Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samsiecznie

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

    OCENIANIE

    PZO - J.NIEMIECKI

    Szkoła Podstawowa  im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie

    PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

    Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

    Przedmiotowe zasady oceniania zostały przygotowane w oparciu o podstawę programową dla szkół podstawowych:

    Anna Jaroszewska, Program nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej jako drugiego języka nowożytnego (II etap edukacyjny, klasy VII-VIII, poziom II.2/A1), Wyd. Nowa Era.

    Celem PZO jest:

    1. Wspieranie rozwoju ucznia przez diagnozowanie jego osiągnięć w odniesieniu do wymagań edukacyjnych przewidzianych w programach nauczania.
    2. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, osiągnięciach i niepowodzeniach ucznia.
    3. Wykorzystanie osiągnięć uczniów do planowania pracy dydaktycznej nauczyciela.

    KLASY VII-VIII

    1. Zdobywane przez uczniów umiejętności i wiadomości w zakresie języków obcych podlegają ocenie pod kątem następujących sprawności językowych:

    - rozumienie ze słuchu,

    - mówienie,

    - czytanie ze zrozumieniem

    - pisanie.

    2. Ocenie podlegają następujące formy aktywności ucznia:

    - Prace klasowe - sprawdziany pisemne podsumowujące partię materiału są poprzedzone lekcją powtórzeniową i zapowiedziane przynajmniej tydzień przed terminem.

    - Kartkówki - krótkie sprawdziany 10-15 – minutowe są obowiązkowe                                  i niezapowiadane. Zakres ich treści obejmuje zazwyczaj trzy ostatnie lekcje. 

    - Odpowiedzi ustne - na ocenę odpowiedzi ustnej składają się: znajomość tematu, bogactwo gramatyczno-leksykalne, płynność i swoboda wypowiedzi oraz sposób prezentacji. Przy odpowiedzi ustnej obowiązują trzy ostatnie tematy lekcji.

    - Aktywność ucznia na lekcji – za aktywność na zajęciach uczeń może otrzymać „+” lub „-”. Uzyskanie określonej przez nauczyciela liczby  plusów skutkuje wpisaniem oceny bardzo dobrej. Za pasywną postawę w czasie lekcji uczeń może otrzymać minus (-). Ustalona przez nauczyciela liczba  minusów jest równoznaczna z oceną niedostateczną.  

    - Udział w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, uroczystościach szkolnych                  i pozaszkolnych w języku niemieckim

    - inne, np. prezentacje, gazetki.

    3. Ocenianie będzie dokonywane na podstawie skali obowiązującej w polskim systemie oświaty. Dopuszcza się stosowanie znaków plus (+) i minus (-) przy ocenach cząstkowych. Ocenianie jest jawne, a oceny uzasadniane. Skala ocen zawiera stopnie od 1 do 6. Każda ocena cząstkowa, zdobywana przez uczniów, ma określoną wagę.

    - celujący (6)

    - bardzo dobry (5)

    - dobry (4)

    - dostateczny (3)

    - dopuszczający (2)

    - niedostateczny (1).

    4. Każdy uczeń ma obowiązek posiadania przyborów szkolnych, tj. książki, zeszytu ćwiczeń oraz zeszytu przedmiotowego.

    5. W pracach pisemnych z punktowymi odpowiedziami stosowane są następujące kryteria:

       100%                      celujący

    99% - 90%                bardzo dobry

    89% - 75%                dobry

    74% - 50%                dostateczny

    49% - 30%                dopuszczający

    29% - 0%                  niedostateczny

    6. Uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej i dopuszczającej z pracy klasowej oraz kartkówki w ciągu tygodnia po otrzymaniu oceny. Przy wystawieniu oceny śródrocznej lub końcoworocznej brane są pod uwagę obydwie oceny.                    W przypadku nieobecności na pracy klasowej, jeśli jest to nieobecność kilkudniowa lub usprawiedliwiona przez lekarza, uczeń ustala z nauczycielem termin pisania sprawdzianu. W przypadku nieobecności jednodniowej (w dniu pracy klasowej), bez zwolnienia lekarskiego uczeń pisze sprawdzian pierwszego dnia po nieobecności. Ma obowiązek zgłosić się do nauczyciela. Uczeń, który unika pisania pracy klasowej, nie przychodzi w określone dni lub mimo obecności w szkole, odmawia napisania pracy – otrzymuje ocenę niedostateczną.

    7. Sprawdzone i ocenione prace pisemne są przechowywane i udostępniane do wglądu dla ucznia – w dniu oddania prac lub ich omawiania, a dla rodziców lub prawnych opiekunów podczas wywiadówek szkolnych. W razie nieobecności ucznia w dniu oddawania prac, uczeń może obejrzeć swoją pracę po uprzednim zgłoszeniu tego faktu nauczycielowi.

    8. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji 2 razy w ciągu semestru bez podania przyczyny. Czyni to niezwłocznie po wejściu do klasy.

    9. Uczeń, który nie zgłosił nieprzygotowania sam, zaraz po wejściu do klasy, zapytany otrzymuje ocenę w zależności od umiejętności. W przypadku zadania domowego uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

    10. Uczeń nie może zgłosić nieprzygotowania do lekcji powtórzeniowej lub sprawdzianu.

    11. Brak przygotowania spowodowany dłuższą chorobą lub szczególnymi wypadkami losowymi rozpatruje się indywidualnie.

    12.  Uczeń obecny na lekcji, odmawiający odpowiedzi ustnej lub pisemnej otrzymuje ocenę niedostateczną.

    13. Prace domowe są podczas lekcji sprawdzane ilościowo, zaś jakościowo w miarę potrzeb.

    14. Gdy uczeń został przyłapany na ściąganiu lub innym oszustwie, otrzymuje ocenę niedostateczną bez prawa do poprawy.

    15. Dla uczniów posiadających opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej kryteria oceniania są dostosowywane do poziomu ich umiejętności i możliwości.

    16. Informacje o postępach ucznia są jawne i odnotowywane w e-dzienniku.

    17. O zagrożeniu oceną niedostateczną rodzice ucznia są powiadamiani pisemnie na miesiąc przed klasyfikacją semestralną i końcoworoczną.

    18. Ocena semestralna i końcoworoczna wystawiania jest w oparciu o uzyskane oceny cząstkowe i jest średnią ważoną ocen.

    Oprac.: Liliana Drożniak                                               Samsieczno,  04 września 2023