazwa drużyny.

    Od tamtej pory jest to 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” im. Włodzimierza Puchalskiego.

    „Wędrowne Ptaki” podejmują różnorodne działania w szkole, w gminie, hufcu i chorągwi. Są organizatorami wielu imprez szkolnych, środowiskowych i hufcowych, włączają się w organizację uroczystości gminnych i kościelnych. Harcerze organizują dla całej społeczności szkolnej andrzejki, walentynki, festyny i ogniska, przygotowują obchody uroczystości państwowych, podejmują działania na rzecz ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzięki harcerzom dociera do Samsieczna i okolic Betlejemskie Światło Pokoju. Drużyna zyskała uznanie w oczach władz szkolnych i samorządowych. Pozytywne oddziaływanie na kształtowanie osobowości dzieci dostrzegają przede wszystkim rodzice, którzy chętnie wspierają podejmowane przedsięwzięcia harcerzy, np. dzięki połączonym siłom harcerzy i ich rodziców powstała w szkole harcówka.

    34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” może poszczycić się wieloma sukcesami, między innymi: w 1987 roku zdobyła tytuł Drużyny Sztandarowej Hufca Nakło, reprezentowała hufiec w Ogólnopolskim Zlocie ZHP na Polach Grunwaldu, zdobyła Odznakę Grunwaldzką i Honorowy Tytuł Drużyny Grunwaldzkiej, zdobyła tytuł ,,Harcerze Współgospodarzami Wsi", wielokrotnie zdobywała Odznakę Chorągwianą, posiada na swym kącie liczne puchary i nagrody za zwycięstwa w rajdach, zlotach, złazach i innych konkursach, wielokrotnie reprezentowała Hufiec Nakło n. Not. podczas imprez na szczeblu chorągwianym i ogólnopolskim, uczestniczyła w Światowym Zlocie Harcerstwa - Gniezno 2000, wielokrotnie zdobyła Puchar Starosty Nakielskiego za zajęcie I miejsce podczas Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej w kategorii piosenki harcerskiej, patriotycznej i ekologicznej oraz piosenki promującej swój region.

    34 Drużyna Harcerska "Wędrowne Ptaki" im. Włodzimierza Puchalskiego z Samsieczna ma już swój pierwszy jubileusz - 25-lecie istnienia.''                                                         

     

     

     

     

     

    HARCERSKI START 2015/2016

    Sobota 3 października 2015 r.

    Hufcowe Manewry Sportowo-Obronne w Nakle n. Not.

    Wjazd o godz. 8.20 - zbiórka przy szkole

    Powrót ok. godz. 17.00

     

    Piątek 25 września 2015 r.

      Święto Pieczonego Ziemniaka w Strzelewie

     

    Piątek 11 września 2015 r.

    Harcerski Start w Samsiecznie

     

    Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki” z Samsieczna bardzo serdecznie dziękują wszystkim ofiarodawcom, którzy w 2013 roku przekazali na działalność  drużyny 1% podatku dochodowego.

     To dzięki Państwa ofiarności nasza drużyna może realizować zadania statutowe i podejmować różnorodne działania w środowisku.

    ZAMIAS FISKUSOWI,  PRZEKAŻ 1% HARCERZOWI!

    Szanowni Państwo!

    Jeśli jest to możliwe, bardzo prosimy o przekazanie 1 % podatku dochodowego na działalność naszej drużyny. Wystarczy wpisać numer KRS i cel szczegółowy.

     

    KRS 0000268190

    Cel szczegółowy 1% proszę wpisać:

    Hufiec Nakło n. Not. „Wędrowne Ptaki” Samsieczno

     

     

     

     

                                                                          Z poważaniem –drużynowa hm. Wioletta Juszczak

     

    Wigilia harcerzy

    19 grudnia przy blasku Betlejemskiego Światła Pokoju, pachnącej choince i dźwiękach kolęd odbyło się spotkanie wigilijne naszej drużyny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

     

    Z okazji świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku pragniemy złożyć wszystkim sympatykom naszej drużyny serdeczne życzenia. Mamy nadzieję, że  Betlejemskie Światło Pokoju będzie Wam rozświetlało drogę przez cały rok. Życzymy, abyście zakosztowali w nadchodzącym Nowym Roku jak najwięcej dobra i  życzliwości zarówno Boskiej, jak i ludzkiej.

    Marcinki – Samsieczynki

    W  XIX wieku w Poznaniu zrodziła się tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada. W Samsiecznie tradycję tę  przejęli harcerze, którzy  na zakończenie uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości, częstują  pysznymi rogalikami samsieczańskimi upieczonymi przez ich  mamy. Tak było też i w tym roku. W poniedziałek 11 listopada dla nikogo nie zabrakło smacznych rogalików samsieczańkich, które przez harcerzy z 34 Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki” zostały nazwane  „ marcinki- samsieczynki”.

    Pamiętamy!

    O mogiłach tych, o których inni zapomnieli. Uporządkowaliśmy opuszczone i zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym w Samsiecznie.

    Opiekujemy się Miejscem Pamięci Narodowej, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na mogile, poległego w obronie ojczyzny, ułana Józefa Palacza, który zginął 3 września 1939 roku, na polach w okolicy miejscowości Słupowo.

                                                                                Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

     

    Raduje się dusza
             gdy nasza drużyna
             na wędrówkę rusza”


          W piątek 27 września 2013r. uczestniczyliśmy w pieszym rajdzie pod hasłem „Barwy jesieni – gra w zielone” w Wystepie. Podczas trwającej niemal 3 godziny wędrówki obserwowaliśmy piękne krajobrazy nadnoteckich łąk i pól, pomniki przyrody, podziwialiśmy  park i pałac w Potulicach, zapoznaliśmy się z historią obozu hitlerowskiego i przede wszystkim musieliśmy wykazać się wiedzą na temat ekologii.
                                                                                                 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy

     

     

        W piątek 4 października 2013r. kolejna wyprawa „Wędrownych Ptaków” !!!
                   Tym razem udajemy się na   „Święto Pieczonego Ziemniaka” do Strzelewa

     

    Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego  roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

    22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden Powella (22 lutego 1857 r.) i jego żony Olave St. Clair Baden Powell (22 lutego  1889 r.).

    Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w  1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego - rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata.

    Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. 

    „Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni
     i braterstwa na całym świecie"

                                              Robert Baden Powell

    W Dniu Myśli Braterskiej życzymy:

     mocy w niesieniu ludziom miłości,

    wiary, zarówno w siebie, jak i w drugiego człowieka,

    oraz harmonii ze światem.

     

    Kochajmy ludzi!

    Pomagajmy sobie wzajemnie!

    Bądźmy szczęśliwi! 
    Dawajmy szczęście innym!

     

                                                   34 DH „Wędrowne Ptaki”  z Samsieczna 

                 **************************************************

     

       

     

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w roku 2012 przekazali 1 % podatku na działalność naszej drużyny.

     

    ***

     

     Harcerze z Samsieczna opiekują się miejscem pamięci narodowej

     

    Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki” z Samsieczna opiekują się  mogiłą Józefa  Palacza, polskiego  ułana, który zginął 3 września 1939 roku w okolicach miejscowości Słupowo.

    W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości reprezentacja drużyny
    odwiedziła  miejsce pamięci, złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie żołnierza.

    Narodowe Święto Niepodległości i marcinki w Samsiecznie

     

    Co roku Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Samsiecznie   odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości, których organizatorem jest 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” i proboszcz parafii ks. Jarosław Dąbrowski.

    W niedzielę 11 listopada  o godzinie 11.30, w zapełnionym po brzegi  kościele, odbyła się uroczysta msza święta, podczas której zgromadzeni  modlili się w intencji Ojczyzny
     i tych, którzy polegli w walkach o jej wolność i niepodległość.

     Po mszy świętej harcerze zaprezentowali wzruszający program artystyczny pt. „Tym co zmarli za Ojczyznę…”  Słowami polskich poetów i autorów pieśni, przy dźwiękach muzyki Chopina, harcerze przedstawili historię naszych przodków, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w niepodległym kraju. Uzupełnieniem słowa i muzyki była prezentacja multimedialna, przybliżająca dzieje naszego kraju, przygotowana przez panią Weronikę Świątkowską.

    W  Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się  już w piątek 9 listopada. Wszyscy uczniowie,
    i pracownicy szkoły nosili tego dnia biało-czerwone kotyliony. Na lekcjach rozmawiano
    o patriotyzmie, a o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel, podczas którego cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście obejrzeli kilkudziesięciominutowy program artystyczny przygotowany przez 34 Drużynę harcerską „Wędrowne Ptaki” i zespół „Frechowne Sznupki”. W uroczystości uczestniczyły panie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

    Ponieważ 11 listopada obchodzi się w całej Polsce tzw. marcinki, na zakończenie uroczystości związanych z obchodem Święta Niepodległości, harcerze częstowali pysznym rogalikami samsieczyńskimi upieczonymi przez mamy.