Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    • Gminna Corrida Ortograficzna

      W środę 25 maja 2016 r.  po raz dwunasty odbyła się w naszej szkole Gminna Corrida Ortograficzna o Złoty Długopis Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie.

      Szesnastu finalistów ze szkół podstawowych w  Kruszynie, Strzelewie, Wojnowie i Samsiecznie, pisało dyktando naszpikowane trudnościami ortograficznymi. Tekst dyktanda ułożyła i nadesłała pani Iwona Rostankowska nauczyciel – konsultant z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Zwycięzcą XII Gminnej Corridy Ortograficznej został Kacper Wierzbanowski z Kruszyna

      Wyniki VII Gminnej Corridy Ortograficznej przedstawiają się następująco:

      I miejsce

      Kacper Wierzbanowski – SP w Kruszynie

      II miejsce

      Paweł Torzecki – SP w Kruszynie

      III miejsce

      Bartosz Loose – SP w Strzelewie

      Wyróżnienia:

      Alicja Oboz -  SP w Wojnowie

      Mateusz Sobociński – SP w Wojnowie

      Wiktoria Drzażdżyńska – SP w Strzelewie

      Wojciech Bednarek – SP w Samsiecznie

      Tradycyjnie, dzień, w którym odbywa się gminna corrida jest Dniem Orografii w szkole. Uczniowie klas I-III piszą w klasach dyktanda przygotowane przez organizatora corridy i wybierają w każdej klasie Mistrza Ortografii. W tym roku tytuł  ten zdobyli:

      W klasie IZuzanna Cholewińska i Weronika Grudzka

      W klasie IIAdrian Durau

      W klasie IIISandra Ezop

       

    • SP Samsieczno znowu na podium!

      W dniu 20 maja 2016r. reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej z Samsieczna w składzie: Patrycja Szczęsna, Zuzanna Rakowicz, Wojciech Bednarek i Szymon Nowak pod opieką p. Elżbiety Mikołajczyk  zajęli II miejsce w III Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Łowieckim  w Sicienku.

      Turniej wiedzy ekologiczno-łowieckiej nie należał do łatwych. Młodzież musiała wykazać się nie tylko znajomością zagadnień z przyrody objętych  podstawą programową, ale przede wszystkim wiedzą z tematyki łowieckiej. Ale „Paka Łobuziaka” była rewelacyjna, uczniowie  bezbłędnie odpowiadali na pytania przyrodnicze oraz rozpoznawali drzewa, sygnały łowieckie i tropy zwierząt, a także nazywali części ciała zwierząt leśnych gwarą myśliwską, trudniejsze okazało się zadanie dotyczące czasu rozkładu odpadów w środowisku naturalnym. Natomiast przygotowana  inscenizacja  pt. „Baba Jaga, Czerwony Kapturek i Śnieżka, czyli kłopoty mieszkańców Bajkowego Lasu” również zachwyciła jurorów.

    • Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów

      We wtorek 10 maja 2016 r. klasa trzecia „Polne Kwiatki” wzięła udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów.

      O godzinie 9.00 uczniowie rozpoczęli pisanie testu sprawdzającego umiejętności polonistyczne. Należało odpowiedzieć na 11 pytań dotyczących treści dwóch tekstów. Jednym z nich był wiersz pod tytułem „W zoo”. Niestety nie było to takie zwyczajne zoo, bo mieszkały w nim przedziwne zwierzęta, tj.: hipy i potamy, skrzydlaty niedźwiedź, wielkie błądy, żebry i rosonożce. Drugim tekstem była dość zabawnaopowieść pod tytułem „Sztućce”, poruszająca zasady savoir – vivre związane z pobytem w restauracji. Uczniowie zmagali się z zadaniami przez 45 minut. Po wyczerpującej pracy klasa udała się na zasłużony, wiosenny spacer. Kolejny test - sprawdzający umiejętności matematyczne i przyrodnicze -  już we wtorek 17 maja.

       

    • V Gminny Konkurs Logopedyczny

      Kolejna edycja konkursu logopedycznego za nami. W tym roku naszą szkołę reprezentowały super dziewczyny z klasy II: Agata Duma, Weronika Bogdan i Basia Białczyk, która zdobyła III miejsce. Gratulacje…

    • MAJÓWKA W SICIENKU

      7 maja 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki  i zespół „Frechowne Sznupki” uczestniczyli w majowym festynie pn. „POSTAW NA RODZINĘ” w Sicienku.. Zespół „Frechowne Sznupki” zaprezentował ponad dwudziestominutowy koncert pieśni ludowych i biesiadnych, a harcerze razem z druhami z Kruszyna uczyli udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzili zabawy i pląsy. 

    • HUFCOWY FESTIWAL PIOSENKI

      6 maja 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” uczestniczyła 14 Hufcowym Festiwalu Piosenki, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Nakle.

      Tegoroczny festiwal odbywał się przy współpracy z PCK w Nakle, a przyświecało mu hasło "Być harcerzem i nieść bratnią pomoc".

      Dodatkowo prezentowane były prace plastyczne „Kropla krwi – kroplą życia”.  Szkoda, że w tym roku nie przyznawano miejsc, ponieważ  nasza drużyna zaprezentowała się znakomicie.

    • XII Gminny Konkurs Matematyczny „Zostań Pitagorasem”

      29 kwietnia 2016 roku po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej  w Samsiecznie spotkali się najlepsi matematycy klas IV-VI z terenu gminy Sicienko. Uczniowie zmagali się z pięcioma zadaniami otwartymi w swojej kategorii.

      Najlepszymi okazali się:

      w kategorii klas IV:

      I miejsce Franciszek Białczyk – SP Samsieczno

      II miejsce Mateusz Ziomkowski –SP Kruszyn

      III miejsce Mikołaj Cmarzyński – SP Kruszyn

      w kategorii klas V:

      I miejsce Kacper Wierzbanowski – SP Kruszyn

      II miejsce Robert Flisikowski – SP Trzemiętowo

      w kategorii klas VI:

      I miejsce Kacper Wzorkowski – SP Kruszyn

      II miejsce Wojciech Bednarek – SP Samsieczno

      III miejsce Szymon Przybysz – ZS Sicienko

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a dla zwycięzców czekały nagrody książkowe.

      Sponsorem nagród była Starostwo Powiatowe, szkolna biblioteka oraz Samorząd Uczniowski.

    • Dzień Ziemi Krajeńskiej

      22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Samsiecznie obchodzono Dzień Ziemi oraz 14-tą rocznicę nadania szkole imienia Ziemi Krajeńskiej. Na uroczystość zaproszono specjalnych gości, tj. p. Grażynę Kaźnicę – emerytowaną dyrektor szkoły oraz p. Andrzeja Pokrzywkę – leśniczego . Zielony Dzień w szkole obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie całej szkoły zespołowo rywalizowali  w Turnieju Ekologiczno-Przyrodniczym obejmującym zagadnienia z zakresu wiedzy o Ziemi Krajeńskiej jak i ekologicznej oraz przyrodniczej. Największą atrakcję i frajdę sprawił uczestnikom widowiskowy konkurs na Strój Podwójnie Użyteczny wykonany wyłącznie z surowców wtórnych oraz Segregacja Śmieci w praktyce. Poza tym wiele innych konkurencji zaskoczyło zebranych, m.in. wykonanie ekologicznych piosenek w oprawie dydaktyczno-nowatorsko- instrumentalnej, zabawa w „prawdę-fałsz”, układanie haseł ekologicznych z rozsypanek, czy też obrysowywanie sylwetki kolegi
      i odpowiednie naklejanie na niej przygotowanych w kopertach ilustracji zdrowej i niezdrowej żywności. Oczywiście nie zabrakło konkurencji na temat wiedzy o Krajnie. Jury w składzie p. dyrektor Teresa Szmelter – Woźniak oraz zaproszeni goście jako eksperci od Ziemi Krajeńskiej , ekologii i przyrody byli pod dużym wrażeniem kreatywności i pomysłowości uczestników oraz ich zasobu wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. Na zakończenie Dnia Ziemi Krajeńskiej każda klasa otrzymała zadanie specjalne, a mianowicie należało posprzątać teren wokół szkoły -przydzielony młodszym dzieciom, a starszym teren poza szkołą. Uczniowie wraz z wychowawcami , wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki, wzorowo wypełnili zadanie. Po podsumowaniu wyników rywalizacji wszyscy uczestnicy otrzymali smaczne jabłka oraz jogurty zasponsorowanie przez Radę Rodziców oraz słodycze ufundowane przez p. G. Kaźnicę.

    • RAJD SZLAKIEM PRZYLASZCZKI I ZAWILCA

      22 i 23 kwietnia 34 Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki” uczestniczyła w rajdzie szlakiem przylaszczki i zawilca. Trasa rajdu wiodła ze Strzelewa poprzez Rezerwat Kruszyn do leśniczówki w Zielonczynie. Na trasie rajdu harcerze nie tylko pokonywali trudności związane z poruszaniem się po rezerwacie przyrody, ale także wykonywali zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, orientacji w terenie i wiedzy harcerskiej oraz zadania sprawnościowe. Po krótkim odpoczynku przy ognisku i wysłuchaniu ciekawych opowieści pana leśniczego,  harcerze wrócili do szkoły w Strzelewie, gdzie mieściła się baza noclegowa. Po kolacji, późnym wieczorem, odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie, które złożyło 8 członków DH „Wędrowne Ptaki”. 

    • Turniej Słowa 2016

      ZS w Sicienku zorganizował kolejną edycję konkursu recytatorskiego pn. TURNIEJ SŁOWA. Były to powiatowe eliminacje konkursu w kilku kategoriach wiekowych. Nasza szkoła do przesłuchań konkursowych w kategorii klas I-III wytypowała Zuzannę Cholewińską z kl. I, Agatę Dumę z kl. II oraz Nicol Klatecką z kl. III. Dziewczynki zaprezentowały się najlepiej jak potrafiły. Jury konkursowe doceniło wykonanie Nicol, nagradzając je III miejscem. W kategorii klas IV-VI recytowała Patrycja Szczęsna oraz Jakub Jurkowski z kl. VI. Oboje zostali nagrodzeni za swoje popisy recytatorskie i interpretacyjne. Jakub otrzymał wyróżnienie, a Patrycja zajęła II miejsce. Gratulacje!!!

    • Turniej ilustratorski

      Nasza uczennica kl. II Karolinka Grysińska została nagrodzona I miejscem w powiatowych eliminacjach TURNIEJU ILUSTRATORSKIEGO. Mała artystka przygotowała ilustracje do ulubionych wierszy Jana Brzechwy. Brawo!

    • Gminny Konkurs Recytatorski klas I-III

      Kolejna edycja gminnego konkursu recytatorskiego pod nazwą „WIERSZE DLA DZIECI NA CZTERY PORY ROKU” już za nami. W tym roku do przesłuchań konkursowych zgłoszono 12 uczestników ze szkół podstawowych naszej gminy. Nie zabrakło oryginalnych wykonań, interesujących wierszy oraz muzycznych akcentów. Nad przebiegiem zmagań konkursowych czuwało niezależne jury powołane przed organizatorów.  Miało  ono nie lada problem z wyborem najlepszej trójki recytujących. Najwyższe miejsca zajęli:

      I miejsce Karolina Wiaderkieiwcz – kl. III SP w Kruszynie

      II miejsce Edyta Smolewicz  - kl. I SP w Samsiecznie

      III miejsce Kacper Górski - kl. II SP w Trzemiętowie

      Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, słodycze oraz upominki przygotowane przez świetlicę „Zapiecek”.

      Już dziś zapraszamy młodych artystów i ich opiekunów do udziału w naszym konkursie…

       

    • Dotykowa książka z baśniami Andersena

      Uczniowie II klasy rozczytali się ostatnio w baśniach H. Ch. Andersena. Te ponadczasowe dzieła były inspiracją do stworzenia dotykowej książki. Uczniowie realizowali projekt przez 5 kolejnych dni. Efekty plastyczno – czytelniczych działań prezentowali podczas zajęć z edukacji polonistycznej i plastycznej. Pomysłowość i dbałość o szczegóły sprawiła, że książka stała się naszym klasowym bestsellerem!

    • „Polne Kwiatki” odkrywają tajemnice przyrody.

      Wiosna zagościła w przyrodzie na dobre. „Polne Kwiatki” z klasy III przywitały wiosnę na swojej szkolnej działeczce. Najpierw oczyściły teren, następnie spulchniły i wyrównały ziemię. Naprawy wymagało także kamienne ogrodzenie, które trzeba było uzupełnić i wyrównać. Na koniec działka została podzielona na cztery grządki. Gospodarzami poszczególnych grządek są zespoły: Wiktoria i Nicole, Kasia i Sandra, Kuba i Jakub oraz Mikołaj, Kamil i Szymon. Każdy z zespołów posiał na swojej działeczce rzodkiewkę, sałatę i szczypior, ustawił wykonane wcześniej tabliczki informacyjne. Teraz pozostaje tylko czekać i oczywiście właściwie dbać o posiane rośliny.

      Plony zostaną wykorzystane do przygotowania wspólnych zdrowych posiłków.

       

    • Z ekologią żyjąc w zgodzie, noś marzannę, nie top w wodzie!!!

      Obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszej szkoły. Było radośnie,  słodko i kolorowo, a to dlatego, że uroczystość, której organizatorem jest 34 Drużyna harcerska „Wędrowne Ptaki”, przebiegają pod hasłem „Słodki, radosny, kolorowy dzień wiosny”.

      Od rana w szkole było nie tylko kolorowo, ale i słodko, dzięki pysznościom przygotowanym przez rodziców harcerzy. Na trzeciej przerwie cała społeczność szkolna zebrała się na dolnym holu. Uroczystość prowadzili Zuzanna Rakowicz i Wojtek Bednarek. Na początku było krótkie wprowadzenie nawiązujące do tradycji topienia marzanny i obchodów Pierwszego Dnia Wiosny. Okrzykami przywołano Wiosnę, w której rolę wcieliła się Patrycja Szczęsna z klasy VI.  Następnie odbył się konkurs na najliczniej i najatrakcyjniej przebraną klasę. Kolejne klasy prezentowały,  przygotowane specjalnie na tę okazję, stroje oraz  okrzyki o wiośnie. Nasi najmłodsi koledzy z przedszkola zaśpiewali piosenkę „Wiosenny rock end roll”.

       Uczniów oceniało, powołane przez organizatorów, jury składzie: p. Magdalena Zmudzińska, p. Elżbieta Mikołajczyk i p. Krzysztof Grzech. Po burzliwej naradzie jury ogłosiło wyniki i wręczyło dyplomy.

       I miejsce zajęła klasa IV,

      II miejsce klasa II,

      III miejsce klasa VI,

      pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczniowie otrzymali wiosenne cukierki, a zwycięzcy koszyczek pełen wafelków. Naszej marzanny nie utopiliśmy, ponieważ chcemy być wierni hasłu:

      Z ekologią żyjąc w zgodzie, noś marzannę, nie top w wodzie!!!

       Na zakończenie zabrała głos pani dyrektor Teresa Szmelter-Woźniak, która podziękowała harcerzom za przygotowanie tej uroczystości. Następnie pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i przekazała kosz pełen słodkości ufundowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

                  Po lekcjach, na zbiórce harcerskiej harcerze zasiedli do wiosennego stołu biesiadnego

                  Uroczystość bardzo podobała się uczniom,  o czym świadczą uśmiechy na twarzach i radosne zabawy uczestników.

    • Warsztaty logopedyczne

      21 marca odbyły się wiosenne warsztaty logopedyczne dla uczniów z klas młodszych. W czasie wspólnych zabaw ćwiczyliśmy dykcję i artykulację dźwięków mowy. Dzieci przygotowały proste pomoce do ćwiczeń oddechowych. Wyłoniono także zwycięzców konkursu pn. „Syczki i szumki…czyli dźwięki wokół nas”. Do grona wyróżnionych należą: Agata Duma, Weronika Bogdan oraz Wiktoria Gawlik. Chętni uczniowie wyrecytowali „trudne wierszyki, łamiące języki”. Niebawem najlepsi spośród nich będą reprezentować naszą szkołę w V Gminnym Konkursie Logopedycznym.

    • Dzień Kobiet

      We wtorek 8 marca 2016 roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Kobiet. W  uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W tym dniu obowiązywał krawat bądź muszka. Większość uczniów zobowiązała się do tego. Wszyscy mogli uczestniczyć w pomysłowo przygotowanych  uroczystościach klasowych, a potem obejrzeć zabawne i interesujące przedstawienie przygotowane przez chlopców z klasy V i VI.  Potem przedszkolaki zaprezentowały  wierszyk i piosenkę. Publiczność podziękowała artystom brawami. Moim zdaniem był to najciekawszy Dzień Kobiet w naszej szkole.

       Przedstawiciel Samorządu Szkolnego

       SP Samsieczno z grona chłopców

      Wojciech Bednarek 

    • Lekcja z pomysłem – Zdrowe odżywianie nie musi być nudne!

      „Kolorowe nutki” z klasy II realizowały projekt edukacyjny o zdrowiu. Jednym z elementów projektu było zebranie informacji o produktach spożywczych, które są pomocne w utrzymaniu dobrego zdrowia. Uczniowie skorzystali z pomocy szkolnego dietetyka i postanowili przygotować warzywno-owocowe koktajle pełne witamin i błonnika.
      Jeśli macie ochotę sprawdzić efekty naszych działań przygotujcie seler naciowy, banana, pomarańczę i pół szklanki kefiru. Wszystkie składniki zblendujcie i wypijcie zaraz po przygotowaniu. Pycha!!!

    • Audycje Filharmonii Pomorskiej w naszej szkole

       W miesiącach: lutym, marcu, kwietniu i maju 2016 roku będziemy uczestniczyć w audycjach Filharmonii Pomorskiej w naszej szkole. Pamiętajmy o stroju apelowym w dniu, kiedy będziemy gościć artystów filharmoników.

      LUTY

      “Głową rusz, muzykę twórz”

      W lutym każdy z nas będzie mógł stać się kompozytorem. W oparciu o poznane elementy dzieła muzycznego stworzymy własne utwory i wykonamy je na nie tylko tradycyjnych instrumentach.

      MARZEC

      “Co płynie w Chopina krainie?”

      W miesiącu urodzin naszego największego kompozytora spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Zaprezentujemy utwory Fryderyka Chopina i innych kompozytorów polskich. Dowiemy się co to jest recital, koncert, opera, pieśń, miniatura muzyczna oraz kogo możemy nazwać wirtuozem.

      KWIECIEŃ

      “Roztańczone łabędzie Pana Czajkowskiego”

      Czy puenty w balecie są tym samym co puenty w książkach? I czy tancerki w paczkach mają coś wspólnego z pocztą? A czy harnadle to góralskie buty? Aby odpowiedzieć na te pytania udajmy się w podróż do świata tańca i największego kompozytora muzyki baletowej – Piotra Czajkowskiego.

      MAJ

      “Wiedeńska bombonierka”

      Wiedeńska bombonierka pełna będzie różnokształtnych czekoladek – czekoladki kwartetowe, orkiestrowe, symfoniczne, operetkowe, mozartowskie, beethovenowskie, czekoladki Straussa, o smaku walca i czardasza. Najsłodsze czekoladki muzyczne prosto z Wiednia!

    • Lekcja z pomysłem - Nasz własny śnieg

      Podczas lekcji z edukacji przyrodniczej uczniowie kl. II omawiali właściwości śniegu. Temat bardzo przyjemny, pod warunkiem, że za oknem leży świeży, puszysty śnieżek. Niestety aura pogodowa nie spisała się na tę lekcję i prawdziwego białego puchu zabrakło. Na szczęście można  wyprodukować swój własny śnieg i to bez mrozu… KOLOROWE NUTKI wykorzystały piankę do golenia i sodę oczyszczoną, aby stworzyć sztuczny śnieg. Ich działania obejrzyjcie na zdjęciach…

    strona: