PZO - Biologia

W KLASACH V – VIII SP SAMSIECZNO

Nauczyciel: mgr Elżbieta Mikołajczyk

Podstawy prawne:

Pracę nauczyciela biologii na II etapie kształcenia od roku szkolnego 2017/18  regulują:

• cele kształcenia – wymagania ogólne,
      • treści nauczania – wymagania szczegółowe,
      • warunki i sposób realizacji,

zamieszczone na s. 120–133 załącznika nr 2 podstawy programowej (Rozporządzenie MEN z dnia 14  lute-   go 2017 r.                     w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim  lub znacznym, kształcenia ogólnego dla  szkoły branżowej I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz dla kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej; Dz.U. z 2017 r., poz.59).

Formy i zasady bieżącego oceniania

Prace pisemne w klasie

Forma

Zakres treści nauczania

Częstotliwość

Zasady przeprowadzania

Prace  klasowe (1 h  lekcyjna)

jeden dział obszerny lub dwa mniejsze działy

przy 2 h tygodniowo dwie prace klasowe w półroczu

• zapowiadane przynajmniej                                      z tygodniowym wyprzedzeniem
    • informacja o pracy klasowej zanotowana wcześniej w dzienniku lekcyjnym
    • pracę klasową poprzedza powtórzenie materiału nauczania

Sprawdziany=kartkówki (do 20 min)

materiał nauczania z trzech ostatnich lekcji lub z ostatniej lekcji

przy 2 h tygodniowo jeden sprawdzian w półroczu,

kartkówka częściej

• zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem
    • kartkówki z ostatniej lekcji będą  niezapowiedziane

Prace pisemne w  domu

Pisemne prace domowe

materiał nauczania                         z bieżącej lekcji lub przygotowanie

materiału dotyczącego nowego tematu (nauczanie odwrócone)

przy 2 h tygodniowo dwie prace w półroczu, przy 1h tygodniowo jedna praca w półroczu

• zróżnicowane zadania zgodnie                                      z realizowanym materiałem

Prowadzenie zeszytu ćwiczeń

zgodnie z tematami lekcji,

sprawdzenie wybiórcze określonych tematów lekcji

nie mniej niż raz w półroczu

• zasady prowadzenia zeszytu ćwiczeń powinny zostać ustalone na pierwszej lekcji
    • ocenie podlega zarówno poprawność merytoryczna rozwiązywanych zadań, jak i estetyka oraz systematyczność

Inne prace domowe

• prace badawcze, obserwacje i hodowle wskazane

w podstawie programowej

• zadania związane

z projektami edukacyjnymi

– wykonywanie plakatów, prezentacji PowerPoint do bieżącego materiału

raz w półroczu

• zadania kierowane do pracy w grupach

lub dla uczniów szczególnie zainteresowanych biologią

Odpowiedzi ustne

Ustne sprawdzenie wiadomości

materiał nauczania z trzech ostatnich lekcji

minimum jedna w półroczu

bez zapowiedzi

Pytania aktywne

lekcja bieżąca lub lekcje powtórzeniowe

częstotliwość dowolna,

w zależności od predyspozycji uczniów

uczniowie sami zgłaszają się                                  do odpowiedzi lub są wyznaczani                    przez nauczyciela

Referowanie pracy grupy

lekcja bieżąca lub lekcje powtórzeniowe

w zależności od metod pracy stosowanych na lekcji

należy zwrócić uwagę na to, aby w kolejnym referowaniu wspólnych prac zmieniały się osoby referujące

Praca na lekcji

bieżący materiał nauczania

jedna lub dwie oceny w półroczu

• oceniana jest aktywność, zaangażowanie, umiejętność pracy                    w grupie lub w parach
    • w ocenianiu można uwzględnić ocenę koleżeńską lub samoocenę, uzasadniając ją w informacji zwrotnej

Pozostałe przedmiotowe zasady oceniania

1. Pisemne prace klasowe
      • Pisemne prace klasowe są obowiązkowe.
      • W przypadku nieobecności usprawiedliwionej uczeń musi napisać pracę klasową w ciągu dwóch tygodni od daty powrotu  do szkoły.
      • Jeżeli nieobecność jest nieusprawiedliwiona, uczeń przystępuje do pracy klasowej na pierwszej lekcji, na którą przyszedł.
      • Uczeń ma prawo raz w półroczu poprawić pracę klasową. Obie oceny są wpisywane do dziennika, a pod uwagę jest brana ocena poprawkowa.
    2. Sprawdziany

Nieobecność ucznia na sprawdzianie nie obliguje go do pisemnego zaliczenia danej partii materiału.

1. Wymagania na poszczególne oceny szkolne z prac pisemnych

−  100–98% – celujący

• 97–90% – bardzo dobry

−  89–71% – dobry

• 70–50% –dostateczny
    • 49–30% –dopuszczający
    • 29–0% –niedostateczny
    1. Odpowiedzi ustne
      • Przy wystawianiu oceny za odpowiedź ustną nauczyciel jest zobowiązany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej.
      • Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do odpowiedzi ustnej bez usprawiedliwienia raz w półroczu. Nieprzygotowanie zgłasza nauczycielowi przed lekcją lub na jej początku, zanim nauczyciel wywoła go do odpowiedzi.
      • Kolejne nieprzygotowanie może zgłosić uczeń uczęszczający do dwóch szkół (np. muzycznej), w okresie odbywających się przesłuchań i egzaminów albo reprezentujący szkołę w ważnych konkursach artystycznych lub zawodach sportowych.
    2. Prace domowe
      • Uczeń ma prawo nie wykonać w półroczu 3 krotnie pracy, ale musi ją uzupełnić na następną lekcję.
    3. Praca na lekcji

Uczeń może otrzymać ocenę celującą, jeżeli:

• samodzielnie zaprojektuje i wykona doświadczenie na lekcji lub omówi doświadczenie wykonane w domu,
      • aktywnie uczestniczy w lekcji z zadawaniem pytań aktywnych,
      • przygotuje samodzielnie materiały do lekcji.

Sprawdzenie i ocenianie sumujące postępy ucznia

Podsumowaniem edukacyjnych osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym są ocena śródroczna i ocena roczna. Wystawia je nauczyciel po uwzględnieniu wszystkich form aktywności ucznia.

Oprac. Elżbieta Mikołajczyk